C Vitamini Nedir ? Nelere İyi Gelir ?

Askorbik asit, bilinen adıyla C vitamini, vücudunuzun büyüme ve gelişiminde ve yaraların onarılmasında önemli rol oynar. C vitamini, vücudunuzdaki bağ-dokuları oluşturan kolajen üretimine yardımcı olur. Brokoli, lahana, patates, karnıbahar, domates ve ananas gibi besinlerde bol C vitamini bulunur. Araştırmalar C vitamininin çeşitli hastalıklara iyi geldiğini göstermektedir. Fakat C vitamini takviyesine başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Kalp hastalıkları oluşma riskini azaltır

Kalp krizi, dünyada gerçekleşen ölümlerin bir numaralı sebebidir. Bilim dünyası, beslenmenin kalp krizindeki rolünü değerlendiren araştırmalar yapmaya devam etmektedir. C vitamini gibi antioksidanların sık tüketilmesi, kalp damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. C vitamini, kalp ve damar sağlığınızı koruyarak kalp krizi riskini azaltır.

Kanser riskini azaltır

Kontrolsüz olarak büyüyen hücreler, kanserin göstergesidir. Normalde apoptoz adı verilen bir süreç, yaşlı hücrelerin ölümünü sağlayarak yeni hücrelerin üretilmesine imkan verir. Fakat kanserli hücreler bu süreçten kaçındıkları için oldukça çabuk çoğalırlar. Beslenmenin kanser oluşumu üzerindeki etkisini araştıran çalışmalar devam etmektedir. Fakat C vitamini bakımından zengin besinlerin tüketiminin mide, akciğer ve bağırsak kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.

Hipertansiyonu önler

Kan basıncınız iki numarayla ölçülür. Bu numaralardan biri, kalbin kasılmaları sonucunda damar çeperine uygulanan basınç olan sistolik kan basıncını ifade eder. İkinci numaraysa, diyastolik basıncı ifade eder ve kalbiniz dinleniyorken oluşan basıncı ölçer. Hipertansiyon, diğer adıyla Yüksek tansiyon kalp damar sisteminize baskı uygular. Klinik araştırmalara göre C vitamini bakımından zengin sebze ve meyve tüketimi hipertansiyon riskini azaltmaktadır.

Dikkate alınması gerekenler

Eğer C vitamini alımınızı arttırmak istiyorsanız bu durumu doktorunuzla görüşmelisiniz. C vitaminini besin takviyesi olarak da bulmanız mümkündür. Günde 250 – 500 miligram arasında C vitamini tüketiminin, insanın genel sağlığına faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.