Carl Sagan

Carl Edward Sagan
Carl Edward Sagan
HakkındaCarl Edward Sagan
(09-11-1934)09-11-1934 (yaşı 85)
Brooklyn, New York, ABD
İkametBrooklyn, New York, ABD
MeslekGökbilimci
Aktif Yıllar1934-1996
BurcuAkrep

Carl Sagan 9 Kasım 1934’te New York – Brooklyn’de doğmuş olan Amerikalı gökbilimci, astrofizikçi, kozmoloji uzmanı ve yazardır. 1939’da henüz beş yaşındayken, ailesi tarafından New York Dünya Fuarına götürülen Carl Sagan, Futurama’dan çok etkilendi.
Eğitimine yerel bir ilkokulda başlayan ünlü bilim adamı, güneşin bir yıldız olduğunu keşfetti ve bu gerçeğe hayran kaldı. Daha sonra yavaş yavaş, gezegenlere ve yıldızlara ilgi göstermeye başladı. Daha sonra, kimya ilgisini geliştirdiği David A. Boody Ortaokulu’na giren Carl Sagan, astronomiye ayrı bir ilgi duyuyordu. Rahway Lisesinde eğitimine devam eden Carl Sagan, 1951’de liseden mezun oldu.
Lisans eğitimi için Chicago Üniversitesi’ne giren ve 1954’te BA derecesi ile mezun olan Sagan, mezuniyetinin ardından astronominin bir kariyer seçeneği olabileceğini keşfetti. 1960’da kariyerine California Üniversitesi’nde devam eden Sagan, burada NASA’nın Mariner 2 robotik probu için kızılötesi radyometresi geliştirmek için astrofizik ekibine yardım etti. Kariyeri boyunca birçok araştırma yürüten, çeşitli teorilerin ardından giden ünlü bilim adamı, çalışmalarıyla hayranlık uyandırdı ve yazdığı kitaplarla insanlara bilimi sevdirdi. Kitapları çok satanlar listesinde kalmakla beraber filmleri de çekildi.
1977’de yayınlanan Cennet Ejderhaları: İnsan Zekasının Evrimi Üzerine Spekülasyonlar adlı kitabı, ünlü bilim adamının popüler eserleri arasındadır ve Pulitzer Ödülü kazanmasını sağlamıştır.
Carl Sagan’ın yazmış olduğu Mesaj kitabının filmi 1997 yılında vizyona girdi ve büyük övgü topladı. Aynı zamanda Cosmos belgesel serisiyle de herkesi kendine hayran bırakan Sagan 1980 yılında 13 bölümden oluşan Cosmos belgeseli ile bugün hala konuşulmaktadır.

Carl Sagan Kitapları

Carl Sagan’ın yazdığı tüm kitaplar şunlardır;
Kozmik Bağlantı (1973)
Cennetin Ejderleri (1977)
Broca’nın Beyni (1979)
Kozmos Evrenin ve Yaşamın Sırları (1980)
Comet (1985)
Mesaj (1985)
Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı (1995)
Milyarlarca ve Milyarlarca: Milenyum Eşiğinde Yaşam ve Ölüm Üzerine Düşünceler (1997)

Carl Sagan Cosmos

Carl Sagan 1980 yılında aynı adlı kitabından uyarlanan Cosmos belgeseli ile ünlü bilim adamı dünya dışı gezegenlerle alakalı önemli bilgiler vermiş ve bir yandan da dünya dışı yaşamın da işaretlerini aramıştır.

Carl Sagan Sözleri

Bilim, sadece bir bilgi topluluğundan daha fazlasıdır. Bir düşünme şeklidir, evreni şüphecilikle sorgulamanın bir yoludur.
Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya’da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu.
DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık.

Carl Sagan’ın Aldığı Ödüller

Carl Sagan kariyeri boyunca bir dizi ödüle layık görüldü. Bunların arasında, NASA’nın Seçkin Kamu Hizmeti Madalyası (1977 ve 1981) ve Ulusal Bilimler Akademisi’nin Kamu Refah Madalyası (1994) bulunmaktadır.

Carl Sagan’ın Kişisel Hayatı

Carl Sagan üç kez evlendi. 1957’de biyolog Lynn Margulis ile evlendi ve çiftin iki çocuğu oldu. Ancak çift 1965’te evliliklerini sonlandırdılar. Daha sonra 6 Nisan 1968’de sanatçı ve yazar Linda Salzman ile evlenen Sagan’ın bu evlilikten bir oğlu oldu. Ancak çift 1981’de boşandı.
Sagan 1981’de Ann Druyan ile evlendi, çiftin iki çocuğu oldu. Bu evlilik Carl Sagan 20 Aralık 1996’da vefat edene kadar devam etti.