Çay romatizma riskini arttırır mı?

Çay ve Romatizma birbirinden bağımsız ve alakasız görülebilir. Çay vakit geçirmek, soğuk havalarda içinizi ısıtmak, sıcaklarda hararetinizi almak için içilen sıcak bir içecek. Üstelik birçok çeşidi ve faydası da var. Yapılan bir dizi araştırmaya göre çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler depresyona girme ve şeker hastalığı riskini düşürüyor. Romatizma denilen illet ise bağışıklık sistemi el ve ayak kemiklerine saldırınca ortaya çıkıyor. Kemiklerde ağrılı şişliklere neden oluyor. Ayrıca yüksek ateş ve yorgunluğa neden olması da cabası.

Şimdi kafanızda çay ve romatizma arasında nasıl bir bağ olabilir sorusu canlandığı kesin. Üstelik çayın da birçok derdin çaresi olduğu bilinirken. Ama Amerikalılar boş durmamış, sorularınızın cevabını ortaya çıkarmış. Amerika’da yapılan bir araştırma yaşı ilerlemiş ve çay tiryakisi kadınlarda romatizma riskinin arttığını ortaya çıkarmış.

Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yürütülen araştırma 50 – 79 yaşları arasındaki 76,643 kadını hedef almış. Sonuç olarak da çayın romatizma riskini arttırdığı noktasına varılmış. Ancak kahve tiryakisiyseniz panik yapmayın, henüz kahve ve romatizma arasında herhangi bir bağ bulunmamış.

Herhangi miktardaki çay tüketimi romatizma riskini %40 oranında arttırıyor. Amansız bir çay tiryakisiyseniz size yine de rahat yüzü yok çünkü çay miktarı 4 fincanı geçince risk de %78’e çıkıyor.

Araştırmacı uzman doktorlar kahve ve çay tüketiminin ya da bu içeceklerin hazırlanış şekillerinin romatizma gibi otoimmün hastalıkları tetiklemesi sonucuna epey şaşırmışlar. Otoimmün hastalığın anlamı normalde dışardaki tehlikelere karşı vücudu koruma görevi olan bağışıklık sisteminin kendine düşman olarak vücut hücrelerini seçmesi. Yani bağışıklık sisteminiz kendi vücudunuzu tehdit olarak algılıyor ve savunmaya geçiyor. Bu sırada da bir sürü hastalığa neden olabiliyor. Saç kıran ya da romatizma bunlardan sadece birkaçı.

Garip ama gerçek

Araştırma kahve ve çay tüketiminin romatizma üzerindeki etkisine bakarken ortaya sadece çayın romatizma riskini arttırdığı çıkmış. Uzmanlar da bu duruma bir hayli şaşırmış tabi. Kahve ve çay tiryakileri arasında bu kadar fark olacağı kimsenin aklına gelmezdi. Böylece çayın içinde ne olduğunu merak edilmeye başlanmış. Ya da çayı hazırlama şeklinin romatizma üzerindeki etkisine odaklanılmış.

Araştırma sonuçları Roma’da yıllık Avrupa Romatizma Karşıtları kongresinde duyuruldu. Araştırmanın başındaki profesörler konu hakkında kesin bilgiye ulaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti. Profesör Emery çay tiryakilerinin müdavimleri oldukları çaydan vaz geçmeleri için henüz kesin bir neden olmadığını belirtti. Ancak zaten romatizmanız varsa beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız en ufak bir değişimi ya da kafein alımını doktorunuza danışmalısınız. Profesörün üstüne basa basa söylediği de buydu.

Çayın romatizma yapması garip bir durum. Ancak unutmayın aralarındaki ilişki neden sonuç ilişkisi kadar yalın bir ilişki değil.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendirirken bu araştırmanın Amerika’da yapılmış bir araştırma olduğunu unutmayın. Yani çay ve romatizma riski arasındaki ilişki buralarda daha farklı olabilir. Örneğin İngilizler de bizim gibi çaya pek düşkünler ancak henüz romatizmayla bir bağlantısını bulmuş değiller. Gelecekte çay ve romatizma arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmaların yapılmasını beklemekten başka elimizden bir şey gelmiyor. Çünkü ancak o zaman kesin sonuçlara ulaşabiliriz. Sonuçlar dünya geneline yayılana ve kesin sonuçlar elde edilene kadar gönül rahatlığıyla çayınızı yudumlamaya devam edebilirsiniz.

Romatizmayla ilgili aklınıza takılan soruların cevabı ve sorunlarınıza özel uzman tavsiyeleri için uzmanlarımıza ulaşın.