Botoksun Zararları Neler ?

Botoksun zararları olabilmektedir. Sonuçta botoksun ana maddesi toksik bir yapıdır ve vücuda bir takım yan etkileri olması anormal bir durum değildir.

Botoksun Zararları Var Mı ?

Botoks kırışıkları gidermek, daha canlı ve genç bir cilde sahip olmak isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biri. Botulinum adlı maddenin toksik maddenin yüzdeki kaslara uygulanması sonucunda kırışıklıklar gözle görülür şekilde yok oluyor, cilde gergin ve genç bir görünüm hakim oluyor. Özellikle göz çevresi kırışıklıklarından rahatsız olanlar, alın bölgesindeki kırışıklardan rahatsız olanlar ve Kaz ayaklarından rahatsız olanların tercih ettiği ve sık kullanılan bir yöntem. Tüm bu kırışık giderme ve genç gösterme etkilerinin yanında botulinum maddesinin az bilinen bazı başka yararları da var. Boyun ve omuz kasları ile ilgili olan servikal distoni hastalığı, yine kaslarla ilgili olan göz tembelliği, aşırı termele, kronik Migren, mesanede oluşan işlev bozuklu ve daha birçok tıbbi sorunun çözümü olabiliyor.

botoksun zararları

botoksun zararları

Botoksun Riskleri

Gençleştirmek, güzelleştirmek gibi mucizelerinin yanı sıra botoksun zararları ve riskleri de yok değil. Çünkü çare olduğu birçok hastalığa rağmen botoks operasyonunun ana maddesi olan botulinum özünde bir zehir. Dolayısıyla beklenen ya da beklenmedik birçok sorunu da beraberinde getirme riski her zaman var.

Ama birçok estetik ameliyatta olduğu gibi deneyimli ve güvenilir bir Doktor tarafından gerçekleştirildiği sürece botoksun zararları ve oluşabilecek riskler en düşük seviyede olur. Bilinen en yaygın yan etkiler ise enjeksiyon yapılan bölgede oluşan şişlikler ve yine aynı bölgedeki yara izleri. Bunların yanında operasyonun ardından görülen baş ağrısı ve grip benzeri halsizlik, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler de olabilir. Ayrıca sersemlik hissi, uyuşukluk ve yorgunluk da görülebilir.

Botoks yaptıracaksınız iyi ve deneyimli bir doktor tercih etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Çünkü botoksun zararları enjeksiyonun yanlış yere yapılması esnasında da kendini gösterebilir. Böyle durumlarda ilaç komşu bölgelere sıçrar ve aşağıdaki durumlardan bazıları görülür:

 • Göz kapaklarının düşmesi ve sarkması
 • Kaşların eğrileşmesi
 • Gülüşün eğrileşmesi yani şekil bozukluğu
 • Gözlerde kuruluk ya da tam aksine fazla sulanan gözler

Botoksun Nadir Rastlanan Riskleri

Çok nadir de olsa botulinum maddesi yüzünden oluşan diğer botoks zararlarından da bahsetmekte fayda var. Botoks esnasında kaslara uygulanan botulinum nadiren vücudun diğer bölgelerine de sıçrayabilir. Bu durumda botulizm adı verilen bir tür Gıda zehirlenmesi gerçekleşir. Bu yüzden eğer aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz acilen doktorunuza danışmanız önemli.

 • Tüm vücutta oluşabilecek ciddi derecede kas zayıflığı
 • Görme problemleri
 • Konuşma ve çiğneme sırasında zorluk
 • Nefes almada zorluk
 • İdrar tutamama
 • Sesin boğuklaşması
 • Gözlerde kabuklanma
 • Ciddi deri döküntüleri ve kaşıntı
 • Çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz kalp atışı
 • Göğüs ağrısı, kol ve omuzlarda ciddi derecede halsizlik hissi

Yukarıda bahsedilen zararlar botoks sonrasında birkaç gün içinde oluşabileceği gibi haftalar sonra da kendini gösterebilmektedir. Dolayısıyla bu riskleri önceden bilmeniz ve acil bir durumda doktorunuza haber vermeniz tüm beden sağlığınız açısından kritik önemde.

Botoksun zararları arasında sayılmasa da hamilelik ya da bebek emzirme dönemlerinde botoks doktorlar tarafından önerilmiyor. Çünkü böyle durumlarda nasıl bir zararı, yan etkisi ya da riski olduğuna dair yeterli çalışma mevcut değil.

Botoks hem çok daha etkili olması hem de diğer yöntemlere göre çok daha acısız şekilde gerçekleşmesi bakımından birçok kişinin kırışık gidermede tercih ettiği ilk yol oluyor. Doktorunuzun öneri ve kontrolü altında olduğu sürece botoksun riskleri de en aza iner. Operasyon sürecinin yanlış yönetildiği zamanlarda riskler ve zararlar olması da muhtemel. Bu nedenle siz de doktorunuzu dikkatli seçerek botoksun zararlarını en aza indirebilirsiniz.