Burun balonu otovent ne işe yarıyor?

Zamklı kulak sorunu yaşayan çocuğunuz mu var? Üzülmeyin bu sorunun çaresi var. Zamklı kulak hastalığına çözüm olarak burun balonu denilen alet ideal. Öncelikle zamklı kulak tam olarak neymiş ona bakalım. 

Zamklı kulak orta kulakta sürekli sıvı bulunması durumu. Sıvının çekilmesi gibi başka tedavi yöntemleri de mevcut. Ancak şimdi burun balonundan bahsedeceğim.

Burun balonu işe yarıyor mu?

Düzenli bir şekilde kullanılırsa neden olmasın. Çocuğunuz sadece bir balon şişirerek zamklı kulak illetinden kurtulabilir, duyma yetisine yeniden kavuşabilir. Çocuğunuz çok küçükse bu işlem biraz can sıkıcı olabilir. Genellikle küçük çocuklar burunlarıyla balon şişirmeyi zor bulur. Ancak burun balonunun devamlı olarak kullanılması önemli. Orta kulakta sürekli sıvı birikiyor, bu balon sayesinde biriken sıvı boşaltılıyor. Kullanımı bazı çocuklar için zor dediğime bakmayın. Onlar çocuk sonuçta, bazıları da çok eğlenceli bulabiliyor. Yani denemeye değer.

Burun balonu ne?

Burun balonunun asıl adı otovent. Doktorunuzun önerisiyle eczanelerden alabilirsiniz.

Balon küçük bir tüpe bağlı. Çocuğunuz tüpü burun deliklerinden birine koyacak. Sonra diğer deliği ve ağzını kapatarak balonu şişirmeye başlayacak. Bir süre sonra üflemeyi bırakıp normal nefes almaya başlayacak. Hava balondan çıkacak ve geri girecek. Bu işlem her iki burun deliği için de tekrarlanmalı.

Çocuğunuzun normalde bu işlemi günde 3 kez yapması gerek. Yani balonu sürekli değiştirmelisiniz. Tüpe uygun bildiğimiz oyuncak balon bulabilirseniz onu da kullanabilirsiniz. Tabii balonun kolay şişirilebilir ve esnek olması koşuluyla.

Çocuğunuza burun balonunun kullanımını zor gelmiş olabilir. Daha fazla kullanmak istemiyor olabilir. Bu gayet normal, araştırmalara göre 42 çocuğun yarısından fazlası balonu doğru şekilde kullanamamış hatta 5 tanesi hiç kullanamamış. 3 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda balonu kullanabilme oranı 10’da 1 şeklinde.

Çocuğunuz burun balonu kullanıyorsa doktorunuzun tavsiye ettiği sıklıkta kullanması önemli. Bir araştırmaya göre de düzenli olarak burun balonu kullanan çocukların iyileştiği görülmüş.

Burun balonu nasıl işe yarıyor?

Zamklı kulak sorunu yaşayan çocuklar günde 3 kereden fazla burun balonu kullandığında duyma yetisinde artış görülmüş. Ayrıca 3 ay boyunca burun balonu kullanan çocuklar kullanmayanlara göre iyileşmeye daha fazla yaklaşmış.

Unutmayın çocuğunuz burun balonunu kullanmayı bırakırsa zamklı kulak geri döner.

Burun balonunun burundaki başka sorunlara iyi gelip gelmediği ise henüz bilinmiyor.

Burun balonunun amacı çocuğunuzun orta kulağındaki sıvıyı boşaltmak. Çocuğunuz burnuyla balonu şişirmeyi bırakıp normal nefes almaya başlayınca balondan çıkan hava çocuğunuzun burnundan geri giriyor ve östaki borusuna ulaşıyor. Östaki borusu burunun arka kısmıyla orta kulağın birbirine bağlandığı yer. Bu bağlantı yeri zamklı kulakta sıvıyla kaplı. Hava basıncı sayesinde östaki borusu açılıyor engel ortadan kalkıyor. Biriken sıvı ise çocuğunuzun boğazına ya da burnuna geliyor. Sıvı orta kulağı rahat bırakmış oluyor. Sonuçta kulak zarı ve kulak kemikleri özgürce hareket edip sesi iletebiliyorlar. Çocuğunuz da normal bir şekilde duyabiliyor.

Burun balonunun zararı var mı?

Araştırma sonuçlarına göre burun balonunu kullanan hiçbir çocuk ciddi bir yan etkiyle karşılaşmamış. Ancak zamklı kulak sorunu çok ilerlemiş olan çocuklar bu işlemi gerçekten acı verici bulmuş.

Düşününce bir balonu şişirip daha sonra havanın geri girmesine izin vermek akciğerlere zarar verebilir. Ya da bir hava kabarcığı damarların içine girip tıkanmasına neden olabilir. Ya da boğazda ve burunda bulunan enfeksiyonlu sıvı orta kulağa hava basıncıyla geçmeye zorlanabilir bu da kulak iltihabına neden olabilir. Ancak meraklanmayın yapılan çalışmaların hiçbirinde böyle felaket senaryolarına rastlanmadı. Yine de doktorun sözünden çıkmamak önemli.