Burun eti nasıl tedavi edilir?

Burnunuzda et çıktı. Ne doğru düzgün nefes aldırıyor ne de uyutuyor. Üstelik sadece sizi de değil; horlamanız yüzünden yanınızdakilere de rahat yok. Neyse ki burun etinden kurtulmanın yolları var. Tedavi şekillerine bakmadan önce bakalım doktora gitmeden önce neye hazırlıklı olmalısınız.

Aile hekiminiz ilk etapta bu sorununuza yardımcı olabilir. Sonraki etapta kulak burun boğaz uzmanına gitmenizi önerebilir. Muayene süresi kısıtlı olduğundan ve unutabileceğiniz bir şeyler illa ki kalacağından kendinizi muayeneden önce hazırlamanız mantıklı olacak.

•    Kan testi yapılma ihtimaline karşı aç gidip gitmemeniz gerektiğini sorun.
•    Belirtilerinizin hepsini bir yere not alın. Sinüslerle ya da burunla bir bağlantısı yokmuş gibi görünse bile belirtilerin ne zaman başladığını ve ne şekilde devam ettiğini notlarınıza ekleyin.
•    Yanınızda ailenizden biri ya da bir arkadaşınız olsun. Yanınızda birinin olması unuttuğunuz bilgileri daha kolay hatırlamanıza yardımcı olur.
•    Diğer sağlık sorunlarınızın bir listesini yapın. Alerji, astım tedavisi görüyorsanız bunu doktorunuza söylemelisiniz.
•    Kullandığınız ilaçların listesini yapın. Her türlü reçeteli reçetesiz hap ve vitaminleri doktorunuza bildirin.

Doktora sorabileceğiniz sorular şunlar olabilir

•    Ne tür testler yaptırmalıyım?
•    Kulak burun boğaz uzmanına görünmeli miyim?
•    Burun etim varsa, altında yatan iltihabı çözmemiz gerekir mi?
•    Uzun vadede hayatımda neler değişebilir?
•    Belirtilerin diğer sağlık sorunlarına bir etkisi olur mu?
•    Sınırlamam gereken bir alışkanlığım var mı?

Doktorunuza bunların dışında aklınıza takılan herhangi bir soruyu sormaktan da çekinmeyin.

Burun eti için testler

Burun endoskopisi. Dar, esnek, ışıklı ve kameralı bir tüp burnunuzda ve sinüslerinizde neler döndüğünü anlamaya yeter.

Görüntüleme. Bilgisayarlı tomografi ya da MR burun etinin yerini ve boyutunu anlamaya yeter. Bu yöntemlere genellikle burun etinin sinüslerin çok derininde olduğunda başvurulur.

Alerji testleri. Cilt testiyle kronik iltihaplanmaya alerjilerin neden olup olmadığı anlaşılabilir.

Sistik fibroz testi. Çocuğunuzun burnunda et olduğundan şüphelenip doktora götürdüyseniz doktorunuz bu testi isteyebilir. Sistik fibroz mukus, gözyaşı, ter ve salya salgılayan bezleri etkileyen genetik bir sağlık sorunu. 

Burun eti tedavisi

Burun eti olsun olması kronik sinüzit temizlemesi gereken bir sorun. Bunun için uzun süre ilaç kullanmak şart. Burun etinin ilk etaptaki tedavisinde de ilk olarak ilaçlara başvurulur. Ameliyat daha sonra düşünülür. Ameliyat çoğunlukla gerekebilir ancak maalesef kesin çözüm değil. Burun etleri ameliyattan sonra tekrar çıkabilir.

İlaçlar

Dediğimiz gibi tedavi ilk önce ilaçlarla başlar. İlaçlar bazen büyük bir burun etini bile ortadan kaldırmaya yetebilir.

Ameliyat

İlaç tedavisi işe yaramazsa doktorunuz ameliyat olmanızı önerebilir. Ameliyatın türü etin büyüklüğüne, sayısına ve yerine bağlı. Ameliyat seçenekleri şunlar:

Polipektomi. Emici bir aletle küçük burun etleri tamamen çıkarılabilir. Bu yöntem ayakta tedavi yöntemlerinden.

Endoskopik sinüs ameliyatı. Burun etlerini aldırmak ve sinüslerinizdeki başka sorunlara çözüm bulmak için ameliyat olmanız gerekebilir. Doktorunuz küçük bir tüpün ucundaki kamerayla içeriyi görebilir. Minik aletlerle burun etlerinizi alır. Bu da ayakta tedavi olarak sayılabilir.

Önlemi

Burun etlerinin ortaya çıkma riskini önleyebilir ya da tedaviden sonra burun etlerinin geri gelmesinin önüne geçebilirsiniz. Bunun için:

•    Alerjilerinizi ve astımınızı kontrol altında tutun. Alerjileriniz ve astımınız için doktorunuzun talimatlarına uyun. Belirtiler kontrol edilemeyecek haldeyse doktorunuza tedaviyi değiştirmeyi danışabilirsiniz.
•    Burnunuzu tahriş edecek maddelerden kaçının. Sigara dumanı, kimyasal duman ve toz gibi sinüslerinize ve burnunuza zarar verebilecek maddelerden uzak durun.
•    Temizliğinize özen gösterin. Ellerinizi düzenli aralıklarla ve sık sık yıkayın.
•    Evinizi nemlendirin. Özellikle evinizin havası kuru olmaya müsaitse hava nemlendirici kullanın.
•    Burnunuzu yıkayın. Tuzlu su spreyleri bu konuda ideal olabilir.