Ceviz anafilaksi mi yapıyor?

Ceviz anafilaksi mi yapıyor? Olabilir, bir tanecik ceviz yüzünden nabzınızın durabilir. Ölümcül alerji anafilaksiye dikkat.  

Evde oturuyorsunuz. Canınız sıkıldı. Mutfağa gittiniz. Bir fındık yediniz. Aradan birkaç dakika geçti. Aniden her yerinizde kızarıklıklar oluşmaya başladı. Nabzınız zayıfladı sanki ama kalbiniz bir o kadar hızlı atıyor. Mideniz bulanıyor. Kusacaksınız. En kötüsü de nefes alamamaya başladınız. 

Bu bir anafilaktik şok senaryosu. Anafilaksi bir alerji türü. Çok ciddi ve ölümcül olabiliyor. Alerjiniz olan şeye karşı sadece dakikalar, hatta bazen saniyeler içerisinde gelişiyor. Bu bazen bir arının zehri olabilir. Bazen fındık. Bazen de ceviz.   

anafilaksi Masum görünüşüne aldanmayın. Tek bir cevizle baştan ayağa kızarabilirsiniz.   

Anafilaksi sırasında bağışıklık sisteminizin yaydığı kimyasallar sizi şoka sokabilir. Kan basıncınız aniden düşer. Nefes yolu tıkanır. Anafilaksinin en belirgin işaretleri çok hızlı ve zayıflayan nabız, ciltte kızarıklıklar, mide bulantısı ve kusma. Anafilaksiyi tetikleyen en genel şeyler arasında kabuklu yemişler,  bazı ilaçlar, böcek ısırması ve bitki sütleri var.

Anafilaksi belirtileri varsa hemen acil servise gitmek gerek. Epinefrin iğnesi ile sorun düzeliyor. Bir yandan da nefes alabilmeniz için oksijen veriliyor. Hiç müdahale edilmez ya da geç kalınırsa anafilaksi bilinç kaybı hatta ölümle sonuçlanabilir. 

Belirtileri

Anafilaksi alerjen maddeye karşı aniden ortaya çıkıyor. Bazense yarım saat ya da daha fazla süre sonra. Belirtilerine bakalım: 

Cilt reaksiyonları. Kaşıntılı kızarıklıklar. Kızarık veya solgun yüz

Sıcaklık hissi

Boğazda şişlik hissi

Nefes borusunda sıkışma. Dilde ve boğazda şişlik hırıltıya, nefessizliğe yol açıyor

Ölecekmiş gibi hissetmek

Zayıflayan hızlı bir nabız

Mide bulantısı. Kusma. İshal

Baş dönmesi. Bayılma

Nedenleri 

Bağışıklık sistemimiz yabancı maddelerle savaşacak antikorlar üretiyor. Elbette iyiliğimiz için. Çünkü bu yabancı maddeler organizmaya zarar verebilir. Kısaca madde zararlıysa onunla savaş kaçınılmaz. Ama bazılarımızın bağışıklık sistemi zararlı maddelerin yanısıra zararsız olanlara da tepkili. Bu kimyasal tepkiye alerji diyoruz.

Normalde alerjiler tehlikeli değil. Ama bazı kişilerde alerjiler fazla tepkimeye yol açıyor. Bu da anafilaksiyle sonuçlanıyor. Siz ya da çocuğunuz geçmişte hafif bir alerjik sorun yaşadıysanız bile dikkat etmelisiniz. Bu ileride anafilaksiyle karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor. 

Anafilaksiyi tetikleyen birçok şey var. En yaygınlarına göz atalım:

Bazı ilaçlar: Özellikle penisilin.

Yiyecekler: Balık. Kabuklu deniz ürünleri. Yumurta. Süt. Özellikle fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler.

Böcek ısırmaları: Normal arı. Yaban arısı. Eşek arısı. Ateş karıncası.  

Daha nadir nedenler de var:

Bitki sütleri

Genel anestezi sırasında verilen kas gevşeticiler

Egzersiz

Anafilaksilerden en ilginci egzersiz sonucu gelişen belki de. Bazılarında sadece yürümek bile reaksiyona yol açabiliyor. Sorunu bazen de aerobik tetikliyor. Egzersiz öncesi ne yediğiniz, havanın ne kadar sıcak, soğuk ya da nemli olduğu bile anafilaksi için bahaneden ibaret. 

Bazen Aspirin neden oluyor. İbuprofen, naproxen sodyum ve röntgen sırasında kullanılan ilaçlar da anafilaksi şoku yapabilir. 

Anafilaksiye neyin neden olduğunu öğrenmek için doktorunuz testler yapacaktır. Ama bazı durumlarda bu testler de işe yaramıyor. Buna da idyopatik anafilaksi deniyor. 

Hangi durumlarda dikkatli olmalıyım?

Anafilaksinin kesin kanıtlanmış risk faktörleri yok. Ama:

Daha önce anafilaksi olduysanız,

Alerjiniz veya astımınız varsa,

Ailenizde anafilaksi olan varsa,

Dikkatli olun.