Buğday Alerjisi Nedir ve Tedavisi Var Mı ?

Buğday alerjisi en çok rastlanan ilk sekiz alerji türünden biridir. Çocukların yaklaşık yüzde 0.4’ü buğday alerjisine sahiptir. Yetişkinler için bu denli yaygın değildir. Fakat genç yaşta buğday alerjisi olan çocuklar, gelişmeye devam ettikçe ne yazık ki bu alerjiden daha fazla etkilenmeye başlarlar.

Buğday Alerjisi Belirtileri

Buğday alerjisi çok çeşitli belirtilere sahiptir. Şunları içerirler:

 • Egzama, kurdeşen ya da diğer deri dökülmeleri
 • Kaşıntılı, kızarmış, şişmiş ve sulanmış gözler (alerjik konjonktivit)
 • Karın ağrısı, bulantı, ishal ve / veya kusma
 • Nefes darlığı, hırıltı, öksürük ve burun akıntısı
 • Dudaklarda, dil ya da yüzde şişme (Anjiyoödem)
 • Vücutta belirgin bir alerjik tepki (Anaphylaxis)

Egzersizin başlattığı anafilaksisi olan insanlardan bazılarında buğday yemekle ve egzersiz ile aşırı duyarlılığı tetiklenmiş olabilir. Herhangi bir durumda aşırı duyarlılık (anaphylaxis) derhal tedavi gerektiren tıbbi bir aciliyettir.

Fırın ya da restaurant gibi çok fazla un tanecikleri içeren havayı soluyarak çalışan insanlar vücutlarında alerji oluşturabilirler.

Çölyak Hastalığı

Vücudun glütene (bir çok tahılda bulunan bir protein) maruz kaldığında kendine zarar vermesi durumu, oto-bağışıklık bozukluğu, Çölyak hastalığıdır. Çölyak hastaları buğday, çavdar ve arpa gibi glüten içeren tüm tahıllardan uzak durmalıdırlar.

Çölyak hastalığı ile buğday alerjisini ayıran bir kaç şey vardır. Buğday içeren bir yiyecek tükettikten sonra alerjik tepki bir kaç dakika ya da bir kaç saat içinde meydana gelecektir. Çölyak hastalığının belirtileri ise genelde GI ilişkilidir ve daha uzun zaman alabilir.

Bununla birlikte çölyak hastaları için güvenilir olan glütensiz yiyecekler diğer yandan yiyecek alerjisi olan ve buğdaysız yiyecekler tüketen hastalar içinde güvenilirdir.

Buğday Alerjisi Ve Etiketleme Kanunları

Özellikle Amerika’da en çok görülen alerji türü olan buğday alerjisinden ötürü, yemek alerjisi etiketleme kanunları altında kapsanmıştır. (FALCPA) Yiyecek üreticilerinin etiketleme sırasında buğday içeriğini açıkça belirtmeleri gerekmektedir.

Glütensiz etiketi FDA tarafından zorunlu kılınan alerji etiketlenmesi ile aynı şekilde resmi, yasal bir anlam taşımamaktadır. Çölyak Spru Derneği gibi bağımsız test ve derecelendirme yapan organizasyonlar mevcut ve test standartlarını geçen yiyeceklere onay vermektedirler.

Buğday, tekne ürünleri gibi gıda dışı mallarda genelde bir içerik gibi listelenmez. Örnek olarak, çocukların çoğu bir çok çeşit yapıştırıcı ve kozmetikle beraber buğdayda içeren oyun hamuru ile oynar.

Buğday Alerjisi İle Beslenme

Bir çok restoranlar zincirini de içeren çok çok sayıda restoran glütensiz menü seçeneğide sunar. Daima sipariş vermeyi düşündüğünüz yiyeceğin içeriğini sorunuz ve şef ile çapraz kontaminasyonun önlenmesi hakkında konuşunuz.

Buğday bir çok sosun, baharatın ve aromanın malzemeleri içerisinde vardır, ayrıca görünmese dahi yiyeceklerin içerisinde olabilir. Örneğin, pirinç ile sunulduğu için Çin yemeğinin güvenilir olduğunu düşünebilirsiniz, fakat bir çok soya sosu buğday içerir ve ana yemeğinizde buğday inceltici yada hamurlaştırıcı olarak kullanılmış olabilir.

Alternatif Tahıllar

Buğdaysız beslenme diğer tahılları denemek anlamına gelir. Şanslıyız ki buğday içermeyen tahıllarla yapılmış bir çok ekmek, pasta ve fırından çıkmış ürünler mevcut. Buğday alerjisi olan kişiler için güvenilir yiyecekler şunlardır:

 • Eflatun amarant
 • Ararot nişastası
 • Karabuğday
 • Mısır
 • Akdarı
 • Yulaf (Bazı yulaflar buğdayla hazırlanmış olabilirler, en iyisi sertifikalı buğdaysız yulaflara sağdık kalmaktır)
 • Kuino
 • Pirinç
 • Tapyoka

Kılçıksız buğday ve kamut buğdayla ilişkili ve buğday alerjisi olanların tüketmemesi gereken eskiden kalma tahıllardır.

Buğday Alerjisiyle Yaşamak

Henüz buğday alerjisine bir çözüm bulunamadı. Buğday alerjinizle başa çıkmanız demek buğdaydan kaçınmanız ve gelecekte olacak tepkilere hazır olmanız anlamına gelmektedir. Şiddetli tepkilerle geçmiş bir geçmişiniz varsa ya da doktorunuz gelecekte geçirebileceğinizi düşünmekteyse size otomatik enjekte edilebilen adrenalin reçete edecektir. (Genelde EpiPen ismiyle anılır) Otomatik enjektörünüzü daima yanınızda taşımaya ihtiyacınız olacaktır.

Glütensiz yiyeceklerin büyüyen pazarlamasıyla, geçmişe oranla marketlerde çok daha fazla buğdaysız ürün mevcut. Bir çok büyük markette glütensiz ürünler reyonu varken sağlıklı besin dükkanları daha da büyük kısımlara sahip. Günümüzde bir çok şehir glütonsuz besin üreten fırına sahip. Makul bir buğdaysız bira almanız dahi mümkün.