Çarpık Ayak Hastalığı Nedir ?

Çarpık ayak hastalığı yeni doğan bebeklerin ayaklarının aşağıya ve içe bakar şekilde olmasına sebep olan bir çeşit doğum özrüdür. Çarpık ayak hastalığı acıya neden olmamakla birlikte, uzun vadede yürüme problemleri gibi sonuçlara yol açabilir. Bununla birlikte, çarpık ayak hastalığı doğru tedavi edilirse hastalığın yol açtığı bozukluklar erken çocukluk dönemi sırasında iyileştirilebilir.

Çarpık ayak hastalığının nedeni ne?

Çarpık ayak hastalığının sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Diğer doğumsal anomaliler(spina bifida ve artrogripozis gibi) ile birlikte ortaya çıkabileceği gibi, bağımsız olarak da ortaya çıkabilir. Çarpık ayak hastalığı, annenin hamilelik sırasında yaptığı herhangi bir şeyin sonucu olarak oluşmaz.

Çarpık ayak bozukluğu

Bir bebek çarpık ayak ile doğduğunda ayağının iç ve arka kısmındaki lifler çok kısadır. Ayak parmakları aşağı ve içeriye doğru bakmaktadır ve yeterince uzun olmayan lifler sebebiyle ayak bu halde kalır.

Çarpık ayak hastalığının tedavisi

Çarpık ayak hastalığının tedavisine çocuğun doğumundan hemen sonra ivedilikle başlanmalıdır. Bir çocuk ortopedisti çarpık ayak sebebiyle oluşan deformasyonu düzeltmek adına her hafta çocuğun ayağını ortopedik alçıya alacaktır. Uygulanan bu tedavi tekniğine, tekniği yaygınlaştıran doktorun adından esinlenilerek “Ponseti Yöntemi” ismi verilmiştir.

Ponseti yöntemi nedir?

Ponseti tedavisi çarpık ayağın düzeltilmesi için ayağın alçıya alınması esasına dayanan bir tedavidir. Alçıların pozisyonu ve zamanlaması planlı olmalıdır. Ayrıca alçılar ayağı doğru pozisyona yöneltmeye ve esnetmeye yönelik olmalıdır. Alçı seri alçılama denilen işlemin sonucu olarak her hafta yenilenir. Bu ortopedik alçılar çarpık ayak hastalığını zaman içerisinde yavaşça düzeltir.

Karşılaşılan çarpık ayak vakalarının yarısı için, bu yönlendirmeler yeterli olur. Ancak bazı vakalarda cerrahi müdahale kaçınılmaz olabilir. Ameliyat boyunca Doktor, ayağı normal hale getirmesi için sertleşmiş aşil tendonunu gevşetir ya da serbest bırakır. Birçok durumda çocuk, alçıların çıkarılmasından sonra iki yaşına kadar geceleri özel bileklikler giymek durumundadır.

Ponseti yöntemi çarpık ayak tedavilerinde her zaman işe yarar mı?

Maalesef, hayır. Bazı durumlarda çarpık ayakların düzeltilebilmesi için cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale genellikle çocuğun başka bir gelişim problemi(artrogripozis gibi) yaşadığı veya tedavinin doğumdan bir aydan daha uzun bir süre sonra başladığı durumlarda bir zorunluluk haline gelir.

Eğer çarpık ayak bozukluğu düzeltilmezse, çocuk anormal bir yürüme tarzına sahip olur ve ciddi cilt problemleri yaşayabilir. Oluşabilecek cilt problemlerinin sebebi ise çocuğun ayağının üzerinde yürüdüğü kısmın üzerinde yürümek için tasarlanmamış olmasıdır. Bu sebeple tedavi yapılmadığı takdirde ciltte bozulmalar meydana gelebilir ve çocuğun ayağında ciddi enfeksiyonlar oluşabilir. Ayrıca, anormal yürüyüş tarzı eklem aşınmalarına ve kronik romatizmal belirtilere sebep olabilir.