Bunama Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bazı kişilerde bunamanın nedeni başka sağlık sorunları olabiliyor. Böyle durumlarda o sorunu yok ederek bunamanın belirtilerinden kurtulmak mümkün oluyor. Yani Bunama tedavisi başka sorunların tedavisi ile mümkün oluyor. Ama çoğu zaman bunama tam olarak tedavi edilebilen bir sorun değil, sadece kontrol altında tutuluyor ve hayatınızı daha kolay geçirmeniz sağlanıyor. 

Bunama tedavisinin mümkün olduğu durumlar

Bazı tedaviler bunamaya neden olan etkeni ortadan kaldırarak bunamayı tersine çeviriyor. Örneğin:

B12 eksikliğinden kaynaklanan bunama için uygulanan vitamin tedavisi.

Hipotiroit sorunundan dolayı ortaya çıkan bunama için tiroit hormonu tedavisi. 

Beyin tümörü nedeniyle oluşan bunama için beyin tümörünü ameliyatla yok etmek. 

Hafıza kaybı veya algı sorunlarına neden olabilecek ilaçları kullanmayı bırakmak.

Enfeksiyonlar üzerinde etkili bir ilaç kullanmak. 

Depresyon tedavisi.

AIDS’in neden olduğu sorunları yok etmek için uygulanan tedaviler. 

Bunama tedavisinin mümkün olmadığı durumlar

Bunama tedavisi maalesef her zaman mümkün olmuyor. Yani bunama tersine çevrilemiyor, yalnızca kontrol altına alınabiliyor. Böylece hastanın hayatını daha kolay yaşaması planlanıyor. Böyle durumlarda neler yapıldığına bakalım.

Hastaya ve ona bakan kişilere evde hayatını nasıl kolaylaştıracağına dair ipuçları öğretiliyor.

Hafızayı, beyin fonksiyonlarını, ruh halini ve garip davranışları düzene sokan, iyileştiren ilaçlar veriliyor. 

Kızgınlık, çocukça davranışlar gibi ruhsal problemlere yol açtığı için bunları yok edecek psikolojik destek ya da danışmanlık sağlanıyor.

Geleceği planlayın

Sevdiğiniz birinin böyle bir sorunla karşı karşıya olmasının sizi çok üzdüğünü biliyoruz. Ama onun durumu hala iyiyken ve kendi kendine düşünebiliyorken geleceği hakkındaki kararı kendi vermesi için onunla bir konuşma yapabilirsiniz. Gelecekte durumlar daha da kötü olursa ona kimin bakmasını istediği, nasıl bir yerde bakılmak istediği, finansal konuda ne düşündüğü gibi soruları ona sorabilirsiniz. 

Evde neler yapılabilir?

Bunama tedavisine ek olarak evde uygulayacağınız bazı adımlarla da günlük hayatı daha normal yaşayabilir ya da sevdiğiniz kişinin bunu daha rahat yaşamasını sağlayabilirsiniz. İleri bunama durumlarında evde ona bakan kişilerin bazı ipuçlarını bilmesi gerekiyor. Örneğin evinizin güvenli olduğundan emin olun, onun kendini inciteceği eşyaları ortadan kaldırın. İyi beslenmesini sağlayın. Uyku problemleri varsa bunları kontrol altında tutun, bu konuda doktorundan yardım isteyebilirsiniz. İleri bunama durumlarında ve Alzheimer hastalığında hastanın dışkı kontrolü yapamadığı görülüyor, bunu da sizin kontrol altında tutmanız gerekiyor. Evden kendi başına çıkması ya da kaybolması gibi durumlara karşı önlemler alın. Ruh halindeki değişimleri iyi takip edin, değişimlerde doktoruna haber verin. Onunla açıkça konuşun. Hafıza sorunları yaşadığı zamanlarda hatırlamasına yardımcı olun.

Bunamayı önlemenin yolları

Bunama tedavisi yerine bunama ihtimalini önlemek çok daha iyi bir seçenek. Bunun için yaşam tarzınızda yapabileceğiniz bazı değişimler size yardımcı olacak, gelecekte oluşabilecek bunama ve Alzheimer riskini azaltacaktır. Azaltacaktır diyoruz çünkü bunama riskinin kesin olarak önlenmesi henüz mümkün değil. Bunun için daha fazla araştırmaya ve bunamanın nedenlerini kesin olarak bilmeye ihtiyaç var. Yine de riskleri azaltabileceğinizi biliyorsunuz.

Yüksek tansiyonunuz varsa bir doktora görünerek tedavi olun.

Sigara içiyorsanız bırakın.

Sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışın. 

Kolesterol seviyenizi normal seviyede tutun.

Düzenli ve yeterli egzersiz yapın.

Beyin fonksiyonlarınızı canlı tutmak için yeni hobiler edinin, kitap okuyun, bulmaca çözün.

Sosyal olun, insanlarla iletişim kurun.

Doktorunuz da önerirse Aspirin kullanabilirsiniz, böylece kalp sorunları riskini azaltın. 

Bunama ya da bunama tedavisi hakkında her türlü sorunuzu yorum olaraksorabilirsiniz.