Burak Akbay

Burak Akbay, Sözcü Gazetesi, AMK Spor Gazetesi, Şık Hayat, Gırgır dergisi, Korkusuz Gazetesi ve Sözcü Kitabevi gibi markaların sahibi olan Estetik Yayıncılık A.Ş’nin kurucusudur. Yurtdışında eğitim gören ve meslek hayatına matbaacılıktan başlayan Burak Akbay, ünlü gazeteci Ertuğrul Akbay’ın da oğludur. Merkezi Halkalı İstanbul’da bulunana Estetik Yayıncılık AŞ şirketi, aynı zamanda dünyadaki bir çok gazetenin de Türkiye ve yakın coğrafyadaki basımını ve dağıtımını da yapmaktadır. Burak Akbay bu firmada halen CEO görevini sürdürmektedir.

Sözcü Gazetesi Türkiye’nin en yüksek tirajlı gazetelerinden biridir. Özellikle Gezi Parkı olayları zamanında büyümesini ciddi oranda arttıran gazete, Yılmaz Özdil, Bekir Çoşkun ve Emin Çölaşan gibi usta kalemleri transfer etmesiyle de gücüne güç katmıştır. Bu yazarların transferinde büyük rol oynayan Burak Akbay, akıllıca bir karar alarak online satış sitesi sozcukitabevi.com’u da kurup, kitap satışlarına başlamış ve şirketinin gelirlerini arttırmıştır.

Burak Akbay Kimdir ?

Burak Akbay

Burak Akbay

 

Burak Akbay 1971’de İstanbul’da doğdu. Türkiye’deki eğitimine Maçka İlkokulu’nda başlayıp, ardından Özel Dost Lisesi’nde liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimini, İngilizce ve Fransızca, Pazarlama ve İdari işletme üzerine İsviçre’de, American College of Switzerland da tamamladı.
Öğreninimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Akbay, iş hayatına İstanbul’da kurduğu ilk matbaa ile Türk ve yabancı uyruklu farklı gazetelerin baskıları ile başlayan ve ilerleyen yıllarda bir spor gazetesi ile yayıncılık hayatına giren Akbay, 2007 de Sözcü gazetesini kurmuştur.

Ertuğrul Akbay

Ertuğrul Akbay

 

Evli ve günümüzde halen hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan Sözcü gazetesi sahibi ve yöneticisidir. Burak Akbay ünlü gazeteci Ertuğrul Akbay’ın da oğludur.

 

Ertuğrul Akbay, Burak Akbay ve Metin Yılmaz

Ertuğrul Akbay, Burak Akbay ve Metin Yılmaz bir restoranda otururken

Burak Akbay ve Sözcü’nün Tarihi

Burak Bey’in gazetesi eski adıyla Gözcü Gazetesi olup, Hürriyet’e ait bir marka idi. Doğan Medya grubundaki bazı gazetecilerin Aydın Doğan ile görüş ayrılığına varması sonucunda bu gazetenin basımı için Burak Akbay’a başvururlar. O yıllarda sadece bir takım dergilerin basımıyla ile uğraşan Burak Bey bu sorumluluğu almak ister fakat Doğan Grubu ile marka konusunda uzlaşamamalarından ötürü gazetenin adı Sözcü olarak değiştirmek zorunda kalır. Doğan Medya grubunun hükümet ile yaşadığı problemler, sivri dilli yazarların yazılarını Hürriyet çatısı altında yayınlamalarını zorlaştırır. Yılmaz Özdil, Bekir Çoşkun, Rahmi Turan, Necati Doğru, Soner Yalçın gibi ünlü yazarlar birer birer Sözcü’ye transfer olmaya başlar. Hürriyet gazetesi gücünü kaybederken, Sözcü gücüne güç katar.

Burak Akbay’ın kurduğu Sözcü gazetesinin 12 Ekim 2015 – 18 Ekim 2015 haftası tirajı 327.740’dır.

Burak Akbay Hakkında Çıkan İddialar

Türkiye’de son yıllarda şiddetle artan yandaş ve muhalif gazetecilik anlayışından ne yazık ki Burak Akbay gibi namusuyla iş yapan medya patronları da nasibini almıştır. Burak Akbay görevi ve karekteri icabı bu tür pisliklere cevap vermemeyi tercih etmiş ve başarılı bir şekilde işine devam etmiştir. Bunun sonucu olarak hem tirajlarını arttırmış hem de köklü gazeteleri kısa zamanda geçmeyi başarmıştır. Burak Bey’in Fettulah Gülen’e ait okullarda okuduğu ve mason olduğu da asılsız iddialar arasındadır. Kendisi bir Rotarian olup, daha önce de belirttiğimiz gibi evvelden beri matbaacılık işi yapan düzgün bir iş adamıdır.

Dijital Yayıncılıkta Burak Akbay’ın Başarısı

Sözcü gazetesinin internet sitesi olan www.sozcu.com.tr, Alexa sıralamasına göre Türkiye’nin en çok giriş yapılan 18. sitesidir. Comscore verilerine göre de gazeteler arasında da Milliyet ve Hürriyet’ten sonra 3.site olma başarısını kısa sürede göstermiştir. Ayda yaklaşık 85 milyon kişi gazeteyi online okumaktadır. Sozcu.com.tr Alexa’ya göre dünyada en çok girilen ilk 1000 site arasındadır.

Burak Bey’in önümüzdeki süreçte ne tür bir planı olduğunu bilmiyoruz ama internet sitesinin başarısı ve her geçen gün artan trafiği ile dijital dünyaya daha fazla yatırım yapacağını umut ediyoruz.