Boyun ve Sırt Ağrılarınızdan Pilates ile Kurtulun!

Birçok kişi boyun ve sırt ağrılarından şikayet etmekte. Bunun birçok nedeni olabileceği gibi genellikle, sürekli oturmak ya da sürekli ayakta kalmaktan oluşuyor. Vücudun ve kas gruplarının hareketsiz bırakılmasıyla ortaya çıkan bu ağrılardan kurtulmanın yolu, bu kas gruplarını çalıştıran hareketlerden geçmekte. Bir düşünün, en son ne zaman sırt kaslarınızı ya da boyun kaslarınızı çalıştırmış olabilirsiniz? Hatırlamıyorsunuz değil mi… İşte bu sebeple, buralarda yer alan kaslar zamanla güçsüzleşmeye ve kendini bırakmaya başlıyor. Bu durum da kronikleşen ağrılara dönüşüyor. Bu ağrılar oluştuktan sonra tabii ki önce doktora başvurmak gerekir ama siz işin bu aşamaya gelmesine fırsat vermeyin ve o kas gruplarını çalıştırarak hem duruşunuzu düzeltin hem de sağlıklı kas yapısına sahip olun. Bu kasları çalıştırmak içinse uzmanlar öncelikle Pilates’i tavsiye ediyor.

Pilates egzersizleri, genellikle mat üzerinde, pilates bantları eşliğinde çalışılır. Bu mat egzersizlerinin çoğu omurgayı desteklemek ve uygun duruşun aslında nasıl olması gerektiği hakkında farkındalık geliştirmek için çalışılır. Bu çalışmaların amacı kasları güçlendirmek ve bu sayede düzgün bir postür oluşturmak. Bunun yanı sıra, mat üzerinde yapılan bu egzersizler, tek başına pilates için yeterli değil. Eğer duruş geliştirmek ve sırt/boyun ağrısı iyileştirmek istiyorsanız, günlük hayatın içine Pilates sokmalısınız.

pilates ve sırt ağrısı

Bu ağrılar neden oluşuyor?

Boyun ve omuz problemleri, modern çağın en yaygın sağlık şikâyetlerden biri. Günümüz şartlarında, saatlerce bilgisayar başında oturup çalışmak zorunda kalınabiliyor. Boyun ve omuz kasları ise hareketsizlikten kaynaklanan bu aşırı baskıyı önleyemeyerek, bu noktalarda gerginlik oluşturuyor. Bu gerginlikler de birçok probleme dönüşüyor. Pilates egzersizleri ise bu kasların gevşemesine yardımcı oluyor. Temelde, birçok sırt ve boyun ağrısı hatalı duruş kaynaklı. Bu ağrıların kökenine inmek için öncelikle bu duruş bozukluklarını düzeltmek gerekir.

Şu an bu satırları okurken düz mü oturuyorsunuz? Büyük ihtimalle evet. Ama günde 8-9 saat sürekli bu şekilde mi oturulur diyebilirsiniz, haklısınız. Ama unutmayın ki, hafif bir ağrınız, probleminiz vb. varsa gün geçtikçe bu daha da kötü olacak ve hiç oturamayacak hale geleceksiniz. Başta, omurganızı desteklemeyen (muhtemelen kambur) bir duruşla oturmaya başlayıp, günden güne sırt ve boyun kaslarınızı daha da az kullanacağınız bir duruşa sahip olacaksınız.

Pilates bunu düzeltebilir mi?

Bunun yanı sıra sadece otururken değil, ayakta veya yürürken de çoğu zaman sırt ağrısına maruz kalırız. Bu da yine kötü duruşun bir sonucu. Pilates, kalça ve omuz kaslarının gücünü, esnekliğini ve elastikiyetini artırır. Bu eklemler aracılığıyla desteklenen hareketle, omurga sütunu üzerindeki gereksiz baskıyı önlemeye yardımcı olur.

Herhangi bir yeni egzersiz sistemine başlamadan önce, bir Doktor veya sağlık kuruluşu aracılığıyla vücudumuzu kontrol ettirmek her zaman tavsiye edilir. Pilates egzersiz programına başlamadan önce, potansiyel eğitmenin pilates egzersiz sistemi eğitimi alıp almadığını ayrıca kontrol etmek de çok önemli. Eğer ki bir hastalık/ameliyat ve fizik tedavi sonrası Pilates’e başlanıyorsa; hoca, doktorla bağlantılı bir şekilde kendi rehabilitasyon egzersiz ilkelerini ayrıca ortaya koymalı. Önemli sırt sorunları olan bireyler nitelikli bir pilates eğitmeni ile gerçekleştireceği bir kaç dersten sonra duruşundaki değişikleri çok net bir şekilde görebilir.

Pilates yaparken en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yanlış yapılan egzersizler konusu. Yanlış çalışmalar yüzünden, sırt sorunu daha da kötü bir hale gelebilir. Pilates egzersizlerinin tam anlamıyla yararını görebilmek için bir süre bu çalışmaları aksatmadan devam etmek gerekir. Başlangıçta, haftada iki gün egzersiz yapmak idealdir daha sonra bu sayı haftada bire düşürülebilir. Bu egzersizler sayesinde, kişinin kaslarını doğru kullanmayı öğrenmesi hedeflenir. Yavaş yavaş gerçekleşen bu yapı, zamanla omurgayı dengeler ve düzeltir.