Burun eti nedir? Neden olur?

Burun etleri yumuşak, acısız ve kanser olmayan; burun kanallarının zarında ya da sinüslerde bulunan oluşumlar. Gözyaşı ya da üzüm gibi aşağı doğru asılmış gibi dururlar. Astım, enfeksiyon, alerjiler ya da bağışıklık sistemindeki hassasiyetlerden dolayı bu zarlar kronik olarak iltihaplanabilir.

Küçük burun etlerinin herhangi bir etkisi yok. Daha büyük olanların ya da grup halinde olanların hava yollarını kapattığı ve nefes almada zorluklar yaşattığı biliniyor. Koku alma duyusunun kaybı ve sık iltihaplanma da yaşanabilecek diğer olumsuzluklardan.

Burun etleri herkesin başına gelebilir. Ancak yetişkinlerde daha yaygın olarak görülüyor. İlaçla etkileri azaltılabilir ancak cerrahi işlem eti çıkarmak için olmazsa olmaz. Tedavi edilse bile tekrar ortaya çıkma riski var aklınızda olsun.

Burun etinin belirtileri

Burun etleri burundaki kanal zarlarının iltihaplanmasıyla yakından bağlantılı. Sinüzitiniz de 12 haftadan fazla sürerse yine tehlike altındasınız. Tabii ki sinüzitinizin olması burun etinizin de olmasını gerektirmiyor. Sinüziti olup burun eti olmayanlar da var.

Burun eti yumuşak ve hissiz bir doku. Yani çok küçükse farkında bile olmayabilirsiniz. Büyük burun etleri ya da grup halinde olanlar tabii ki kendilerini fark ettirir.

•    Burun akması
•    Burun arkası sızıntısı
•    Koku duyu kaybı
•    Tat duyu kaybı
•    Yüzde ya da başta ağrı
•    Üst dişlerinizde ağrı
•    Yüzünüzde ya da alnınızda baskı hissi
•    Horlama
•    Göz çevresinde kaşıntı

Belirtiler 10 günden uzun sürdüyse doktorunuzu görme vaktiniz gelmiş demektir. Kronik sinüzitin ve burun etinin belirtileri birbirine benzer. Bu yüzden kesin tanı konmalı.

Nefes almada ciddi güçlük çekiyorsanız, görmede problem yaşıyorsanız, gözlerinizin etrafı ciddi şekilde kızardıysa ve baş ağrısı dayanılacak gibi değilse acilen 112’yi arayın ve bir ambulans isteyin.

Burun eti neden olur?

Yapılan onca araştırmaya rağmen henüz burun etinin nedeni tam olarak anlaşılmış değil. Bazılarında iltihaplanma burun eti oluşumuna neden oluyorken bazılarında neden böyle bir etkisi olmuyor henüz belirsiz. İltihaplanma mukus üreten bezlerde oluyor. Buradan ve bazı araştırmalardan yola çıkarak burun eti olan kişilerin bağışıklık sistemi farklı işliyor ya da sümüklerindeki kimyasal burun eti olmayanlardan farklı sonuçlarına varılabilir.

Burun eti her yaştan insanda görülebilir. Genç ya da orta yaşlı yetişkinlerde çok daha yaygındır. Sinüslerinizin ya da burun kanalınızın herhangi bir yerinde burun eti oluşabilir. Ancak en çok görüldüğü alan sinüslerin gözlerle, burunla ya da çene kemiğiyle bağlandığı yer.

Risk oluşturabilecek nedenleri

Kronik iltihaplanmaya neden olan her durum burun etlerinin oluşmasına da neden olabilir. Burun etiyle ilişkili olan durumlar şunlar:

•    Astım. Havanın geçtiği yerlerde iltihaplanmaya neden olur.
•    Aspirin gibi ilaçlara alerji benzeri tepki.
•    Alerjik mantar sinüzit.
•    Sistik fibroz.

Ailenizin sağlık geçmişi de burun etlerinin oluşmasında önemli rol oynar. Genetik olarak burun etlerine daha yatkın olma konusunda da bazı kanıtlar var.

Burun etinin yan etkileri

Burun etlerinin neden olduğu etkiler hava kanallarına verdiği zararla ilişkili. Bakalım neymiş bu etkiler:

Obstrüktif Uyku Apnesi. Uykunuz sırasında birçok kez nefes almayı bırakıp tekrar nefes almaya başlarsınız.
Astım. Astım ataklarını arttırabilir.
Sinüs enfeksiyonları. Burun etleri sinüs enfeksiyonlarına karşı daha dayanıksız olmanıza neden olur.
Enfeksiyonun göz çukuruna yayılması. Gözünüzün yanmasına, kabarmasına, hareket edememesine ve görme kaybına neden olabilir.
Menenjit. Enfeksiyon beyin ve omurilik zarlarına da sıçrayabilir.
Kan pıhtısı. Sinüslerin etrafındaki damarlara zarar verebilir. Beyninizin bir kısmına kan gitmesini engelleyerek felç olmanıza neden olabilir.