Böbrek Temizleme Diyetleri Hakkında

Eğer böbreğinize vücudunuzdaki toksinleri atması için yardımcı olmak istiyorsanız, böbrek temizliği diyeti yapmanız bunun yolu olabilir. Bu Diyetler böbreğe temizlenmesi için yardımcı olması amacıyla geliştirilmiştir. Bu diyetler izin verdikleri yiyeceklerin türlerine göre değişir, fakat genel olarak sebze ve meyve içerirler. Herhangi bir böbrek temizleme diyetinde, toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olmak ve böbrek taşı oluşumunu önlemek için bol miktarda su tüketmeniz tavsiye edilir.

Böbreğin Fonksiyonu

Böbrek çoğu hayvanda düzenleyici organdır. Vücut içindeki elektrolitler, kan basıncı ve asit baz dengesi seviyelerini kontrol eder. Böbrekler aynı zamanda atık ürünleri veya toksinlerin vücuttan dışarı atılmasından sorumlulardır. Bu toksinler alkol, kafein, şeker, yapay gıda maddeleri, tarım ilaçları, kimyasal maddeler, duman, kirlilik ve radyasyon gibi birçok kaynaktan oluşur. Bu da bu yorgunluk, baş ağrısı, bulantı ve kronik hastalıklara neden olabilir.

Böbrek Temizleme Diyeti

Böbrek temizleme diyetleri,  toksinlerin vücuda aşırı yüklendikleri ve böbreğe herhangi bir toksin veya böbrek taşları dışarıya atarak vücudu temizlemek için yardımcı oldukları inanışından geliştirilmişlerdir. Böbrek temizleme diyeti uygulanırken mümkün olduğunca az yemek yemeniz önerilir. Bununla birlikte bazı yiyecekler böbrek temizliği diyeti yaparken yenilmelidir. Örneğin; Kırmızı biber, lahana, karnabahar, sarımsak, soğan, elma, kızılcık, yaban mersini, ahududu, çilek, kiraz, kırmızı üzüm, yumurta akı,balık ve zeytinyağı, hepsi böbreğin temizliğinde yardımcı olur. Fakat bazı yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Sodyum veya tuz zararlı olabilir, çünkü kanın sıvıyı tutmasına neden olur. Ulusal Böbrek ve Ürolojik Hastalıklar Bilgi Kliğini Odasına göre fazladan sıvı kan basıncını yükseltir ve yük getirir. Kaçınılması gereken diğer gıdalar da rafine ve işlenmiş gıdalar, kırmızı et, süt, tereyağı ve hidrojene bitkisel yağlardır.

Besin Takviyeleri

Besin takviyeleri pek çok vitamin ve mineraller içerdikleri için çoğu temizlik diyetinde böbreklere toksinleri dışarı atmasına yardımcı olmaları nedeniyle özellikle de tavsiye edilir. Kereviz tohumu, tarçın kabuğu, keten tohumu, rezene tohumu, çemen, sarımsak, zencefil, glukomanan, greyfurt, pektin, guar gum, Guggul, boğadikeni, nane yaprağı, psyllium kabukları, zerdeçal, üzüm yaprağı ve acai yaygın kullanılan besin takviyelerdir.

Tıbbi Bulgular

Böbrek temizleme fonksiyonuna yardımcı olan gıda ve diyetler bilimsel olarak desteklenmiyorlar. Geleneksel tıbba göre vücudun toksinleri dışarıya atma yeteneğine kendi kendine sahiptir. Detoks diyetlerinin gerçekten de toksinleri vücuttan attıklarına dahil çok az kanıt var. Mideye alınan çoğu toksin böbrekler ve karaciğer tarafından etkili bir şekilde uzaklaştırılır ve idrar ve dışkı yolu ile dışarı atılır. Bununla birlikte detoks diyetleri meyve ve sebze gibi oldukça besleyici gıdalar içerdikleri için yararlı olabilir. Bir detoks diyet uygulamak sağlığınız için yararlı olsa da vücuttan toksinlerin atıldığını kanıtlayan bir bulgu yoktur. Bu yüzden bu diyetlerde yenilen ve içilen yada yenilip içilmeyenlere bağlı iyileşmeler olabilir. Örneğin: daha fazla su, daha az alkol ve kafein, daha az yağ ve hayvansal proteinler, daha az rafine edilmiş ve işlenmiş gıdalar. Bu şekilde dengeli bir diyet bir detoks diyetinden daha yararlıdır.