Boş mideyle B6 vitamini alımı ve baş dönmesi

B6 vitamini, diğer adıyla piridoksin, bazı besinlerde direkt olarak bulunan ve suda çözünebilen bir vitamindir. Sağlık otoriteleri 19 ile 50 yaş arasındaki bütün yetişkinlerin günde 1.3 miligram B6 vitaminitüketmesin gerektiğini belirtmekte. Bu miktar bebeklerini emziren ya da hamile olan kadınlar için artmakta. B6 vitaminini doğrudan besinlerden almayan bireyler de takviye yoluyla gerekli miktarda B6 vitaminialabilir. Beslenme düzeninize B6 vitamini eklemeden önce doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından son derece önemli.

B6 vitamini hakkında bilinmesi gerekenler

Vücudunuz B6 vitaminini alyuvar üretiminde, protein metabolizmasında ve bazı enzim tepkimelerinde kullanır. B6 vitamini bakımından zengin birçok besin var. Bunların başında balık ve sakatatlar geliyor. Ardından da kahvaltılıklar ikinci sırayı alıyor. Çünkü bazı üreticiler çocukların yeterli miktarda vitamin tüketmesini sağlamak için kahvaltılık tahıl gevreklerini B6 ve diğer birçok vitamin bakımından zenginleştiriyor. B6 vitamininin tek başına eksikliği oldukça nadir görülen bir durum. B6 vitamini eksikliği genellikle diğer B vitaminlerinin eksikliği ile birlikte görülür.

 

Boş mideyle B6 vitamini alımı hakkında tavsiyeler

Özellikle B6 vitamini gibi suda çözünebilir vitaminler olmak üzere bütün vitaminler besinler ile birlikte tüketilmeli. Eğer mideniz boş ise B6 vitamini vücut tarafından emilmeden önce kolaylıkla vücudunuzun idrar sistemine geçiş yapabilir. Boş mide ile B6 vitamini tüketmek birçok bireyde karın ağrısı ve mide bulantısı gibi sonuçlara yol açarken, bazı kişilerde de asit reflüsü ve midede iltihap gibi daha ciddi durumlara da yol açabilir. B6 vitamini hem yatıştırıcı hem de enerji verici bir etkiye sahip. Bu yüzden uykunuzun kaçmaması için B6 vitaminini gün içerisinde erken bir saatte almanızı tavsiye ederiz.

 

B6 vitamininin baş dönmesi ve diğer yan etkileri

B6 vitamininin yan etkileri oldukça hafiftir Aynı zamanda kişinin B6 vitamininden zehirlenme ihtimali de oldukça düşüktür. Yan etkilerin şiddeti kullandığınız dozaja ve sizin duyarlılığınıza oranla değişir. Sağlık otoritelerine göre yetişkin erkekler ve kadınlar Doktor tavsiyesi olmadıkça günde 100 miligramdan fazla B6 vitamini tüketmemelidir. Yüksek miktarda B6 vitamini kullanımı baş dönmesi, mide fesadı ve baş ağrısı gibi sonuçlara yol açabilir. Bazı kişilerin ellerinde ya da ayaklarında yanma ya da karıncalanma hissedebilir. B6 vitaminini aldığınız sırada midenizin boş olması bu yan etkilerin şiddetlenmesine yol açabilecek bir faktör.

 

B6 vitamininin yan etkilerine karşı alınacak tedbirler

B6 vitamini takviyesi kullanımına başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Vitamin zehirlenmesi ihtimali her ne kadar düşük bir olasılık olsa da, B6 vitamininin çeşitli ilaçlar ile etkileşime girebileceğini unutmamanızda fayda vardır.  Antibiyotikler, sara ilaçları ve solunum problemleri ile ilgili ilaçlar B6 vitamini ile etkileşime girebilecek ilaçlar arasında.  B6 vitamini baş dönmesine sebep olduğu için, B6 vitamini takviyelerini kullandıktan sonra ağır makine kullanımı sırasında ya da araba kullanırken dikkatli olmanız başınıza gelebilecek kazaları azaltmanız konusunda size yardımcı olabilir. Eğer yeterli miktarda B6 vitamini tüketmiyorsanız, B6 vitamini bakımından zengin besinleri daha fazla tüketmeye özen gösterin. Nohut, soya peyniri, hayvansal olmayan proteinler, muz, patates ve bazı sebzeler B6 vitamini bakımından zengin besinlere örnek olarak gösterilebilir.

 

B6 vitamini hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak