Boşalma Sorunları Neler ?

Bir erkek normal cinsel ilişkide bulunarak veya mastürbasyon yaparak orgazma ulaştığında, normal olarak 1-2 dakika içerisinde boşalır. Fakat bazı erkekler, duygusal ve fiziksel olarak onlara sorun yaşatan, boşalma ile ilgili sorun yaşarlar. Bu tür sorunlara sinir hasarı veya psikolojik sorunlar yol açabilir. Tedavisi ise sebebinin ne olduğuna bağlıdır.

Erken boşalma

Erken boşalmada rahatsızlığı bulunan erkekler arzuladığı zamandan önce boşalır. Suçluluk ve kaygı gibi duygusal sorunlar erken boşalmaya sebep olabilir. Çok fazla fiziksel uyarılma da erken boşalmaya neden olabilir. “Dur Başla” adı verilen ilk yöntemde, Orgazm yaklaştığında 30 saniye kadar ilişkiye ara verilir ve sonra tekrar başlanır. Bu yöntem eşlerin ikisi de orgazma hazır hale gelene kadar tekrarlanır. İkinci yöntem is “Sıkma” yöntemidir, dur-başla metoduna benzer ve orgazmı durdurmak için penisin uç kısmı sıkılarak uygulanır.

Geç Boşalma

Geç boşalma sorunu yaşayan erkekler, orgazma ulaşamama sorunu yaşarlar. Medline Plus, bu rahatsızlığı olan erkeklerin ilişki sırasında boşalamadıklarını ya da boşalmaları için 35-40 dakika süre geçmesi gerektiğini belirtir. Gecikmiş boşalmaya yol açan fiziksel nedenler; fluoxetine gibi bazı ilaçların kullanılmaları, sinir hasarı ve inmedir. Psikolojik nedenleri ise cinsellikle alakalı travmalar yaşanmış olması, eşin çekici bulunmaması ve utanmadır. Eğer geç boşalmaya fiziksel bir neden sebep oluyorsa, erkek bir üroloğa görünmelidir.

Retrograd Boşalma

Retrograd ejakülasyonda erkeğin spermleri erkeğin üretrası yerine mesaneye gider. Orgazmdan sonra, bulanık idrar görülebilir. Bu rahatsızlığa sahip erkekler kısırlıktan muzdarip olabilirler. MedLine Plus, mesaneye giden meninin bir zararı olmadığını belirtir. Retrograd ejakülasyonun nedenlerine diyabet, prostrat veya üretral cerrahi ve Yüksek tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçların kullanımı sayılabilir. Bir ilaç retrograd ejakülasyona neden olursa, doktorunuzdan ilaç konusunda bir değişiklik yapılmasını isteyebilirsiniz. Diyabet veya cerrahi retrograd ejakülasyona neden olursa, tedavi için imipramin ve epinefrin benzeri ilaçlar kullanmayı gerektirir.