Bronşit nasıl tedavi edilir?

Bronşit akciğerlerdeki hava kanallarının iltihaplanmasıyla gelişen bir sağlık sorunu. Akciğerler iltihapla doluyor. Nefes almak zorlaşıyor. Ciğerler kendini temizlemek için kasılarak öksürmenize neden oluyor. Ateşiniz yükseliyor ve titriyorsunuz,  kendinizi sürekli yorgun hissediyorsunuz ve renkli bir balgam nedeniyle göğsünüzde rahatsızlık hissi oluyor. Yani bronşitin ilk belirtileri soğuk algınlığıyla benzer oluyor. Bu nedenle kimse dikkate almıyor. Bu da bronşitin işine geliyor. Çünkü bu sayede astım, kistik fibrozis, bronşektazi, tüberküloz ve sinüzit gibi çok daha ciddi sağlık sorununa davetiye çıkartabiliyor.

Bronşitin iki türü var. Biri akut, diğeri kronik bronşit. Akut bronşit genellikle soğuk algınlığı sonrasında gelişen 1 – 2 haftalık bir rahatsızlık. Kolayca tedavi edilebiliyor. Genellikle kalıcı hasara neden olmuyor. Kronik bronşitse akciğerleri uzun süre tahriş eden bir şey varsa gelişiyor. Örneğin sigara içenlerde, çevre kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde ya da işi gereği kimyasal maddelerle yakın ilişkide olan kişilerde gelişebiliyor. En az 3 aylık ataklar halinde 2 yıl boyunca bronşitiniz varsa bu sınıfa giriyorsunuz. 

Bronşit ilk haftalarda soğuk algınlığına benzer olduğundan kolayca belirlenemiyor. Genellikle soğuk algınlığı tedavisi uygulanıyor. Ancak antibiyotiğin işe yaramadığı fark edilince bronşit ihtimali göz önüne alınıyor. Bu gibi durumlarda doktorun doğru tanı koymak için başvurduğu bazı testler var. Bunlar: solunum fonksiyon testi, balgam testi ve akciğer grafisi.

Bronşit tedavisi nasıl yapılır?

Bronşit tedavisinin asıl amacı, semptomları hafifletmek ve nefes almayı rahatlatmak. Bu nedenle çoğu durumda ağır ilaç tedavisi yerine, dinlenme tavsiye edilir. Bunun dışında bol sıvı tüketmek, solunumu kolaylaştıracak nemli ve sıcak hava solumak, bazı durumlardaysa düşük etkili ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanmak yeterli olur. İlaç tedavisi gereken durumlardaysa şu ilaçlar kullanılır:

Antibiyotikler: Bronşit viral enfeksiyonun neden olduğu bir sağlık sorunu. Bu nedenle antibiyotikler bronşit tedavisinde direkt etkili olmaz. Ancak doktorunuz vücuttaki enfeksiyona karşı yine de antibiyotik yazabilir. Kronik bronşitseniz ya da uzun süredir sigara içiyorsanız da doktorunuz ikincil enfeksiyona karşı antibiyotik reçetelendirebilir.

Öksürük ilaçları: Akciğerler kendini temizleyebilmek için kasılır ve öksürmemize neden olur. Bu nedenle öksürmeyi engellememek gerekir. Ancak aşırı öksürük solunum yollarına zarar verebildiğinden öksürük önleyici ve ciğerlerdeki mukusu temizleyici öksürük ilaçları kullanılabilir.

Diğer ilaçlar: Astım ya da kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi sağlık sorunlarınız varsa doktorunuz iltihaplanma nedeniyle daralan kanalları açmak için inhaler gibi ilaçlar kullanmanızı söyleyebilir.

Kronik bronşit vakalarında tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi de Pulmoner rehabilitasyon. Bu yöntemde bir uzman nasıl doğru nefes alınacağını ve nefes tekniklerini öğretir. Solunum bozukluklarında çok etkili bir yöntemdir.

Bunların dışında özellikle kronik bronşit hastalarının dikkat etmesi gereken bazı yaşam tarzı değişiklikleri var. Bunlar:

Ağır akciğer tahrişinden kaçının. Sigara içmek ciğerler üzerinde ağır tahribata neden olur. Bu da ilerleyen dönemlerde kronik bronşite denen olabilir. Bu nedenle sigara içmekten kaçının. Ayrıca uzun süre temizlik malzemeleri gibi kimyasal içerikli temizleyicileri solumak ve çevre kirliliğinin yüksek olduğu yerlerde uzun süre yaşamak da benzer bir etki yaratır. 

Nemlendirici kullanın. Nefes açıcılar da denen ve sıcak suya karıştırılarak buharı solunan nemlendiriciler kullanmak ciğer kanallarını açarak daha iyi nefes almanızı sağlar. Bu nedenle bronşit hastasıysanız nefes açıcı nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Maske. Maske takmak nefes almada güçlük çıkartabilir. Bu nedenle bronşitiniz varsa maske takmanız tavsiye edilmez.

Ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum olarak