Castor Oil paketleri ve Gebelik

Castor oil, geleneksel olarak, dâhili alınan müshil olarak kullanılmaktadır. Kullanımı Eski Mısır’a kadar uzanır. Bitkinin yağı, hint tohumunun bir türevidir ve aktif maddesi risinolenik asittir. Gebe kadınlarda doğumu indüklemek amacıyla dâhili olarak alınan castor oilnın etkinliği konusunda farklı görüşler mevcuttur. Gebeliğin sonuna yakın, hintyağı paketlerinin harici uygulanması genellikle güvenli kabul edilmektedir. Ancak, castor oilnın herhangi bir uygulamasını denemeden önce ebeye veya doğum uzmanına danışmanız önemlidir.

Fonksiyonu

Dünya Halk İlaçları kliniğine göre, castor oil harici olarak uygulandığında, dolaşımı artırır ve eliminasyona teşvik eder, organ ve deri altındaki dokuların iyileşmesini sağlar. Bu, iltihabı azaltmak sindirimi geliştirmek, ağrıyı azaltmak, lenf dolaşımını artırmak ve Karaciğer Detoksu için kullanılır. Çoğu durumda, castor oil kullanımı, gebelikte, adet veya emzirme dönemlerinde tavsiye edilmez, bu nedenle bu doğal ilacı denemeden önce doktorunuza danışınız.

Castor oil Paket Yapımı

Dünya Halk ilaçları kliniğine göre, castor oil paketi yapımı, birkaç ürün gerektirmektedir. Bunlar, soğuk preslenmiş castor oil, pamuk veya yün fanila, plastik veya tek kullanımlık torba, bir sıcak su torbası veya elektrikli ısıtma pedidir. Fanilayı enine üçe katlayınız. Kumaş istenilen tedavinin alanını kaplayacak kadar büyük olmalıdır. Fanilaya, castor oil emdirilir, fakat damlayana kadar değil. Uzandığınız döşeme yüzeyinin boyanmasını engellemek için döşeme üzerine havlu veya plastik örtü örtünüz. Cildinize castor oil paketini yerleştirin, plastik torba ile üzerini kaplayın ve üstünü sıcak su şişesi ya da ısıtma pedi ile kaplayın.

Özellikleri 

Castor oil paketi çeşitli görevleri gerçekleştirmek üzere farklı şekilde yerleştirilebilir. Üreme organlarında dolaşımını artırmak için, castor oil paketi, karnın alt kısmına yerleştirilebilir. Castor oil paketi uygulaması için önerilen süre, günlük 10 ila 30 dakika ile haftada 3-5 gün, 30-90 dakika arasında değişmektedir. Ebe veya doğum uzmanı ile doğal ilaçlar hakkında düşüncelerinizin tartışmanız önemle tavsiye edilir.

Teori 

Hamilelik sırasında castor oil kullanımının doğal doğumu indüklediği konusunda tartışmalar devam etmektedir. 2010 yılındaki “ Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji Amerikan Dergisi” nde yayınlanan bir araştırmaya göre, oksitosin ile birlikte kullanıldığında castor oil varlığı rahim kas dokusunun kontraktilitesini artırmaktadır. Doğumu indüklemek amacıyla castor oil kullanımı, mekonyuma ve bu nedenle bebek için solunum problemlerine neden olabilir. Castor oil kullanımı ile ilgili sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır, bu yüzden sağlık kuruluşuna danışmak önemlidir.

Yan Etkileri

Castor oil’in dâhili kullanımı, ishal, bulantı, kusma ve halsizliğe neden olabilmektedir. Bu yan etkiler, castor oil’nin aktif görevi sırasında istenmeyen yan etkilerdir. Castor oil almadan önce sağlık kuruluşuna danışmanız önerilir.

Değerlendirmeler

Gebelik sırasında castor oilin dâhili kullanımı hala tartışılmaktadır. Gebeliğin sonunda harici olarak castor oil paketlerinin kullanılması, doğum sırasında yan etkiler şiddeti olmaksızın doğumu indükleyebilir. Doğumun indüklenmesi için castor oil paketlerinin kullanımı ile ilgili olarak kadın doğum uzmanı veya ebe ile konuşmak en iyisidir.