Burun iltihabının alerjiden başka nedeni var mı?

Burnunuzun içindeki damarlar genişleyip ve daralarak mukusun akışını kontrol eder. Burun iltihabı alerjiden kaynaklanmıyorsa burun damarlarınızın genişlemesi sonucu oluşur. Böyle bakınca çok da büyük bir dert gibi görünmüyor. Ancak damarlar burundaki zarların kan ve sıvıyla dolmasına neden olur. Burun zarlarındaki şişkinlik mukus bezlerini tıkar. Peşine gelsin aksırıklar, burun akıntıları. Burun iltihabının alerjiden başka birçok nedeni var.

Viral burun iltihabı

Burun zarlarınıza bir virüsün saldırmasıyla ortaya çıkar. Boğazlarınıza kadar iltihaplanmaya neden olabilir. Böylece mukus üretiminde de artış olur. Yani sürekli burnunuzu çekmeniz ve hapşırmanız gözle görülemeyecek kadar minik bir virüs yüzünden.

Vazomotor burun iltihabı

Vazomotor burun iltihabı olan kişilerin burun damarları çok hassas. Vazomotor burun iltihabı ne yapıyor da burun damarlarını hassaslaştırıyor henüz bilinemiyor. Bu damarlar çevresel etkenlerden hemen etkilenip genişleyebiliyorlar. Mukus üretimi artıyor ve burun akmaya başlıyor. Burun iltihabını tetikleyen çevresel etkenler şunlar:

•    Kimyasal maddeler: duman, parfüm, boya kokusu
•    Hava değişiklikleri: sıcaklığın azalması
•    Alkol
•    Baharatlı yiyecekler
•    Stres

Atrofik burun iltihabı

Burnunuzun içinde 3 basamaktan oluşan bir kemik var. Bu kemikler bir dokuyla kaplı. Kemikleri kaplayan bu doku burun eti olarak da biliniyor. Atrofik burun iltihabı burundaki etin hasar gördüğü zamanlarda ortaya çıkıyor.

Burun dokusuna zarar veren enfeksiyon olabilir. Ancak bu pek yaygın değil. Genellikle burun dokusuna zarar veren suçlu bakteriler. İsimleri Klebsiella ozenae. Çin, Hindistan ya da Mısır’da yaygın olarak görülüyor. Buralarla bağlantınız yoksa ve atrofik burun iltihabınız varsa cerrahi işlem sırasında burun etiniz zarar görmüş olabilir. Nefes almanızı engellerse bu etin cerrahi işlemle alınması gerekir.

Bakalım burun etinin burundaki işlevi neymiş.

•    Burnunuzun içini nemli tutar.
•    Bakterilerin burundan vücuda girmesini engeller.
•    Nefes aldığınızda içeri giren oksijenin basıncını ayarlar.
•    Koku alma sinirleri gibi önemli sinirleri beyne bağlar, mesaj iletimini sağlar.

Burnunuzdaki etten bir kısmını kaybederseniz burnunuzun içi kurur, enfeksiyonlara davetiye çıkarmış olursunuz.

Atrofik burun iltihabı olan kişilerde nefes darlığı da görülebilir. Çünkü burundaki et parçası hava basıncını ayarlama görevini artık yerine getiremez ve akciğerleri daha fazla çalışmak zorunda bırakır.

Atrofik burun iltihabından önce hasar gören burun etinin ne miktarda olacağı kişiden kişiye değişir. Kimisi çok fazlasını kaybedip hiç burun iltihabıyla karşılaşmıyorken; kimisi de çok küçük bir miktar kayıpla atrofik burun iltihabına yakalanmış olabilir.

Rhinitis medicamentosa

Adını görüp hemen korkmayın. Aslında herkesin başına gelebilecek bir şey. Burun açıcı spreylerin aşırı kullanımından dolayı ortaya çıkıyor. Kokain kullananlar da aynı dertten mustarip.

Burun açıcı spreyler burun damarlarının şişmesini önlüyor. Ancak bu spreyler üst üste 5 ile 7 gün arasında kullanılırsa burun damarları tekrar şişebiliyor. Başta damar şişliğine neden olan durum (grip, alerji) geçse bile damarlar şiş olmaya devam ediyor. Şişmeyi engellemek için başka tür bir sprey kullanmaya başlarsanız ateşe körükle gitmekten başka bir şey yapmamış olursunuz. Burun spreylerini kullanırken dikkatli olmak şart. Bir anda kendinizi burun spreyinize bağımlı olmuş şekilde bulabilirsiniz.

Hormonsal dengesizlik

Hormonlar hamilelikte, ergenlikte; hormon tedavisi görenlerde ve doğum kontrol hapları kullananlarda değişir. Hormonlardaki değişim alerjik olmayan burun iltihabını tetikler.

Düzgün çalışmayan tiroit bezleri burun iltihabının başka bir nedeni olabilir. Hormonların burun damarlarında genişlemeye neden olduğu söylentiler arasında. Bildiğiniz gibi burun damarların genişlemesi de burun iltihabına neden oluyor.