Burger King restoranlarında nasıl sağlıklı besleniriz?

Sağlığımızı korumak için yapmamız gereken en önemi şey sağlıklı beslenmek. Ama hazır yiyeceklerin, hormonlu gıdaların, kebapların, fast food restoranlarının etrafımızı sardığı bu günlerde nasıl olacak da sağlıklı besleneceğiz. Üstelik de hepsi birbirinden güzel, birbirinden lezzetli menülerle bizi kendilerine çekmeye çalışırken sağlıklı beslenmemiz çok zor. Ama hemen umutsuzluğa kapılmayın, birkaç püf noktasını bilirseniz sağlıklı beslenmek de hayal olmaktan çıkar.

Üstelik dünyanın en sağlıksız yemeklerini yapmasıyla bilinen fast food restoranlarında bile sağlıklı bir şeyler bulmak mümkün. Şaka değil, sizin için en popüler fast food restoranlarından biri olan Burger King’i araştırdık ve Burger King’in en sağlıklı menülerini seçtik. Unutmayın, Burger King gibi fast food restoranlarında yemek seçiminiz çok dikkatli olmalı. Çünkü buradaki birçok yiyecek 600 kalorinin üzerinde. İşte Burger King restoranlarının en sağlıklıları:

En iyi hamburgerler

Eğer canınız hamburger istiyorsa, ki hepimiz hamburgere bayılıyoruz, dikkatli olmanız gerekiyor. İlk adımınız mayonezi hamburgerinizden çıkarmak. Yani hamburgerinizi mayonezsiz istemek. Böylece alacağınız yağların epey büyük bir kısmından kurtulacaksınız. Burger King restoranlarında yiyebileceğiniz en iyi ve en sağlıklı hamburger içine mayonez konulmamış bir Whopper Jr. Bu hamburger 290 kalori içeriyor. Yağ oranı 12 ve 16 gram da protein almış oluyorsunuz. Tabii ki bir hamburger asla dünyanın en sağlıklı yiyeceği değil. Ama en azından bu Whopper Jr. size fazla kalori vermeyecek. 

Kilonuzu korumak istiyorsanız Burger King restoranlarında yapacağınız en kötü seçimlerden biri Whopper. Çünkü mayonezsiz bir Whopper hamburgeri bile tam 520 kalori, 23 gram yağ ve 28 gram protein içeriyor. 

Eğer kilo ve kalori hesaplaması yapmıyorsanız şimdi de sırada en kalorili Burger King hamburgeri var. Peynirli Triple Whopper hamburgeri tam olarak 1250 kalori. 

En iyi tavuk burgerler

Kırmızı et sevmeyenlerin seçimi Burger King restoranlarında tavuk burgerlerden yana oluyor. Üstelik bir de iyi haber, tavuk burgerler çok daha az kalori ve yağ içeriyor. Ama yine de kilonuzu korumak adına seçici olmalısınız. Tendergrill yapacağınız en iyi tavuklu seçim olur. Çünkü kendisi mayonezsiz haliyle 390 kalori, 9 gram yağ ve 25 gram protein içeriyor. Her ne kadar Whopper Jr.dan daha kalorili gibi görünse de protein bakımından zengin olması onu daha iyi bir seçenek haline getiriyor. 

Eğer hafif bir atıştırmalık istiyorsanız Burger King’in 4 parçalı Chicken Tenders menüsü tam sizlik. Çünkü sadece 180 kalori. Ayrıca hamburgerinizin ya da tavuklarınızın yanında meyve ya da salata gibi seçenekleri de değerlendirirseniz sağlıklı bir öğün atlatmış olabilirsiniz. 

Tabii Burger King restoranlarında fazla kalorili tavuklar da var. Kilonuzu korumak istiyorsanız seçmemeniz gereken tavuk burger Tendercrisp Chicken Sandwich. İçinde tam 800 kalori var. 

Salata

Burger king restoranlarında salata seçenekleri de sizi bekliyor. Hem kalori almak istemiyorum hem de sağlıklı beslenmek istiyorum diyorsanız salataları tercih edebilirsiniz. Burger King’de yiyeceğiniz tavuklu bir salata 210 kalori ve yalnızca 7 gram yağ içeriyor. Ama bu sağlıklı salatayı sağlıksız hale getirmemek için soslara dikkat etmelisiniz. Çünkü soslar bol miktarda kalori içeriyor. 

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek düşündüğünüz kadar zor bir şey değil. Tabii ki herkesin olduğu gibi sizin de canınızın hamburger çekmesi çok normal. Ama bazı ipuçlarını bilerek hamburgerinizi de sağlıklı ve az kalorili yiyebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve diyet hakkındaki tüm sorularınızı uzman yorum olarak sorabilirsiniz.