Bitmek Üzere Olan Bir İlişki Nasıl Kurtarılır?

Her ilişkide problemler yaşanır. Fakat işler endişelendirecek derecede kötüye gittiğinde eğer ilişki kurtarılmaya değerse, geri adım atıp, her şeye dikkatlice bakmanın zamanıdır. İlişkideki en kötü şeylerden biri, eşlerin iyice düşünüp, çözüm yolu aramadan duygusal bir karar vermeleridir. İlişkide işler kötü gitmeye başladığında, imkânsız gibi görünse de, bitmekte olan bir ilişkiyi kurtarmak için atabileceğiniz adımlar vardır.  Evlilik ve aile dinamikleri üzerine araştırmalar yürüten John Gottman ilişkilerin bitmesine neden olan çatışmalara, genellikle duygusal mesafelerin neden olduğunu belirtmektedir.

1. Adım

Sorunu tanımlayın. Eğer ilişkinizde neyin zarar gördüğünü kesin bilmezseniz, ilişkinizi düzeltemezsiniz. Öncelikle ilişkide nelerin ters gittiğini belirleyin, daha sonra bu problemleri çözmeye çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda yazılan bir kitabın yazarı olan Amy Botwinick, özellikle eğer boşanma aşamasındaysanız, ilişkinizi değerlendirirken gerçekçi ve dürüst olmanız gerektiği noktasına dikkat çekmektedir. Boşanmak her zaman en iyi seçenek değildir. Botwinick, bireylerin ilişkide ciddi sorunlar yaşamaya başladıkları zaman, ilişkinin yürümesi için gerçekten neler yapılabileceğini düşünmenin zamanı gelmiş olduğunu vurgulamaktadır.

2. Adım

Kafanızda her şeyi persfektif açıdan yerleştirin. Çiftler birbirlerine her şeyi netleştirmeleri için zaman vermelilerdir. Çiftlerin kendilerine düşünmek için zaman tanıması, sakinleşmek için bireylere fırsat tanır. Böylece bireylerin aceleci karar verme ihtimalleri azalır.

3. Adım

Yaptığınız hataların sorumluluğunu üstlenin ve karşı tarafı eleştirmekten kaçının. Eşler kendilerini savunmak zorunda kalmamalılardır. Yapılan hataların samimiyetle kabullenilmesinin karşı taraf üzerindeki etkisi tartışmanın etkisinden daha fazladır. Eğer ilişkiyi sürdürmek istiyorsanız, bunun yapmak için iki kişiye ihtiyaç vardır. Eşler birbirlerinin duygularına empati ile yaklaştıklarında, sorunlarıyla daha edimsel bir tutum ile başa çıkabilirler.

4. Adım

Birbirinizi affedin. Mayo Kliniğin belirttiğine göre, karşınızdakini bağışlamak zaman alabilir. Fakat eşlerin müşterek hayatlarını sürdürebilmeleri ve ileriye taşıyabilmeleri için aralarındaki güvenin yeniden sağlanması gerekir.

5. Adım

Birbirinizle konuşun. Fakat sakinleşip, mantıklı bir şekilde konuşabilir duruma gelmeden önce değil. İletişim hatlarını açık tutun, ilişkinizdeki sorunları açıkça ve dürüstçe tartışın.

6. Adım

Eşinizin ne söylediğini dinleyin. Bu sizin ona saygı duyduğunuzu gösterir. Eşinize, onu rahatsız eden her konu hakkında sizinle konuşabileceğini hissettirin. “Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi” ’nde 2003 yılında yayınlanan bir çalışma, eşi tarafından saygı duyulan bireylerin ilişkilerinde meydana gelen duygusal bozuklukları, problemleri daha iyi ele alabildiklerini ve daha iyi idare edebildiklerini göstermiştir. New York Buffalo Üniversitesinde psikoloji profesörü olan Sandra L. Murray, evli çiftlerin, 3 hafta boyunca, eşlerin birbirlerini nasıl algıladıklarının kaydedilmesi ile günlük tutulan bir araştırmayı yürütmüştür.

7. Adım

Ortak sorunlar ve sorumluluklar konusunda uzlaşmaya varın. İkinizin de aynı hedef ve amaç için uğraşıp uğraşmadığını ve her ikinizin de sorunları birlikte çözmeye hazır olup olmadığını belirleyin.