Boyun ağrısına uygulanan fizik tedavi yöntemleri

Boyun ağrısının nedeni kadar tedavi yolu da çok. Bunlardan biri de fizik tedavi. Bakalım boyun ağrısına uygulanan fizik tedavi yöntemleri nelermiş.

Boyun ağrısı çeşitli sebeplerle gelişebilir. Bu durumda hastalığın türü ve ilerleyişine göre farkı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemlerden biri de fizik tedavi. Bakalım boyun ağrılarında fizik tedavinin hangi türleri uygulanıyormuş.

Boyun ağrılarına fizik tedavi uygulama kararı nasıl veriliyor?

Fizik tedavi mekanik nedenlerle ilişkili tüm ağrılı hastalıkları kapsayan etkili tedavi yöntemlerinden. Her hastaya başka türlü uygulanıyor. Tanı aşaması önemli. Yanlış tanıyı izleyen fizik tedavi ciddi sakıncalara yol açabilir.

Fizik tedavi yöntemleri özellikle boyun ağrılarında ağrıya neden olan bölgeleri uyarıyor. Bozulmuş dokunun yenilenmesini sağlıyor. Yaklaşımlar çeşitli. Isı, elektrik akımı, hatta zaman zaman dalgalar bile kullanılıyor. 

Fizik tedavi mutlaka Doktor gözetiminde uygulanmalı. Rastgele fizik tedavi yarardan çok zarar veriyor. Bu nedenle fizik tedavi uygulama kararı doktorların elinde. Siz de boyun ağrılarına bağlı sıkıntı çekiyorsanız fizik tedavi için öncelikle uzman bir hekimin kontrolünden geçmelisiniz. Bunun için öncelikle bir fizyoterapist tarafından kontrol edilmeniz şart. Fizyoterapistiniz sizi önce bir dizi fiziki muayeneden geçirir. Bu aşamada boynunuz, boyun kaslarınız, eklemleriniz, el, ayak ve parmaklarınız başta olmak üzere ağrıya neden olabilecek herhangi belirgin bir sorun olup olmadığına emin olunur. Karıncalanma ya da sızlama varsa nedeni belirlenmeye çalışılır. Ayrıca refleksler de kontrolden geçirilir. Ardından fizik tedavi gerekliliği kararlaştırılır. 

Boyun ağrılarına uygulanan fizik tedavi yöntemleri neler?

Yapılan araştırmalara göre yetişkinlerin yaklaşık %10’u yaşamlarının en az bir döneminde çeşitli nedenlere bağlı olarak boyun ağrısıyla karşı karşıya kalıyor. Genellikle de yalnızca boyunla sınırlı kalmıyor, omuz, kol gibi bölgelerde de sıkıntıya yol açıyor. Çoğu durumda da zaman zaman kendini tekrarlıyor. İşte bu nedenle pek çok insan fizik tedavi yöntemlerinden bir ya da birkaçından faydalanmak zorunda kalıyor. Bakalım boyun ağrısında tercih edilen fizik tedavi yöntemleri nelermiş.

Sıcak ajanlar: Adından da anlaşıldığı üzere sıcak kompres, parafin banyosu, nemli sıcak hava uygulaması gibi yöntemler boyun ağrılarına bağlı uygulanan fizik tedavi yöntemlerinden. Bu yöntem özellikle akut boyun ağrılarında tercih edilir. Asıl amaçları sorunlu bölgedeki ısıyı arttırmak. Isınan bölgede de kan akışı hızlanacağından çeşitli nedenlerle gelişen boyun ağrılarında sıcak ajanlar sıklıkla tercih edilir. 

Tens uygulamaları: Tens yönteminde hastanın cildine elektrotlar bağlanıyor. Elektrik akımı veriliyor. Sinirler uyarılıyor. Özellikle doğum ağrıları, kronik ağrılar, Artrit ve boyun ağrısı gibi sağlık sorunlarında kullanımı yaygın. Kalp pili taşıyanlara, kalp ritmi düzensiz olanlara ve çok yaşlılara uygun değil. Şimdi gelin tens uygulamalarının kendi içindeki dallarına bakalım.

Geleneksel yöntem:  50 – 100 Hz arası 40 – 70 milisaniye süreyle uygulanıyor. 3 saat etkili. 

Düşük güçlü hızlı yöntem: Uzun aralıklarla güçlü elektrik akımı veriliyor. 20 – 30 dakika arası etki başlıyor. 6 saat süreyle etkili.

Patlayıcı uyarım yöntem: Yüksek ve alçak frekansta arka arkaya uyarılar veriliyor.

Kısa yoğun etki yöntemi: Kısa zamanlı yüksek akım veriliyor. Akım frekansı 50 – 100 Hz. Uygulama süresi 150 – 250 milisaniye. Akım yoğunluğu hastanın dayanabileceği denli arttırılabilir. Her seans yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Esneme hareketleri: Çoğu boyun ağrısının asıl nedeni disk ve kas sorunları. Bu nedenle hemen her boyun ağrısında esneme hareketlerine başvuruluyor. Çünkü esneme hareketleri kasların güçlenmesinde etkili. Güçlenen kaslar da hem daha az ağrıyor, hem de disk sorunlarının azalmasını sağlıyor. Bu nedenle fizyoterapistiniz size bir dizi esneme hareketi verebilir. 

Boyun ağrılarına uygulanan fizik tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak