Botoks Nedir ? Botoks Nasıl Yapılır ?

Yıllarca duygularımın etkisinde kaldık. Kimi zaman güldük eğlendik, kimi zaman kaşlarımızı çattık, hatta ağladık. Sonuçta da hepsinden de izler aldık. Kaşlarımızın arasında, alnımızda, göz çevremizde çizgiler çıktı, kırışıklıklar oluştu. Bunun geri dönüşü yok. Çünkü yıllar geçtikçe cilt kolajen yapısını kaybeder, esnekliği azalır. Dolayısıyla oluşan kırışıklıkların yok olması neredeyse imkansızdır. Tabii bazı seçenekler de yok değil. Bunlardan en bilineni botoks. Botoksu hepimiz yıllardır biliyoruz. Ancak ülkemizde botoks yine de hala yeni bir yöntem. Çünkü dünyada yıllardır kullanılıyor. Şimdi gelin botoks nedir, kimlere nasıl yapılır bir bakalım.

Botoks kırışıklık gidermede yıllardır kullanılan bir yöntem dedik. Asıl maddesi Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından üretilen bir çeşit toksin.  Bu toksin enjekte edildiği bölgedeki kasların sinirlerden sinyal almasını engelliyor. Bu nedenle kaslar gevşiyor. Dolayısıyla kırışıklıklar azalıyor.

Botoks en sık kaş ve alın çizgilerini, kazayağı denen göz çevresini ve dudak kırışıklıklarını yok etmek için kullanılıyor. Yani güneş ve yer çekimine bağlı gelişen deformasyon ve kırışıklıklara pek fazla etkili olmuyor.

Botoks nasıl yapılır?

Botoks enjeksiyonu yalnızca birkaç dakika süren bir işlem. Genellikle hiçbir acı vermiyor. Ancak her ne kadar çok ince uçlu iğneler kullanılsa da, batma hissi az da olsa hissediliyor.

Botok direkt olarak kas içine enjekte edilen bir madde.  Tam etkisini görebilmek için 3 – 7 gün geçmesi gerekiyor. Çünkü kas ve sinirlerin iletişiminin birden kesilmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ilacın içeriğiyle biraz oynanmış. Etki hızı düşürülmüş. Ancak bu, oynamanın tek nedeni değil. Bu sürede şişlik ve iğne batması kaynaklı morarmalara iyi gelen ağrı kesiciler ve çeşitli ilaçlar kullanılıyor. Bu şekilde yan etkiler azalıyor.

Tabii botoksun tam olarak etkisini görebilmeniz için sizin de almanız gereken önlemler var. Örneğin botoks öncesinde yaklaşık 1 hafta alkol ve sigaradan uzak durmanız gerekiyor.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Botoksun etkisi kişiden kişiye göre değişiyor. Ancak en erken 4, en geç 6 ay içinde etkisinin yok olacağından emin olabilirsiniz. Çünkü enjekte edilen toksin maddenin etkisi ne yazık ki sonsuza kadar sürmüyor. Kaslar bir süre sonra sinirlerle olan iletişimini tekrar sağlıyor. Kırışıklıklar geri dönüyor.  Tabii eski haline göre çok daha az bir şekilde.

Botoksun yan etkisi var mı?

Her ilacın, her uygulamanın bazı yan etkileri vardır. Botoks için de aynı şey söz konusu. En bilinen yan etkisi morarma. Çok ciddi bir yan etki değil. Genellikle enjeksiyondan sonraki 2 gün içinde yok olur. Ancak botoksun tek yan etkisi bu değil. Çok nadir görülse de botoks bazı insanlarda Baş ağrısına ya da gözkapağında sarkmaya da neden olabiliyor.

Uzun süre ara vermeden yapılan bir seri botoks uygulamasındaysa yüzde hissizlik oluşabilir. Çünkü bildiğimiz üzere botoks kas ve sinirler arasındaki iletişimi yavaşlatıyor. Sizin de başınıza böyle bir durum geldiyse mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız.

Kimler botoks yaptırabilir?

Hamileyseniz ya da emziren bir anneyseniz botoks yaptıramazsınız. Bunun dışında hemen herkes botoks yaptırabilir. Ancak nörolojik bir sorununuz varsa botoks yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Tabii bu kural aynı zamanda herkes için geçerli.

Botoks en hızlı ve etkili kırışık giderici yöntemlerden biri. Bu nedenle çok popüler. Popülerlik de çok talep demek. Dolayısıyla talebi karşılayacak uzman kadro olmayınca, işini bilmeyen insanlarca yapılabiliyor. Bu nedenle siz de dikkatli olun. Özel eğitimi olmayan ya da hekim dışı uygulamalara kesinlikle onay vermeyin. Boşuna sağlığınızdan da olmayın.