Bonzai Uyuşturucu ve Zararları Nedir ?

Bonzai, sentetik ot olup ciddi psikolojik zararları olan bir uyuşturucu türüdür. Sentetik kimyasalların Bonzai’nin üzerine sıkılmasıyla Marijuana etkisi sağlandığı iddia edilmektedir. K2 ve Spice olarak marka adlarına sahip olan bu madde, Türkiye’de Bonzai otu olarak biliniyor. Bonzai ağacının marijuana ile ilgisi aslında yoktur ve zararlı kimyasaların sıkılmasından ötürü ciddi psikolojik problemlere yol açabilmektedir. 

Bu uyuşturucunun üretilmesindeki amaç yasal yollardan ülkelere ihraç etmektedir. 2004 yılında Avrupa’da boy gösteren Bonzai, uyuşturucu etkilerinden ötürü bir çok ülkede yasaklandı. Marijuna’nın içinde bulunan THC maddesine ek olarak JWH-018, JWH-073, CP-47,497, JWH-200, ve cannabicyclohexanol kimyasallarını barındırmasından ötürü Amerika’da da uyuşturucu kategorisine alındı. Bu uyuşturucu hakkında ciddi araştırmalar yapılmamış olmasına karşın, ilk sentetik cannabinoidsleri üreten Profesör John W. Huffman şöyle diyor: “Bunu kullanan kişiler aptaldır! Ne gibi etkileri olacağını kimse bilemez!”

Özellikle JWH-018 adlı kimyasalın metabolizmaya etkisi ve zehirlilik derecesi bilinmediği için Bonzai içmenin ölümle sonuçlanabileceği gerçeğini unutmamak gereklidir. 2010 yılında Amerika’da 11,406 kişi bu uyuşturucu yüzünden acil servise götürülmüştür. Kullanan kimyasalların kalite kontrolünden geçmemesi ve zehirli olması yüzünden marijuana ile kıyasla çok daha tehlike ve zararlı bir uyuşturucudur.

Bonzai ağacı

Sentetik Ot Tehlikesi

Bonzai ağacını kullanarak ve üzerine kimyasallar sıkarak üretilen bu uyuşturucunun sentetik ot olduğunu lütfen unutmayın. Yani bonzai bir marijuana değildir. Bonzai yasal bir bitki olduğu için yetiştirilmesini engelleyen bir kanun yoktur. Bonzai’nin marijuana gibi ağır bir kokusu olmadığı için de yetiştirenleri yakalamak genellikle çok zordur. 

Özellikle alkol ile kullanımı ciddi sonuçlar doğurabildiği gibi ertesi gün baş ağrıları da saatlerce sürebilir. JWH-018 kimyasalından ötürü marijuana ile kıyasla Açlık Hissi duyulmaz. Halüsinasyon, Panik Atak, kusma, aşırı heyecan ve göz bebeklerinin şişmesi semptomları içindedir. 

2012 yılında aktris Demi Moore bu uyuşturucuyu kullandığı ve kriz geçirdiği için hastaneye kaldırılmıştır. Polisi arayan görgü tanığı Demi Moore’un içtiği otun kokusu olmadığını bildirmiştir. 

Türkiye’de de İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaptıkları en son baskında 58 kilo 650 gram bonzai ele geçerdi. Ele geçirilen uyuşturucunun, Türkiye’de tek operasyonda yakalanan en yüksek miktardaki Bonzai olduğu öğrenilirken, aramalarda ayrıca 2 tabanca, 2 terazi ve paketleme makinesi ele geçirildi. İstanbul sokaklarında satılmak için zehir tacirlerinin uyuşturucuyu kendileri ürettikleri açıklandı.