Buz Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır ?

Vücudun sakatlık yaşayan bir bölgesine buz uygulamak, sakatlığın tedavisinde ve fizik tedavi yöntemleri arasında önemli bir yer tutmakta. Sakatlıkların üzerine buz uygulanması çekme, burkulma, darbeye bağlı morarma ve aşırı kullanıma bağlı aşınmaların tedavisinde oldukça etkili. Şimdi doğru şekilde buz uygulamanın yöntemlerine bakalım.

Buzu olabildiğince erken uygulayın. Buz tedavisi, sakatlıktan hemen sonra uygulandığında etkili olur. Sakatlığa ilk 48 saatten sonra buz uygulamak etkili olmaz.

“Buz masajı” yapın. Buzu sakatlığın olduğu bölgeye direkt olarak uygulayın. Buzu devamlı hareket ettirin ve tek noktada bekletmeyin.

Ağrılı bölgeyi yüksekte tutmayı unutmayın. Sakat bölgenin buz uygulanırken kalp seviyesinden daha yukarıda olması önemli. Böylece, şişlikler daha kolay iner.

Uygulama süresine dikkat edin.15 – 20 dakika buz uygulaması için yeterli. Buzu bundan daha uzun süre boyunca uygulamak; dokulara zarar vererek kangrene dahi yol açabilir.

Buz uygulamalarını belirli aralıklarla yapın. Bölgenin kan dolaşımının gerçekleşebilmesi için iki buz tedavisi arasında en az 45 dakika veya 1 saat bırakın.

Soğuk tedaviyi sıklıkla tekrarlayın. Bölgedeki kan dolaşımına izin vermek adına iki tedavi arasında yeterli süre geçtiği sürece buz uygulamasını istediğiniz sıklıkta tekrarlayabilirsiniz.

Püf Noktaları

Geleneksel buz uygulaması: Bir torbayı ezilmiş ya da bütün buz parçalarıyla doldurun. Torbanın temas yüzeyini kaplayacak kadar su ekleyin ki soğuk ağrılı bölgenin her noktasına nüfuz edebilsin. 

Etkili buz uygulaması: Kağıt bardakları suyla doldurduktan sonra dondurucuya yerleştirin. Bardağın üst kısmını yırttıktan sonra açıkta kalan silindir şeklindeki buzu oval hareketlerle ağrının olduğu bölgeye uygulayın.

Yaratıcı buz uygulaması: Bir torba donmuş bezelye ya da mısır alın. Böylece her seferinde yeni bir buz torbası hazırlamak zorunda kalmayacaksınız.

Soğuk ısırığı oluşmasına izin vermeyin: Buzu, arada herhangi bir katman olmadan derinize temas ettirmeyin. Bunu sağlamak için araya ince bir havlu veya kumaş koymanız gerekebilir ya da buzu devamlı olarak hareket ettirmelisiniz.