Büyük penis vajinal orgazmı kolaylaştırır mı?

Her yerde söylendiğinin aksine penis boyu bazen önemli. Özellikle bazı Orgazm tipleri için. Sexual Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre vajinal orgazm yaşıyan kadınlar daha büyük penisli erkeklerle daha kolay doruğa ulaşabiliyorlar. 

West of Scotland Üniversitesinden Stuart Brody erkeklerin penis büyüklüğü konusunda sahip olduğu anksietenin tamamen yersiz olmadığını, kadınlar tarafından kabul görme araçlarından biri olarak penis boyutunun en az sosyal statü, uzun boy, zenginlik, zeka, kişilik özellikleri, mizah duygusu kadar önemsendiğini ortaya koyuyor. 

Ama tüm araştırmacılar aynı fikirde değil.

Rutgers Üniversitesi’nde kadın cinselliği araştırmacısı Barry Komisaruk, vajinal uyarılma ile orgazm için uzun penis boyunun avantajlı olabileceğini kabul ediyor ancak uygun pozisyonlar ve yeterli psikolojik hazırlığın kadının vajinal orgazmı için daha önemli olduğunu vurguluyor. 

Kadın orgazmı 

Penis büyüklüğü ile kadın orgazmının ilişkisi uzun yıllardır tartışılan hassas konular. Vajinal ve klitoral orgazm farklı olgular olup olmadığı konusunda halen bilimsel araştırmalar devam etmektedir. 

Komisaruk vajina ve klitorisin farklı sinir iletimleri olduğunu ve uyarılmaları sırasında beyinde farklı bölgelerin aktive edildiğini söylüyor ve kadınların vajinal ve klitoral orgazm sırasında farklı şeyler hissettiklerini belirtiyor.

Ancak bazı araştırmacılar vajinal stimülasyonun sadece klitorisin farklı bir  bölümünü aktive ettiğini, iki orgazm tipinin aynı ve bağlantılı olduğunu savunuyorlar. 

Rutgers Üniversitesi profesörü Beverly Whipple (G noktası kaşiflerinden biri), tam omurilik yaralanması olan ve cinsel organdan beyne ulaşan his sinirleri hasarlı kadınlarda bazen orgazm yaşanabildiğini bulmuştur. Bu olayı açıklamak için vajinal iletilerin beyne spinal kordu by-pass eden vagus siniri ile iletildiğini iddia etmiştir. Bu tip araştımalar kadın orgazmını anlamayı dahada güçleştiriyor. 

Kimi araştırmacılar da karın egzersizlerinin bazı kadınlarda orgazmı uyarıcı olduğunu bulmuştur.

Brody farklı bir bakış açısıyla bakıyor ve sadece vajinal uyarı ile orgazm olabilme yeteneğinin  daha başarılı psikolojik aktivite, kaliteli ilişki ve daha fazla cinsel tatmin ile ilişkili olduğunu belirtiyor. 

Penis boyu önemli midir?

Tekrar penis boyunun önemine dönersek: University of Scotland’da yapılan bir araştırmada yeterli sayıda farklı partneri olan ve vajinal orgazm olabilen 160  kadın üzerinde bir araştırma yapılmış. Bu kadınlardan üçte biri penis boyutunun büyüklüğünün vajinal orgazma ulaşmayı kolaylaştırdığını belirtmiş. Grubun %60’ı için ise daha büyük penis boyutu daha fazla zevk anlamına gelmediğini söylemiştir.

Penis uzunluğunun önemine savunan araştırmacılar vajen boyunun kişilere göre değişken olduğunu belirtiyorlar. Vajinal orgazm için penisin serviksi (raim ağzı) uyarabilmesi gerektiğini bunun da bazı kadınlarda ancak uzun penis ile gerçekleşebileceğini vurguluyorlar.

Sonuç

Özetle erkeklerin bilinç altına yerleşmiş korkuları hiç de yersiz değil. Penis boyutunun önemi ve penis boyutunu büyütme konusunda spekülasyonlar daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor.