Bitter Çikolata Sağlığa Yararlı Mı ?

Çikolata bitkilerden elde edilmekte ve besin değeri oldukça yüksektir. Yararı flavanol denilen, antioksidan gibi hareket eden maddeden gelmektedir. Antioksidanlar serbest radikaller ile reaksiyona girerek daha sağlıklı olmamızı ve yaşlanma etkilerini en aza indirerek hayat standardımızı yükseltmemizi sağlar. Bitter çikolata büyük oranda antioksidan içermekte, neredeyse çilekte bulunan antioksidanın sekiz katı kadar. Antioksidanlar aynı zamanda nitrik oksit üretimi ile kan basıncını düşürür ve vücuttaki hormonların dengesini sağlamaya yardımcıdır.

Bitter Çikolatanın Kalp Sağlığına Yararları:

Bitter çikolata kalp sağlığınız için yararlıdır. Her gün bir parça çikolata yemek kalp ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde de etki göstermektedir.

Bitter çikolatanın kalp sağlığı için iki yararı:

Kan Basıncını Düşürür: Yapılan çalışmalar sonucunda her gün bir parça bitter çikolata yemek kan basıncını düzenliyor ve yüksek tansiyonu olan kişilerin kan basıncını düşürüyor.

Kolesterolü Düşürür: Yapılan çalışmalar sonucunda kötü huylu kolesterolü yüzde 10 oranında düşürdüğü ispatlanmıştır.

Bitter Çikolatanın Diğer Yararları:

  • Çikolata kalp sağlığınızı korumanın yanı sıra,
  • Lezzetlidir.
  • Mutluluk hissi veren Endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar.
  • Antidepresan olan Serotonin hormonu içerir.
  • Uyarıcı teobramin ve kafein içerir.

Bitter çikolata

Çikolata Çok Fazla Yağ İçermez Mi ?

İşte iyi haber. Çikolatada bulunan yağ kolesterolünüzü etkilemez. Çikolatada buluna yağın 1/3 oleik asit, 1/3 stearik asit, 1/3 palmitik asittir. Sadece 1/3 oranında bulunan palmitik asit kolesterolün yükselmesine ve kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

İpucu 1: Kalorileri Hesaplayın

Çikolatanın yararlarından bahsetmemiz demek değildir ki siz gün aşırı bir paket çikolata yiyebilirsiniz. Çikolata belirtilen tüm yararlarının yanı sıra yüksek kalorilidir ve yağ içerir. Yapılan araştırmalar en fazla 100 gram bitter çikolata tüketimine dayanarak yapılmıştır.

Bir bar bitter çikolata 400 kalori içermekte. Eğer her gün yarım bar çikolata yediğinizi varsayarsanız kalorisi yiyen oldukça yüksektir ve aldığınız o 200 kaloriyi günün diğer öğünlerinde az yiyerek dengede tutmalısınız. Tüm abur cubur atıştırmalıkların yerine bitter çikolatayı koyabilirsiniz böylece kalori alımını dengelemiş olursunuz.

İpucu 2: Çikolatanın tadına varın

Çikolata 300 bileşenden oluşan karmaşık bir besindir. Gerçekten zevk almak için tadına vararak yemeniz gerekmekte. Bunun için profesyonel çikolata gurmeleri çikolatayı yemek için. Görünüşü, kokusu, dokusu ve lezzetini baz alan bir sistem geliştirdiler

İpucu 3: Her zaman bitter çikolata

Bitter çikolata, beyaz veya sütlü çikolatadan daha fazla antioksidan içermektedir. Sütlü veya beyaz çikolatanın sağlığa olan yararı konusunda hiçbir bulgu yoktur. Bitter çikolata en az yüzde 65 oranında kakao içermektedir.

İpucu 4: Doğru çikolata seçimi

Özellikle katkısız bitter veya kuruyemişli, portakal aromalı bitter çikolataları tercih etmelisiniz. Karamelli, dolgulu, kremalı çikolatalardan uzak durmalısınız. Bu dolgular çikolatanın yararlarının yanı sıra sadece daha fazla şeker ve yağ içermektedir.

İpucu 5: Çikolata yerken süt içmeyin.

Süt ve çikolata oldukça lezzetli fakat araştırmalar gösteriyor ki çikolata ile birlikte içilen süt antioksidanların emilimini engellemektedir.