Böbrek Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Böbrek Kanseri tedavisi uzmanlık ve ekip çalışması gerektirir. Kanser konusunda deneyimli bu ekipte kanserle ilgilenen Üroloji doktoru (Üroonkolog), Medikal Onkolog, Radyasyon Onkoloğu, Pataloji ve Radyoloji doktorları olmalıdır. Hastalık yoğun bakım imkanlarına sahip bir merkezde tedavi edilmelidir.

Böbrek kanseri, böbrek hücrelerinin kanserleşmesi nedeni ile oluşan hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmese de sigara, Obezite, hipertansiyon ve kimyassallara maruz kalma ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Erişkinlerde, böbrek kanserinin en yaygın türü renal hücreli karsinomdur. Diğer türleri transizyonel hücreli karsinom, Wilms tümörü (genellikle çocuklarda bulunur) ve böbrek sarkomudur.

Böbrek Kanseri tedavisinde en önemli basamak tümörün doğru evrelenmesidir. Böbrek içerisinde tümörün yerleşimi, tümörün tam boyutları, böbrek damarları ile olan ilişkisi, çevre lenfatik dokuya yayılıp yayılmadığı, uzak organlara metastaz yapıp yapmadığı ancak tam donanımlı bir hastanede uzman bir ekip tarafından anlaşılabilir.

Böbrek Kanseri Tedavi Yöntemleri

Radikal Nefrektomi: Böbrek Kanseri için standart tedavi Radikal Nefrektomi adı verilen böbreğin tamamiyle alınması ameliyatıdır. Bu ameliyat kanser güvenliği açısından en başarılı yöntemdir.

Ancak böbrek en değerli organlarımızdan biridir. Hastalığı kanser bile olsa mümkün olduğunda böbrek korunarak kanserli dokular alınmaya çalışılır.

Parsiyel nefrektomi: Yapılan radyolojik testler sonucunda kanserin böbrekte belli bir boyutun üzerine çıkmadığı ve böbrek içerisinde uygun anatomik yerleşimde olduğu tespit edilirse Parsiyel Nefrektomi uygulanır. Bu operasyonda böbrek alınmaz sadece tümörlü bölge çıkarılır.

Lokal ileri ve metastatik tümörlerin cerrahisi: Bazı durumlarda böbrek kanseri çok ilerleyerek böbrek damarları boyunca ana toplar damar sistemi içine hatta kalbe kadar uzanım gösterebilir. Akciğerlere, kemiğe, beyne yayılmış olabilir. Böbrek kanseri tedavisinde cerrahi dışı seçeneklerin çok başarılı olmaması nedeni ile böyle durumlarda bile cerrahi göze alınır. Hastanın genel durumu ameliyata uygun görülürse operasyon uygulanır.

Minimal İnvazif yöntemler: Böbrek tümörü tedavisinde hastanın iyileşme süresini kısaltmak amacıyla bu yöntemler araştırılmakta ve geliştirilmektedir. Laparoskopik ve Robotik nefrektomi, Radyofrekans ve Cryoterapi ile tümör dokularının ablasyou bu yöntemler arasındadır.