Boyun ve Sırt Ağrısı Nasıl Giderilir ?

Boyun ve sırt ağrısı ile karşılaşıldığında, ilk olarak yapılması gereken şey semptomları hafifletmektir. Eklem ve kas ağrıları, burkulan tendomlar, kemik dikenleri uzun veya kısa süreli ağrıya neden olurlar. İnflamasyonu (iltihaplanmayı) gidermek ve fiziksel Stres kaynağını ortadan kaldırmak duyulan rahatsızlığı hemen giderecektir. İkincil ağrı giderimi, yaralı kasların ve eklemlerin korunmasını içermektedir. Boyun ve sırt ağrısı, travmatik bir yaralanma sonucunda veya kemik hastalığı sonucu olarak meydana gelmişse, kişisel bakım programı bir Doktor tarafından kontrol edilmelidir.

1. Adım

Oturup birkaç gün istirahat edin. Ulusal Sağlık Enstitüleri, düşme veya ağır kaldırma sırasında oluşan kas gerginliğinden kaynaklanan boyun ve sırt ağrılarını, istirahat ederek tedavi etmenizi tavsiye etmektedir. Etkilenen bölgedeki kaslar üzerindeki gerginliği gidermek için, belirli aralıklarla oturarak veya uzanarak dinlenin.

2. Adım

Ağrıyı hafifletmek için dinlenmenin yanı sıra, ağrıyan bölgeye soğuk terapötik jel paketlerini uygulayın. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi anlık olarak ağrının giderilmesi için bu anti-inflamatuvar tedaviyi önermektedir. Gün boyunca 20 dakikalık aralıklarla, bu soğuk paketleri ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

3. Adım

Otururken sırtınızı ve belinizi lumbar (bel) yastığı ile desteklemenizi veya dik oturmayı sağlamak için her iki bölgeye de normal yastıklar yerleştirebilirsiniz. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi doktor tarafından reçete edilen sırt ve boyun destekleyicilerini kullanmanın veya boyun için servikal yastık kullanmanın boyun ve sırt ağrısını gidereceğini kabul eder.

4. Adım

Reçeteli veya reçetesiz olarak verilen ağrı kesici ilaçları tam olarak prospektüste belirtildiği gibi kullanınız. Naproksen ve İbuprofen gibi reçetesiz ilaçların, hastalarda orta derecede ağrıyı nötralize etmekte etkili olduğunu bilinir.

5. Adım

Mümkün olduğunca çabuk aktif hale gelin. Sırt ve boyun ağrısının, orta derecede yoğunluğa sahip olan egzersizlerle hafifletilebilirsiniz. İnflamasyon hafifleyip ağrı azaldığı zaman kademeli olarak egzersiz yapmaya başlayın. Başınızı ve boynunuzu yavaş yavaş ve nazik bir şekilde rahatsızlık duymadığı noktaya kadar her yöne çevirin. Sırt ağrısı için ise otururken, buna benzer sırtı yuvarlama ve belden öne eğilme gibi esneme egzersizleri yapın.

İpuçları ve Uyarılar

  • Ağrının en iyi şekilde giderilmesi için 25-35 cm büyüklüğündeki jel paketlerini kullanın. Bunlar özel cırtlara ve askılara sahip olmak zorunda değildir, düz paketler özellikle de dinlenme esnasında, sırt ve boyun ağrıları için en iyi olanlardır. 
  • Boyun ağrısını ve bununla ilişkili gelişen ağrıları yakından izleyin. Eğer vücudunuzun başka bölgelerinde uyuşma ve karıncalanma gelişirse sorunun kaynağı sinir hasarı olabilir ve bu durumda bir doktora muayene olmalısınız.

Ağrıyı Azaltmak İçin Kullanıbilecekler

  • Reçeteli veya reçetesiz ağrı kesici ilaçlar.
  • Lomber ve servikal yastık.
  • Esnek ve yeniden kullanılabilir jel paketleri.
  • Sırt ve boyun destekleri.