Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer ?

Boğaz ağrısı soğuk algınlığı veya grip yüzünden olan bir ağrıdır. Boğaz ağrısı her yaşta olabilir. Boğaz ağrısı yüzünden kişi yutkunmada zorluk yaşayabilir. Kış günleri çoğumuzun vazgeçilmez sıkıntısı boğaz ağrısıdır. Bu çoğu zaman soğuk algınlığı ya da gribin de ilk işareti olarak başlar. Sebebi ne olursa olsun hepimizin ilk düşündüğü boğaz ağrısını nasıl geçireceğimiz oluyor. Tabii ki boğaz ağrısı çok fazla rahatsızlık veriyorsa ve beraberinde başka sorunlar da varsa en iyisi bir an önce doktorunuzla görüşmeniz. Ama evde yapabileceğiniz ve gerçekten etkili olan çözümler de var.

İşte günü zehir eden, sizi defalarca uykunuzdan uyandıran boğaz ağrısını geçirmeniz için evde uygulayabileceğiniz pratik ve hızlı çözümler:

Boğaz Ağrısı İçin Gargara Yapın

Araştırmalar diyor ki eğer günde birkaç kez ılık ve tuzlu su ile boğazınıza gargara yaparsanız boğazdaki yanma hissi azalıyor. Üstelik bununla da kalmıyor, balgam azalıyor, boğazınızı yakan bakteri ve ajanlar yok oluyor.

Boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı

Peki ya bu basit tarifin formülü nasıl? Doktorlar bir bardak su için yarım çay kaşığı tuzun yeterli olacağını söylüyor. Tuzlu suyun tadına katlanamıyorsanız içerisine biraz bal katmayı deneyebilirsiniz. Tabii gargaradan sonra suyu tükürmeyi de unutmayın.

Pastiller ve Boğaz Spreyleri

Eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz boğaz pastilleri ve boğaz spreyleri boğaz ağrınızı ve öksürüğünüzü azaltmanız ve günü daha kolay geçirmeniz için ideal. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Çoğu boğaz pastilinin bonbon şekerlerden hiçbir farkı yok. Bu yüzden satın alırken eczacınızdan mentol ya da okaliptüs gibi uyuşukluk hissi veren ve ferahlatan ürünlerden istediğinizi söyleyin.

Boğaz spreyleri de pastillerle aynı etkiyi yaratıyor. İyileştirici bir etkileri yok fakat uyuşturan, ferahlatan bir his verdikleri için boğazınızın geçici de olsa rahatlamasını sağlıyorlar ve boğaz ağrısı sizi daha az rahatsız ediyor.

Boğaz Ağrısı İçin Öksürük Şurubu Alınabilir Mi ?

Kış günlerinde başımıza en çok gelenlerden biri de öksürük. Ama öksürük şurubunu kullanmak için illa ki öksürüyor olmanız gerekmez. Sadece boğaz ağrınız bile olsa öksürük şurubu sizin için ideal. Çünkü onlar da pastiller ve spreyler gibi boğazının içini kaplıyor, geçici de olsa acınızı hafifletiyor. Eğer boğaz acısı sizi gece uyutmuyorsa, daha rahat bir gece için ağrı kesici etkiye sahip olan şurupları tercih etmenizde fayda var.

Boğaz Ağrısı İçin Sıvı Tüketin!

Hastayken, özellikle de boğazınız acıyorken vücudunuzun yeterli miktarda su alması çok büyük önem taşıyor. Doktorlar yeterli miktarda su tüketimini idrardan anlayabileceğinizi ve idrarınız neredeyse şeffafa yakın bir renkte ise yeterli miktarda sıvı tüketiyor olduğunuzu söylüyorlar. Peki suyun boğaz ağrısı ile ne ilgisi var ?

Yeterli miktarda tüketilen su hem vücuttaki bakterilerin daha kolay atılmasını sağlıyor hem de vücudunuzun hastalıkla daha hızlı savaşmasını. Yalnızca su da değil, tatlı ihtiyacınız varsa meyve suları tam ihtiyacınız olan şey.

Boğaz Ağrısı İçin Çay İçin

Sürekli su içmekten sıkıldınız mı? Öyleyse daha renkli bir çözümümüz var. Ilık bir fincan bitki çayı hem boğaz ağrınızın azalmasına hem de kendinizi dinlenmiş hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bitki çayınıza şeker yerine bir kaşık bal eklemeyi deneyin. Bal hem ağrınızı azaltacak hem de sahip olduğu antibakteriyel özellikler ile kolay iyileşmenize yardım edecek.

Boğaz Ağrısı İçin Tavuk Sulu Çorba İçin

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısının en eski ve en yaygın yöntemi: tavuk suyuna çorba. Hem tadı harika hem de adeta bir ilaç niteliğinde.

Boğaz Ağrısı İçin Marşmelov Yiyin

Kulağa epey enteresan geldiği doğru ama şaka yapmıyoruz. Hakkında henüz yeterli kanıt olmasa da denemeye değecek kadar lezzetli ve eğlenceli bir yönteme benziyor. Uzmanlara göre bunu sağlayan iki şey var; içerisindeki jelatin kaplama ve yatıştırıcılar.

Boğaz Ağrısının Geçmesi İçin Dinlenin

Boğaz ağrısına neden olan enfeksiyonla baş etmenizin en kolay yolu aslında dinlenmek. Çünkü bu ağrının temel sebebi virüsler. Vücudun virüslerle başa çıkmasının en etkili yoluysa yeterince dinlenerek enerji toplaması. Dolayısıyla eğer kendinizi kötü hissediyorsanız dinlenmeye önem verin, işler biraz bekleyebilir.

Boğaz Ağrısı İçin Antibiyotikler

Eğer boğaz ağrınız bir türlü geçmiyor ve gündelik yaşantınızı olumsuz etkiliyorsa doktorunuz yaptığı testler sonucunda antibiyotik kullanmanızı önerebilir. Antibiyotiklere başladıktan kısa süre sonra kendinizi iyi hissedebilirsin ama mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde ve yine onun önerdiği süre boyunca kullanmaya devam edin.