Böbrekler için şifalı bitkiler neler?

İnsan vücudu adeta bir makina. Tıpkı tüm makinalardaki gibi herhangi bir yerdeki sorun tüm işleyişin bozulması anlamına geliyor. Örneğin kalpteki bir sorun kan dolaşımını etkileyerek tüm vücudun zarar görmesine neden oluyor. Böbrekler için de aynı şey geçerli. Bu nedenle böbreklere iyi bakmak şart. Şimdi gelin böbrekler için şifalı bitkiler nelermiş öğrenelim.

Böbrekler için şifalı bitkiler neler?

Böbreklerin asıl görevi kandaki toksin ve zararlı maddeleri filtrelemek. Ancak böbrekler görevlerini yeterince yerine getiremezse kandaki bu istenmeyen maddeler çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle böbrek sağlığına çok dikkat etmek şart. Bakalım böbrekler için şifalı bitkiler nelermiş?

Adaçayı: Adaçayı hepimizin bildiği ve çok da sevdiği bir bitki. Ülkemizde hemen her bölgede görülebiliyor. Uzun yapraklı, açık yeşil renkli ve oldukça keskin kokulu bu bitki yaz başında çiçek açıyor. Biz de işte tam da bu mevsimde bu bitkiyi toplar ve kuruturuz. Ardından dilediğimiz gibi çayını içer ya da kremini yaparız. 

Adaçayının pek çok şeye faydası olduğu biliniyor. Bunlardan başlıcaları: sindirimi düzenlemesi, mide bulantılarını kesmesi, kan dolaşımını hızlandırması, vücudu güçlendirmesi, sinirleri yatıştırması ve tabii ki böbrekleri çalıştırması. 

Adaçayının çay olarak içildiğini de krem olarak kullanıldığını da biliyoruz. Ancak bazı mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı çoğumuz için yeni bir haber. Ayrıca banyo suyuna atacağınız birkaç dal adaçayı da zindelik verir. Ancak söz konusu böbrekler olduğunda yemeklerden sonra içilen 1 fincan adaçayı böbreklerin daha fazla çalışmasına yardımcı olur. 

Kırık kilit otu: Bu bitki böbreklerde biriken toksinlerin atılmasında önemli rol oynar. Bunun nedeni de içeriğindeki bol miktarda bulunan silikadır. Silika böbreklerde oluşan hasarlı dokuların onarılmasını ve böbreklerin kendini yenilemesini sağlar.  Aynı zamanda idrar söktürücüdür. Bu nedenle sizde de çeşitli böbrek sorunları varsa kırık kilit otu kullanmayı düşünebilirsiniz. Tabii öncelikle doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun verdiği ölçülerde tüketmelisiniz. 

Ayrık otu: İçeriğinde potasyum, demir, A ve B vitamini, saponin, şeker, triticin, glikovalin ve müsilaj gibi maddeler bulunduran ayrık otu önemli bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle bu amaçla kullanılan ilaçların hemen hepsinde ayrık otu özü kullanılır. Ayrık otu idrar söktürücülüğünün yanı sıra aynı zamanda böbrek iltihaplarına, böbrekteki kum ve taşlara iyi gelir. Ayrıca prostat, Romatizma ve gut gibi ciddi sağlık sorunlarına da faydalıdır. Sizin de bu tür sorunlarınız varsa aktarlardan alacağınız ayrık otunu dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tabii öncelikle doktorunuza danışmalısınız. 

Maydonoz: Maydonuz hepimizin bildiği bir dost. Pek çok şeye iyi geldiği biliniyor. Örneğin idrar söktürücü ve böbrek taşlarının bir numaralı düşmanı olduğu haberi hiçbirimizi şaşırtmıyor. Maydonuzun içeriğinde bol miktarda A, C, E ve K vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor var. Bu maddeler de çeşitli şekillerde etkileşerek böbrekleri temizliyor. Bu nedenle siz de böbrek hastasıysanız menünüze maydonuz eklemekten çekinmeyin. Örneğin salatanıza ya da çorbalarınıza maydonoz ekleyebilirsiniz ya da sandviçlerinizin içine biraz da maydonoz koyabilirsiniz. Hatta bazı insanlar gibi maydonuzun suyunu çıkartıp içebilirsiniz. Ancak ne yapıyorduk? Tabii ki her bitkisel tedaviye başlamadan önceki gibi önce doktorumuza başvuruyor, ardından bir sakınca yoksa doktorumuzun tavsiye ettiği oranlarda maydonoz tüketiyoruz.

Isırgan Otu: Böbrekler için şifalı bitkiler listesinin önemli bir üyesi de ısırgan otu. Böbreklerdeki toksin birikmesini önlüyor. Ayrıca içeriğindeki A, B2, C ve E vitaminleri sayesinde böbreklerin çalışmasını hızlandırıyor. Çay yapılıp içilirse çok etkili oluyor. Ancak uzun süreli kullanımlarda etkisi azalacağından tavsiye edilmiyor.

Böbrekler için şifalı bitkiler hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak