Ön çapraz bağ yaralanmalarına iyi gelen egzersizler

İnsanların hareketli eklemlerinde, kemikleri birbirine bağlayan ve rahatça hareket etmesini sağlayan 4 tane bağ var. Bu bağların 2 tanesi sağ ve solda, 2 tanesi de ön ve arkada yer alıyor. Özellikle egzersiz sırasında bu bağlar zarar görebiliyor. Hatta bazı durumlarda tamamen kopabiliyor. Bu durumlarda bir yırtılma sesi duyuluyor, şiddetli ağrı oluyor. Hatta çoğu durumda kanamaya bağlı ödem oluşuyor. 

Ön çapraz bağ yırtılmalarını belirlemek kolay. Ancak yaralanmanın boyutlarını belirlemek için bazı testlere ihtiyaç duyuluyor. Bunlar genellikle görüntüleme yöntemleri. Ultrason, manyetik rezonans görüntüleme, X-ışınları ve artroskopi bunlardan en bilinenleri. 

Ön çapraz bağ yaralanmaları nasıl tedavi edilir?

Ön çapraz bağ yaralanmaları genellikle eklem hareketini yeniden kazandırmaya yöneliktir. Tedavinin yöntemi sorunun büyüklüğüne göre değişir. İlk müdahale kanamaya bağlı gelişen ödemi ve ağrıyı azaltmaya yönelik olur. Sorun çok büyük değilse, yani cerrahi müdahale gerekmiyorsa ilk müdahale ve dinlenme sonrasında rehabilitasyon hareketlerine geçilir. Tedavi aşamasında kullanılan uygulamalarsa şöyle:

Soğuk kompresler: Soğuk kompres ödemin artmasını önler. Aynı zamanda oluşan ödemin azalmasında da etkili olur. Bunun için bir poşeti alın ve içine boz doldurun. Sonra buz dolu poşeti bir havluyla güzelce sarın. 20 dakika dizinize koyun. 20 dakikadan sonra yarım saat dinlenin. Sonra aynı şeyi tekrarlayın. 20 dakikadan fazla tutmayın. Çünkü bu şekilde cildinize zarar verebilirsiniz. 

Dinlenme: Dinlenme ön çapraz bağ yaralanmaları tedavisinin en önem adımı. Çünkü zaten hassas olan diziniz ağırlığınızı taşımakta güçlük çeker. Dolayısıyla zarar gören dokular daha da kötü bir hal alabilir. Hatta yırtılabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca hareket etmekten kaçının.

Koltuk değneği ve dizlik kullanmak: Bu uygulamanın nedeni dinlenmeyle aynı. Yani asıl amaç dizi ağırlığınızdan korumak. 

Diz hareketini tekrar sağlamak için rehabilitasyon hareketleri: Haftalar geçti. İlk müdahaleniz yapıldı. Şişlikler indi. Artık diziniz yürürken eskisi gibi acımıyor. Ancak yine de sıkıntınız devam ediyor. Çünkü bağlarınız güçsüzleşti. İşte bunun için doktorunuz sizi fizik tedavi uzmanlarına yönlendirecektir. Burada yapacağınız bazı hareketler bağlarınızı tekrar güçlendirecek ve eskisi gibi hareket edebilmenizi sağlayacak.

Kas güçlendirme egzersizleri: Uzun süre hareketsiz kalmak kaslarınızı inceltir, güçten düşürür. Bir de üzerine dizinizdeki sorun eklenince, hareket kısıtlaması olur ve eskisi gibi kas gücüne sahip olamazsınız. Bunun için de doktorunuz sizi fizik tedavi uzmanlarına emanet eder ve siz de burada yapacağınız kas hareketleriyle kaslarınızı eski formuna sokabilirsiniz. 

İlaçlar: Ön çapraz bağ yaralanmalarının şiddetli ağrıya neden olduğunu biliyoruz. İşte bu nedenle doktorunuz size bir dizi ağrı kesici ilaç yazabilir. 

Ön çapraz bağ yaralanmalarında kullanılan cerrahi yöntemler neler?

Ön çapraz bağ yaralanmalarında kullanılan cerrahi yöntemler genellikle 2 şekilde uygulanır. Bunlar:

Artosentez: Ön çapraz bağ yaralanmalarındaki kanamalar ciddi şişliklere neden olabilir. Artosentez de işte bu kanamalara bağlı şişlikleri azaltmada etkilidir. Bu işlemde Doktor bir enjeksiyon iğnesiyle sorunlu bölgedeki ödemi çeker. Genellikle verilen uyuşturucu iğneler nedeniyle acısızdır. Yaklaşık 10 – 15 dakika sürer.

Cerrahi rekonstrüksiyon: Bu yöntem, kopan bağın tekrar bağlanamadığı durumlarda kullanılır. Doktor vücudun başka bir bölgesinden aldığı bir bağı kullanabilir. Operasyon genel, spinal veya epidural anestezi altında yapılabilir. Operasyonun süresi vakadan vakaya değişebilir.

Ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum olarak