Böbrekler taş bağlar mı?

Böbrekler taş bağlar mı? Sıvı tüketimi yeterli düzeyde değilse böbreklerin taş bağlaması kaçınılmaz. Su içmeyi unutmayın.

Böbreğin işi gücü süzmek. Bu uğurda ince eliyor sık dokuyor. Ancak zamanla incecik Gözenekler tıkanıyor. Kalsiyum okzalat veya ürik asit küçük topaklar halinde birikmeye başlıyor.

böbrek Böbrek taşı idrar yolundan inerken müthiş can yakar. 

Bu topaklar çoğu zaman idrarla atılıyor ama bazen yolda takılıyor. Büyüyüp kocaman taşlara dönüşüyor. Hafifçe kımıldamaları cehennem azabından beter. Özellikle idrar yoluna takılan taşlar çok şiddetli ağrılara neden oluyor. Can yakıyor.

Böbrek taşı öldürmüyor. Genellikle kalıcı hasar vermiyor. Ama fena süründürüyor. Epeyce de yaygın. Erkeklerin % 10 – 15’inde var. Kadınlarda bu oran % 5.

Sorun genellikle 20 – 30 yaşlarında ortaya çıkıyor. Böbreklerinde bir kez taş oluşan erkeklerin 3’te 2’sinde ortalama 9 yıl içinde yineleniyor.

Yetersiz sıvı alımı: Sıvı tüketimi yeterli düzeyde değilse böbreklerin taş bağlaması kaçınılmaz. Özellikle su içmek önemli. Aksi halde taş oluşumuna yol açan minerallerin yoğunluğu artıyor. 

Böbrek taşı sıcak iklimde yaşayanlar (veya sıcak ortamlarda çalışanlar) arasında daha yaygın.

Aile geçmişi: Ailesinde böbrek taşı olanlarda risk yükseliyor. Böbreğinde bir kez taş oluşan hasta tedavi edilse de %50 olasılıkla 5 yıl içinde sorunu yeniden yaşayabilir.

Yaş + cinsiyet + ırk: Sorun çoğunlukla 30 – 50 yaş aralığında gelişiyor. Erkeklerde ve beyaz tenlilerde taş oluşma eğilimi daha yüksek.

Başka hastalıklar: Renal tübüler asidoz, gut, sistinüri gibi nadir görülen hastalıklar taş oluşumunu hızlandırıyor.

Diyet: Hayvansal protein ağırlıklı – düşük lifli beslenme tarzı riski arttırıyor. Sorun aşırı tuz tüketimiyle de yakından ilişkili.

Hareketsiz yaşam: Uzun süre az hareket eden veya yerinden kıpırdamayan hastaların kemikleri eriyor. İdrarda kalsiyum oranı yükseliyor. Böbrekler çaydanlık gibi kireç bağlıyor.

Belirtileri

Böbrek taşı yerinden oynarsa, idrar yoluna sıkışırsa sonuç hazin. 

Karın, kasık, yan ve arka kaburga altında şiddetli ağrı ilk belirtilerden.

Diğerlerini sıralayalım:

•    İdrarda renk ve koku (pembe, kırmızı veya kahverengi)

•    Sık tuvalete çıkma

•    Bulantı ve kusma

•    Ateş

•    Üşüme

•    İdrar yaparken yanma  hissi