Böbrek Yetmezliğinin Deri Döküntüsüne Etkileri

Deri üstünde görülen rahatsızlıkların pek çoğu iç organlardaki rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Özellikle böbreklerde oluşan hastalıklar deri üzerinde ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Kronik Böbrek Yetmezliği hastası olan kişilerde bazı deri sorunları görülmektedir. Bunlardan ilki deride renk değişiklikleri ve aynı zamanda döküntülerdir. Cildin rengi kahverengiye dönük olabilir ve soluk bir görünüm de vardır. Böbrek hastalıklarının tedavi edilmesi esnasında da bazı deri sorunları ile karşılaşılabilir. Kronik böbrek hastası olan kişilerde deride kaşıntı problemi de oldukça sık görülen durumlardan biridir. Özellikle diyaliz tedavisi olan kişilerde sıklıkla deri sıkıntıları ve kaşıntı sorunları gözlemlenir. Pek çok hastada sürekli bir kaşıntı hali de oluşmaktadır. Oldukça şiddetli olan kaşıntılar aynı zamanda dirençli bir eğilim de gösterirler. Ataklar şeklinde gelen kaşıntılar hastayı oldukça rahatsız eder. Kaşıntı sorununun mutlaka kontrol altına alınması ve buna yönelik uzman hekimlerce uygun bir tedaviye başlanılması gerekmektedir. 

Cilt üzerinde kuruluk görülmesi de sıklıkla böbrek hastalarında ortaya çıkmaktadır. Farklı dereceleri bulunan kuruluk durumu böbrek yetmezliği olan pek çok hastada görülmektedir. Ortaya çıkma sebebi hala tam olarak bilinmemektedir. Kuruluk giderici kremler ve losyonlar kullanılarak hem kuruluğun önüne geçmek hem de kaşıntıları hafifletici tedavi uygulanmaktadır. Deri sıkıntılarına bağlı olarak yine kronik böbrek hastalarında kemiklerin etrafında oluşan kireçlenmeler de oldukça sık şekilde görülmektedir.  Bazı durumlarda ise deride enfeksiyonlar da gözlemlenmekte ve bunun için de mutlaka ayrı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır.  Özellikle pek çok tırnak enfeksiyonu, viral enfeksiyon ve mantar enfeksiyonları kronik böbrek hastalığına bağlı olarak gelişim göstermektedir. Bir başka deri sorunu da deri kanseri gibi ciddi bir hastalığa neden olmasıdır. Gelişme riski çok yüksek olan hastalık kronik böbrek yetmezliği hastalarında görülmektedir. Pek çok farklı çeşidi bulunan deri kanserlerinde mutlaka zaman bir hekime görünmek gerekmektedir.  Deride görülen bir diğer sorun ise deri eklemlerinde yani tırnaklarda görülen yapı değişikliğidir. Aynı zamanda terleme bozukluğu da böbrek hastalığına bağlı olarak gelişim göstermektedir. Böbrek hastalarında alerjik durumlar da oluştuğundan deri üzerinde bu alerjik durmalara yönelik kızarıklıklar, kaşıntılar ya da döküntüler de oluşmaktadır. 

Böbrek Hastası

Bebeklerde Deri Döküntüleri Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Bebeklerin vücutlarında kırmızı lekelenmeler ve deri döküntüleri oluşabilir. Fakat bu tip durumlar normal olarak kabul edilse de pek çok hastalığın da habercisi olabilmektedir. Bebeklerde deride görülen değişikliklerde mutlaka bir uzman hekime başvurulmalı ve hastalıklarla ilgili bir durum olup olmadığı araştırılmalıdır. Bebeklerde suçiçeği ya da kızamık gibi rahatsızlıkların deri üzerindeki etkileri çok kolay saptanmaktadır. Ancak bebeklerin derilerinde görülen değişikliklerin ya da belirtilerin ne kadar süre önce ortaya çıktığına ve aşılarının durumu, farklı hastalık öyküleri gibi pek çok etken de derideki döküntülerin teşhisini kolaylaştırmaktadır. Bebeklerde deri döküntüleri mevcut ise ve aynı zamanda yüksek ateş de söz konusu ise bir enfeksiyon durumu olabileceği akılda tutulmalıdır. Bazı deri hastalıklarının bulaşıcı nitelik gösterdiğini söyleyen uzmanlar özellikle bu gibi durumlarda bebeğin temas ettirilmemesi gerektiğinin de altını çiziyorlar. Çocuklarda ve bebeklerde deri döküntüleri gibi bir belirti ortaya çıktığında vakit kaybetmeden mutlaka bir hekime gitmekte fayda vardır. Deri döküntülerinin nedenleri mutlaka araştırılmalı ve uygun tedaviye başlanmalıdır. Aynı zamanda deri döküntülerinin başak bir hastalıktan dolayı kaynaklandığı gibi bir durum söz konusu ise o zaman da erken teşhis ile çok daha kolay ve hızlı bir tedaviye başlanabilmektedir. Özellikle derisinde renk değişikliği ya da küçük kanamalar varsa, kaşıntı ile beraber ateş ve ağrılı durumlar da söz konusu ise hemen bir hekime gitmek gerekmektedir.