Bruno Mars

Peter Gene Hernandez
Peter Gene Hernandez
HakkındaPeter Gene Hernandez
(08-10-1985)08-10-1985 (yaşı 34)
Honolulu, Hawaii, ABD
İkametLos Angeles, Kaliforniya, ABD
MeslekŞarkıcı
Aktif Yıllar2004-
BurcuTerazi

Bruno Mars 8 Ekim 1985’te Honolulu’da dünyaya gelmiştir. Ailesi, sanatçı kişiliğe sahipti ve bu nedenle ünlü şarkıcı da çocukluğundan itibaren çeşitli müzik türlerine aşina olmaya başladı. Anne ve babasının profesyonel sanatçılar olması Bruno Mars’ın doğal bir biçimde performans sanatlarına yönelmesini sağladı.
2003 yılında ortaokuldan mezun olmasının ardından Başkan Theodore Roosevelt Lisesine gitmeye başlayan Bruno Mars, okuldayken The School Boys adlı bir grupta performans sergiledi. Mars, lise mezuniyetinden kısa bir süre sonra müzik kariyerine devam etmek için California Los Angeles’a taşındı ve ardından Bruno Mars’ı sahne adı olarak kullanmaya başladı. 2004 yılında Motown Records ile anlaşma imzalayan ünlü şarkıcı, anlaşmanın sonuçsuz kalması nedeniyle hayal kırıklığına uğrasa da, söz yazarı ve yapımcı Phillip Lawrence ile tanışma imkanı buldu.
Lawrence Bruno Mars’ı 2006 yılında Aaron Bay-Schuck adlı Atlantik Records’taki geleceğin A & R müdürü ile tanıştırdı. Tanışmadan kısa bir süre sonra Mars, Atlantic Records ile anlaşmaya vardı ve kariyerine başladı. Bruno Mars, şarkıcı olarak kariyerine ek olarak, 2009 yılında şarkı yazarlığı yapmaya başladı ve üretim ekibi The Smeezingtons’u kurmak amacıyla Philip Lawrence ve Ari Levine ile işbirliği yaptı. Ekip çok popüler oldu ve kurulduğu günden beri çok talep gördü. Çeşitli sanatçılarla birlikte çalışan ekip, ASCAP Pop Müzik Ödülleri de dahil olmak üzere ana akım ödüller aldı.
Temmuz 2010’da, Ekim ayında birkaç ay sonra piyasaya çıkan ilk stüdyo albümü Doo-Wops & Hooligans’tan ilk solo single’ı Just the Way You Are şarkısını çıkaran Bruno Mars, ilk andan itibaren çok sevildi ve albüm, Billboard Hot 100’de birinci sırada yer aldı. Aynı zamanda ünlü şarkıcının ilk albümü, en iyi ilk yılın ilk albümü seçildi ve Bruno Mars’ı uluslararası kapsamda tanıttı.
İlk albümünün başarısının ardından çok beklenen ikinci albümü Unorthodox Jukebox Aralık 2012’de piyasaya sürüldü. Albümün şarkılarından olan Locked Out of Heaven, altı hafta üst üste Billboard Hot 100’ün üst sıralarında yer aldı ve 20 ülkede ilk 10’a girerek büyük bir uluslararası başarı yakalanmasını sağladı. Bu albüm Bruno Mars için kritik ve ticari bir başarı oldu.
Albümünün benzeri görülmemiş başarısının ardından Haziran 2013’te Moonshine Jungle Tour turnesine çıkan Mars, Kuzey Amerika’dan başlayıp, Ekim 2014’te Kuzey Amerika’da sona erene kadar turneyle beraber Avrupa ve Okyanusya’yı dolaştı.
Ünlü sanatçı son albümünü 2016’da 24K Magic adıyla çıkarmıştır.

Bruno Mars Albümleri

Bruno Mars’ın kariyeri boyunca çıkarmış olduğu tüm stüdyo albümleri şunlardır;
Doo-Wops & Hooligans (2010)
Unorthodox Jukebox (2012)
24K Magic (2016)

Bruno Mars’ın Aldığı Ödüller

Bruno Mars, 2012 ve 2014 yılları arasında Uluslararası Erkek Solo Sanatçı kategorisinde 3 BRIT ödülü aldı. 18 kez prestijli Grammy Ödülleri’ne aday gösterilen sevilen şarkıcı, 2011’de The Way You Are ile En İyi Erkek Pop Vokal Performansı ve 2014’te Unorthodox Jukebox ile En İyi Pop Vokal Albümü olmak üzere 2 kere ödül kazandı.

Bruno Mars’ın Kişisel Hayatı

2009’da şarkıcı ve oyuncu Rita Ora ile romantik bir ilişki yaşamaya başlayan Bruno Mars’ın ilişkisi 2011’de bitmiştir. Bruno Mars ve Jessica Caban 2012’de evlenmişlerdir.