Burun Estetiği Riskli Mi ?

Burun estetiği riskleri pek olmayan bir estetik operasyondur. Burun estetiği, diğer adıyla rinoplasti burnun şeklini estetik bir biçimde değiştirir. Burun için estetik ameliyat kararı verilmesi burnun şekliyle ilgili görsel kaygılardan dolayı olabileceği gibi çeşitli rahatsızlıklar için yapılacak bir tedavi şeklinde de olabilmektedir.

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği sonrası burnun şekli, boyutu, açısı değişebilmekte ve yeni burun yüzün geri kalanı ile uyum içerisinde bir orantıya sahip olmaktadır. Ayrıca nefes alma problemleri ve kronik burun tıkanıklığı gibi problemlere de bu operasyon ile çözüm sağlanmaktadır.

Burun estetiği tamamen kişiye ve duruma bağlı olarak değişmekte, ameliyat sonrası kimi zaman gözle görülen büyük değişimler oluşabilirken kimi zaman da küçük değişiklikler yapılabilmektedir.

Burun estetiği ve tüm estetik ameliyatlarda doktorunuzu çok iyi seçmek iyi bir ameliyat ve sorunsuz bir ameliyat sonrası süreci geçirmenin ilk yolu. Bunun yanı sıra istediğiniz değişiklik doğrultusunda doktorunuzun önerilerini de mutlaka dikkate almanız ve doktorunuzun önerdiği şekilde ameliyat olmanız önemli. Eğer burun estetiğinden beklentiniz gerçekçiyse ve doktorunuz da bunu onaylıyorsa istenilen sonucu almamız için hiçbir neden yok.

burun estetiği

burun estetiği

Burun Estetiği Riskleri

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat söz konusu olduğunda da küçük de olsa riskler mevcut. Estetik bile olsa bunun bir ameliyat olduğunu her zaman hatırlamak gerek. Dolayısıyla herhangi bir ameliyatta başınıza gelebilecek çeşitli riskler burun estetiği ameliyatında da karşılaşılabilir sorunlardan. Ameliyat sırasında en sık rastlanan riskler ise aşağıdaki gibi:

  • Tekrarlayan burun kanaması
  • Burun septumu adı verilen bölmede oluşabilecek hasarlar
  • Enfeksiyon
  • Vücudun anesteziye verebileceği tepkiler
  • Hematoma, yani deri altında toplanan kan
  • Uyuşukluk hissi
  • Burnun üst yüzeyinde oluşabilecek izler
  • Deri yüzeyine yakın küçük kan damarcıklarının patlaması
  • Sinirlerin kalıcı hasarlar görmesi
  • Burun estetiğinin yenilenmesine ihtiyaç duyulabilecek durumlar

Burun Estetiği Sonrası Karşılaşılabilecek Riskler

Konu estetik olduğunda bunun epey kişisel bir durum olduğunu ve her kişide ayrı riskleri ve ayrı sonuçları olacağını aklınızdan çıkarmayın. Burun estetiği risklerinin ameliyat sonrasına ait kısımları geçici sorunlardır. Kimisi birkaç hafta gibi kısa sürede iyileşirken, kimi yan etkiler de aylar sonra geçebilmektedir.

Bu işlemin riskleri denince ilk akla gelen ameliyat sonrasında göz ve burun çevresinde oluşan morarıklar oluyor. Bu morluklar ameliyatın bir sonucu olup, zaman içerisinde iyileşmektedir. Morlukların miktarı, yoğunluğu ya da iyileşme süreci birçok değişkene bağlı. Sizin cilt hassasiyetiniz bunlardan ilki. Ameliyatın boyutu ve süresi de morarıkların oluşmasını ve miktarını belirleyen bir etken.

Morarıklarla birlikte burun estetiği ameliyatı riskleri arasında görülen bir diğer sorun şişlikler. Bu şişlikler de tıpkı morluklar gibi göz ve burun çevresini kaplamakta ve ameliyat sonrasında zamanla iyileşmektedir. Çoğu hastada şişlikler yaklaşık 2 hafta içerisinde büyük oranda azalmaktadır. Ama tüm şişliklerin bir anda geçmesini beklemek doğru olmaz. Yüzünüzdeki şişliğin tam anlamıyla iyileşmesi ne yazık ki 6 aya kadar sürebiliyor. Bu süreçte sabırlı olmak ve bunun burun estetiği risklerinden biri olduğunu hatırlamak gerekmekte.

Burun estetiği insanın görüntüsünü en belirgin şekilde değiştiren birkaç yöntemden biri. Ama bunu gerçekleştirmek için burun kemiği ve kıkırdak yapısında ciddi yapısal değişimlere gidilmektedir. Dolayısıyla böylesine zor ve hassas bir operasyon sonrasında burun ve çevresinde acı, ağrı ya da rahatsızlık hissi duymanız çok normal. Bu acı ve ağrıların geçici olduğunu kendinize hatırlatarak doktorunuza danışarak aldığınız ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz. Özellikle de fazla hassas ve acı eşiği çok düşük olan kişilerin yine Doktor tavsiyesi üzerine daha etkili ağrı kesiciler kullanmalarında fayda var.