Carlos Slim

Carlos Slim Helú
Carlos Slim Helú
HakkındaCarlos Slim Helú
(28-01-1940)28-01-1940 (yaşı 79)
Meksiko, Meksika
İkametMeksiko, Meksika
Meslekİş Adamı
Aktif Yıllar1961-
BurcuKova
EşiSoumaya Domit Gemayel (1967–1999)
Boyu172 cm
Kilosu100 kg

Carlos Slim 28 Ocak 1940 yılında Meksika’da doğmuş olan milyarder bir iş adamı ve hayırseverdir. Carlos Slim ve kardeşlerine küçük yaşlardan itibaren babaları tarafından iş öğretildi ve babası 1953’te ölmesinin ardından ünlü iş adamı 17 yaşına kadar babasının işini sürdürdü.

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’ne giren Carlos Slim, okuldayken cebirsel ve doğrusal programlamayı öğretti ve mezun olduktan hemen sonra işe girdi. Babası tarafından kurulan işte kendi kariyerine bir tüccar olarak Meksika’da başlayan ve kendi mülkiyetine yatırım yapan Carlos Slim, 1965 yılında sermayesini büyüttü ve başka şirketleri bir araya getirmeye ya da satın almaya başladı.

1966 yılına gelindiğinde zaten 40 milyon ABD doları tutarında bir serveti olan Carlos Slim, kariyerinin başından beri birçok farklı bireysel işletmeye yatırım yapıyormuş gibi görünse de, başlıca odak noktası inşaat, madencilik ve gayrimenkul idi. 1970’lerde çeşitli endüstrilerdeki şirketler kurarak ve satın alarak imparatorluğunu geliştirmeye devam eden ünlü iş adamı, 1980 yılında tüm holdingleri ana şirket Grupo Galas ile birleştirdi.

1982’de, petrol fiyatlarındaki düşüş petrol temelli ekonominin çoğunun sıkıntı çekmesine ve çökmesine neden oldu, bankalar kamulaştırıldı ve Meksika para birimi Peso’nun değeri düştü. Ekonomik krizin yaşandığı birkaç yıl boyunca, Carlos Slim satın almalarını artırdı ve The Hershey Company’de 50 payı da dahil olmak üzere uluslararası şirketlerin Meksika şubelerinde büyük paylar elde etti.

1990’da holdingi Grupo Carso, dünya çapında halka açıldı ve bu aşamada ünlü iş adamı ülkenin sabit hatları ve neredeyse tüm cep telefonu servislerini devraldı. Yıllar boyunca birçok uluslararası şirketin Meksika şubelerini satın aldıktan sonra ünlü iş adamının çıkarları Latin Amerika’nın ötesine geçmeye başladı. ABD merkezli bir mobil şirket olan Tracfone hisselerini satın alan Carlos Slim, 2000’li yıllarda Amerika ve Latin Amerika’da imparatorluğunu kurmaya, şirketleri satın alıp satmaya devam etmiştir. Ünlü iş adamı aynı zamanda New York Times Şirketi ve Volaris havayolu da dahil olmak üzere bu dönemde birçok farklı şirkete yatırım yaptı.

23 Nisan 2014’te ünlü iş adamı, ilk başarılı Avrupa edinimini Telekom Austria’nın denetimini ele geçirdi. Şirket, yedi Avrupa ülkesinde mobil servisler kurmuş ve havayolu, Orta ve Doğu Avrupa pazarlarına açılmak için bunu mükemmel bir fırsat olarak görmüştü.

15 Ocak 2015 itibarıyla, New York Times Şirketi’nde %16,8’lik bir oranla en büyük bireysel hissedar oldu.

Carlos Slim Serveti

2018 Forbes dergisi verilerine göre 68,9 milyar USD değerinde bir servete sahiptir.

Carlos Slim’in Kişisel Hayatı

1967’de Soumaya Domit Gemayel ile evlenmiş, çiftin 6 çocuğu olmuştur. Ancak ünlü iş adamı karısını 1999’da kaybetmiştir. Aynı yıl kalp ameliyatı geçiren Carlos Slim, kalp ameliyatının ardından zamanının çoğunu çocuklarıyla geçirmeyi tercih etmiştir.