Çatlak Tedavisi Nasıl Olur ?

Kilo alıp vermek ve hamilelik denince kadınların aklına hemen aynı sorun gelir: çatlaklar. Bacak ve karın bölgemizdeki çatlaklar bizi hayattan soğutur. Bikini, mayo giymek istesek hemen bize engel olurlar. Kısacası çatlaklar kendi küçük olup derdi büyük olan sorunlardan.

Hamilelikle birlikte göbeğiniz hiç olmadığı kadar büyür. Bebek dışarı çıktığındaysa aynı hızla küçülür. Gerilen derinin yeniden küçülmesi çatlak olarak karşımıza çıkar.  Ama biliyorsunuz çatlaklara sahip olmak için hamile olmak gerekmiyor. Hamile olmayan kadınların da göbeklerinde ya da bacaklarında çatlaklarla karşılaşılıyor. Hatta çatlaklar genç kızların bile baş belası olabiliyor. Çatlağa neden olan faktörlerden bir tanesi de genetik. Kısacası annenizde çatlak varsa sizde de olabilir anlamına geliyor.

Çatlakların herkesteki görüntüsü farklı. Cilt renginize göre çatlak da değişiklik gösteriyor. Pembe, kahverengi, hatta gümüşümsü bir renkte bile olabiliyor. Çatlak tedavisinin ilk yoluysa çatlağı görür görmez harekete geçmek. Çünkü ne kadar erken çatlak tedavisi uygularsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Araştırmalara göre çatlakların erken dönemi yani mor ya da kırmızı oldukları dönem çatlak tedavisi için en uygun dönem. Oysa beyaz ya da gümüşümsü bir ton aldıkları zaman çatlak tedavisi de zorlaşıyor, sonuçlar mükemmel olmuyor.

Çatlak tedavisinin ilk yolu cildinizi iyice nemlendirmekten geçiyor. Çünkü deri plastik gibi esnek. Ne kadar nemlenirse o kadar iyi esneyebilir. Göğüs, kalça, basen ve karın bölgenize masaj yaparak nemlendirici ürünler kullanmak hem hamilelikte çatlakları önlemenize yardım edebilir hem de oluşan çatlakların yok olmasına.

Uzmanlara göre çatlak tedavisi için üretilen birçok ürün olmasına rağmen sadece birkaçı işe yarıyor. İşte çatlak tedavisinde kullanmak isteyebileceğiniz ürün içerikleri.

Buğday tohumu yağı ve çatlak tedavisi

Evde uygulanabilen çatlak tedavisi yolları hakkında pek fazla bilgi yok. Ama buğday tohumu yağı uzmanlar tarafından araştırılmış. Gerçekten de ilk aşamadaki çatlaklarda işe yarıyor.

Glikolik asit ve çatlak tedavisi

Glikolik asit cildin kolajen üretimini arttırarak çatlak tedavisi yapıyor. Dermatologların muayenehanelerinde uygulanan bu yöntemle çatlaklarda birkaç seansta görünür şekilde düzelme kaydediliyor.

C vitamini ve çatlak tedavisi

C vitamini de cildin kolajen üretimini arttırdığı için çatlak tedavisinde büyük rol oynuyor. O da özellikle erken dönemdeki çatlak tedavisinde işe yarıyor. Uzmanlara göre en iyi etkiyi sağlaması içinse glikolik asitle birlikte kullanılmalı. Hatta C vitaminli besin takviyesi bile çatlaklar üzerinde etkili. Örneğin günde üç kez 500 miligramlık C vitamini takviyesi almanız çatlak tedavisinde büyük rol oynayabilir.

Peptit içerikli ürünler ve çatlak tedavisi

Bazı uzmanlara göre peptit içeren ürünler hem zaman hem de para kaybı. Bu ürünleri marketlerde ya da eczanelerde “onarıcı ürünler” adı altında bulabiliyorsunuz. Ama dediğimiz gibi çatlak tedavisinde işe yaradıklarına dair pek fazla geçerli kanıt yok.

Retinoidler ve çatlak tedavisi

Erken dönemlerdeki çatlak tedavisinde retinoidler bir numaralı cilt yenileyiciler olarak görülüyor. Hem kolajen sağlıyor hem de cildin elastikliğini arttırıyorlar. Ama hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız böyle ürünlerden kaçınmalısınız.

Glikolik asit ve retinoidler

İkisini birlikte kullanmak da etkili bir formül. Ama hatırlatalım hamilelikte ya da emzirirken değil.

Lazer tedavisi ve çatlak

Çatlak tedavisini çok fazla uğraşmadan halletmek isteyenlerin kullanacağı yöntem lazer tedavisi. Özellikle son yıllarda çok popüler olan bir yöntem. Lazer yöntemi de cildin kolajen miktarını arttırmak yoluyla çatlak görünümü yok ediyor. Hatta ilerleyen çatlaklar üzerinde de lazer tedavisi en etkili yöntem. Tabii ki o da sizi muhteşem bir cilt tonuna kavuşturmuyor. Ama cildin renk tonlarını dengeliyor, çatlak görünümünü en aza indiriyor. Lazerle çatlak tedavisi birkaç seans halinde yapılıyor. Bu yüzden de masraflı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.