Burun spreyi ne işe yarar?

Alerjilerden gına geldiyse, tıkalı burnunuzu tedavi etmek için daha doğal bir yöntem arıyorsanız tuz içeren burun spreyleri size bir nebze rahatlık sunabilir. Alerjilerle baş etmeye çalışan birçok kişi tedavi için doğal yolları tercih ediyor, özellikle de alerji ilaçları ve tedavisi işe yaramadıysa.

Burun spreyi alerjime ne yapar?

Alerjiler burnunuzun tıkanmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Normalde mukusun temizlenme güzergahı olan burnun içinden boğaza giden yol tıkandığında, mukus sinüs kanallarında birikmek zorunda kalır. Tuz içeren burun spreyleri burnunuzu istenmeyen konuklardan kurtarabilir.
Bazı araştırmalar tuzlu su karışımının kuruyan burun kanallarını nemlendirmede işe yaradığını gösteriyor. Ayrıca mukus zarlarındaki iltihaplanmayı azaltması da cabası. Sonuçlar tuz çözeltisinin düzenli olarak kullanıldığında mukusu inceltmede, burundan boğaza olan akıntıyı azaltmada ve burun kanallarını bakterilerden temizlemede etkili olduğunu gösteriyor.

Hangi tür burun spreyi alerjilere iyi gelir?

Reçetesiz satılan tuz içeren burun spreylerinden alabilir ya da evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Reçetesiz satılan burun spreylerinde bulunan tuzun çoğu izotonik yani insan vücudunda bulunanın aynısı.

Hipertonik tuz içeren burun spreyleri ise vücutta bulunandan daha yoğun tuz içerir. Tuz içeren burun spreyinin her iki türü de mukusu temizlemeye, sinüsleri enfeksiyonlardan uzak ve daha sağlıklı tutmaya yarar.

Tuz içeren spreyler aynı zamanda burun kıllarını da korur. Burun kılları deyip geçmeyin burnunuzdan soluduğunuz havanın ciğerlere ulaşmadan nemlenmesini sağlıyorlar. Bakterilere tuzak kuruyorlar ve hücrelere girmelerini engelliyorlar. Ayrıca koku duyunuza da destekleri muazzam. Burun kıllarınızı sağlıklı tutarak tuz içeren burun spreyinin alerjiyi ve sinüziti engellediği de araştırmaların söyledikleri arasında. Yani boylarından büyük işler hallediyorlar.

Alerjileri engellemek için ne zaman burun spreyi kullanmalıyım?

Reçetesiz satılan burun spreyi ve damlası örneğin polene maruz kaldığınızda burun zarlarınızdaki polenleri temizler. İnsanlar genellikle burun spreyini geceleri kullanır. Özellikle kış aylarında burnunuz nem kaybettiyse nemlendirmek amaçlı kullanabilirsiniz.

Doktorunuz alerji tedavisi için ilaç içeren bir burun spreyi kullanmadan önce tuz içeren burun spreyi kullanmanızı önerecektir. Bunun amacı ilaçtan önce burnunuzu temizlemek ve ilacın daha etkili olmasını sağlamak.

Tuz içeren burun spreyini evde nasıl yaparım?

Burnunuzu ve sinüslerinizi temizlemek için tuzlu su çözeltisi hazırlamak çocuk oyuncağı. Yaptığınız karışımı bir şırınganın içine ya da plastik bir sprey şişesine koyabilirsiniz. Hiçbirini bulamıyorsanız avucunuzun içinde tutun.

Tuzlu su çözeltisi yapmak için. 2 – 3 çay kaşığı iyotsuz tuzu yarım litre suyla karıştırın. Saf tuz kullanmak en iyisi olacaktır. Bu karışıma bir çay kaşığı da karbonat eklediniz mi tamamdır, burun spreyiniz hazır. Karışımınızı oda sıcaklığında tutun ve kullanmadan önce çalkalayın.
Başta da bahsettiğimiz gibi kullanmak için bir şırıngadan yardım alabilirsiniz. Karışımı burun deliklerinizden içeri damlatın. Amacınız karışımın başınızın üst tarafına değil arka tarafına gitmesi olsun.

Damla burnunuzun içindeki kanallarda dolaştıktan sonra boğazınızdan aşağı inecek. Bu sırada hafifçe burnunuzu temizleyebilirsiniz.
Karışımda kullandığınız suyun kaynamış saf su olmasına dikkat edin. Enfeksiyonlara karşı dikkatli olmak şart.

Bu yöntemi doğru kullanamazsam ne olur?

Ev yapımı tuz içerikli burun spreyi ya da damlası kullanmak konusunda endişeleriniz varsa doktorunuza danışın. Doktorunuz bu doğal tedavi yöntemini nasıl kullanacağınız konusunda sizi bilgilendirecektir. Burnunuzu temizlemek, kalın mukus tabakasından arındırmak rahat bir nefes almanıza yardımcı olacak. Ne dersiniz denemeye değmez mi?