Boksör Kırığı Sonrası Fizik Tedavi Uygulanmalı Mı ?

Boksör kırığı eldeki dördüncü veya beşinci metakarpal kemiklerden birisinde yaşanan kırılmaya verilen addır. Bu kemikler, yüzük parmağı ve serçe parmağı boyunca bileğiniz ve parmak uçlarınıza kadar uzanır. Bazen birinci veya ikinci metakarpalda gerçekleşen kırılmalar da boksör kırığı olarak tanımlanmaktadır. Boksör kırığı aynı zamanda kavgacı kırığı olarak da bilinir.

Boksör Kırığı Neden Olur ?

Boksör Kırığı

Boksör Kırığı

Boksör kırığı genellikle yumruk atarken, yani el yumruk biçiminde kapalıyken elin sert bir darbe alması sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden de buna boksör kırığı adı verilir. Yanlış teknik ile yumruk atma başlıca nedenidir. Yanlış teknik yüzünden güç avuca gider ve kemiğin bükülmesine yol açar. Sert bir düşme sonucunda ele alınan darbeler, elin sıkışması veya bazı fiziksel sporlardan oluşan darbeler de boksör kırığına sebep olabilir.

Genellikle erkeklerde görülen bu durumun riskini arttıran faktörler de vardır. Bu faktörler içinde yaşlılık, osteoporoz, kas kütlesi kaybı, kemik hastalıkları ve mineral kaybı bulunmaktadır.

Boksör Kırığı Semptomları Neler ?

Boksör kırığının genel semptomları aşağıda listelenmiştir:

  • Serçe parmak veya yüzük parmağı etrafında ağrı hissedilmesi
  • Elin yan tarafında şişme
  • Serçe ve işaret parmaklarıyla bilekte hareket kabiliyetinin azalması
  • Elde renk değişikliği ve morarma
  • Parmak boğumlarından birinde gözle görülür yer değişikliği
  • Eldeki deri üstünde oluşan yara

Genellikle ele alınan herhangi bir darbe sonucu yukarıdaki semptomlar görülür. Eğer elinizde ağrı hissediyor ve boksör kırığı olduğundan şüpheleniyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurun. Bir uzman elinizdeki kırığı doğru biçimde sabitleyerek tedavi sürecinin kısalmasını sağlayacaktır. Tıbbi yardım alınmaması durumunda el veya parmaklarda kalıcı fonksiyon bozukluğuyla karşılaşılabilir.

Boksör Kırığı Nasıl Tedavi Ediliyor ?

Boksör kırığının tespiti röntgen cihazıyla gerçekleşir. Böylece elinizdeki kemikler görüntülenerek metakarpal kemiklerdeki kırıklar kolaylıkla tespit edilebilir. Röntgen genellikle 3 farklı açıdan çekilir. Eğer kırılma bölgesinde kemik, doğrultusundan sapmışsa el yordamıyla yerine geri oturtulması gerekebilir.

Çok ciddi kırılmalarda ise kırığı sabitlemek için cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale kemiğin iyileşme sürecinde sabit kalmasını sağlamak için deriden geçirilen iğnelerin kemiklere tutuşturulması yoluyla yapılır.

Kırık, yerine oturtulduktan sonra bir atel veya sabitleyici yardımıyla iyileşme süreci tamamlanana kadar hareketsiz kalacak şekilde sabitlenir. Kırık sonrası oluşan ağrı için Tylenol veya Advil gibi reçetesiz ilaçlar verilebilir.

Eğer el de açık yara varsa dikiş atılması gerekebilir. Dikiş atıldıktan sonra enfeksiyon kapma riskine karşı doktorunuz ne yapmanız gereceğini anlatacaktır.

Boksör Kırığı Sonrası Fizik Tedavi Uygulanmalı Mı ?

Eliniz ortopedik alçı altında dört ile altı hafta geçirdikten sonra hareket kabiliyetini geliştiren fizik tedavi egzersizlerine başlamak için yeterli oranda iyileşme gerçekleşmiş olmalıdır.

Fizik tedavinin öncelikli odak noktası eli sabitledikten sonra kırık iyileşene kadar hareketsizliğin yol açacağı yan etkileri ortadan kaldırmak olacaktır. Bu süreç esnasında yaşayabileceğiniz sıkıntılar aşağıda yer almaktadır:

  • Hareket kabiliyetinin kısıtlanması
  • Kuvvet kaybı
  • Şişme
  • Ağrı

Yukarıda bahsedilen sorunların her biri el ve bileklerinizde fonksiyon kaybına yol açabilir. Cisimleri kavramada ve yazma, araba kullanma gibi motor beceri gerektiren işleri yapmada zorluk yaşayabilirsiniz.

Boksör kırığı sonrası uygulanacak fizik tedavi yöntemleri farklılıklar gösterebilir. Elektriksel uyarı yöntemi ağrı ve şişmelerin tedavisinde kullanılırken masaj ve yumuşak doku tedavi yöntemleriyse bilek ve el etrafındaki kas, deri ve tendonlardaki hareket kabiliyetinin arttırılmasında kullanılabilir.

El ve bilek egzersizleri boksör kırığı sonrası uygulanan fizik tedavinin başlıca içeriği olacaktır. Daha kuvvetli kavramak ve parmaklardaki kuvveti arttırmak için yapılacak egzersizler elin işlevselliğini geri kazanmada oldukça önemli bir yer tutacaktır. El ve bileklerdeki hareket kabiliyetini arttıracak egzersizler de tedavinin içerisinde yer almalıdır. Kuvvetlendirme hareketleri genellikle kolun ön kısmı, kol ve ellere odaklanmalıdır.

Wolff Kanunu’na göre kemikler, üzerindeki baskıya göre gelişir ve şekil alır. Baskı egzersizleriyse kemiklerin boksör kırığı sonrasında kesin iyileşme sağlayıp düzgün şekil kazanması için oldukça önemlidir.

Kırığınızın iyileşip elinizin normal işlevselliğini geri kazanması genellikle 10 – 12 hafta sürer. Fakat iyileşme süreci hastadan hastaya farklılık gösterip hastanın sağlık durumu, kırığın derecesi gibi faktörler de bu sürenin değişmesinde etkili olacaktır. İyileşme süreniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve kırığınızın ciddiyetini anlamak için doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Boksör kırığı hasta için oldukça acı verici olabilir. Fakat kırığın sabitlenmesi ve iyileşmenin başlamasının ardından uygulanacak fizik tedavi programı ağrılarınızın dinmesine ve el, bilek fonksiyonlarını yavaş yavaş geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.