Böbrek Temizleme Diyeti ve Faydaları Neler ?

Böbrekler vücudumuzun arka bölümünün ortasında bulunuyorlar. Böbrekler kanınızı atık ürünlerden temizleyerek ve sulandırarak çalışırlar. Vücud atıklarının su ile beraber idrar yolundan dışarı atılmasına yardımcı olurlar. Eğer böbrekleriniz gereken şekilde çalışmıyorsa, atıklar kanda birikir ve vücudunuza zarar verir. Böbrek temizleme diyeti yapmak organlarınızın temizlenmesini ve size sağlıklı tutmayı sağlar.

İşlevi

Böbrekleriniz atık ürünleri metabolizma ve sindirim yolu ile ortadan kaldırır. Böbrekler mineralleri ve bileşikleri emip, toksinleri vücuttan çıkarmaya çalışırlar. Bu organlar vücudunuzdaki sodyum, sülfür ve fosfat seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olurlar. Fazla mineraller ve tuzlar idrar yolu ile ortadan kaldırılır. Günlük 10 ile 12 bardak saf su içerseniz zararlı atıklardan vücüdunuz daha kolay bir şekilde kurtulur.

Potasyum’un Faydaları

Taze organik ürünler böbrek temizlemesine yardımcı olur. Üzümler önemli miktarda potasyum içerir. Özellikle mineral desteklerinin vücuttaki kan akışını uyardığı söylenir. Potasyum, böbreklerinizin kalbinize toksinlerden arınmış kan taşınmasını sağlayacak şekilde çalışmasını garanti eder. Böbrek temizleme diyetinizde düzenli olarak taze üzüm suyu veya organik üzüm tüketin.

Ürik Asitin Önemi

Ürik Asit vücut içinde toksik maddeleri biriktirir. Bu zararlı madde böbreğinize olduğu gibi diğer organlarınıza da zarar verir. Kızılcıklar kinin için mükemmel kaynaktır, bu da karaciğerde hipurik asite dönüşür. Hipurik asit, ürik asit gibi toksinlerin ortamdan kaldırılmasına yardımcı olur. Bir bardak kızılcık suyu ve limon suyunu beraber içmek, böbreklerin ürik asiti temizlemesine yardımcı olur.

Karpuzun Faydaları

Karpuz birçok vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir. Önemli ölçüde potasyum ve magnezyum sağlar. Bu minerallerin böbreklerinizdeki kanı temizlemesine ve kan basıncınızı dengelemenize yardımcı olduğu bilinir. Buna ek olarak karpuz likopenin adında güçlü bir antioksidan da içerir. Bu antioksidan hücre yapınızı serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarlardan korur.

Dikkate Alınacak Hususlar

Eğer bir böbrek sorununuz varsa protein açısından zengin olan besinler tüketmeniz önerilmez. Protein bakımından zengin bir diyet zararlı olabilir. Tavuk, hindi, yumurta, et ve protein açısından zengin diğer besinleri yemekten kaçının. Proteinleri sindirmek zordur ve bu da böbreklerinizin büyümesine ve diğer organlarınıza Stres eklemesine neden olur. Böbreklerinizin uygun şekilde çalışmasını sağlamak için diyetinizde taze sebze, meyve ve bitkiler ekleyin.