Bitkisel Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Romatizması olanlar bilir: ne yapsak etsek de şu Romatizma ağrılarından kurtulsak diye denemediğimiz yol yok. Tabii ki en etkili ve sağlıklı romatizma tedavisi doktorumuzun önerdiği. Ama biz yine de ağrılara dayanamayıp alternatif yollar arıyoruz. Bu durumda da akla ilk gelen bitkisel romatizma tedavisi oluyor. Uzmanlara göre bitkisel romatizma tedavisini asla tek başına kullanmamalısınız. Ancak normal tedavinizin yanı sıra onu da uygulayabilirsiniz. Ama unutmayın, hangi bitkisel romatizma tedavisi uygularsanız uygulayın öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bazı doğal besinler kullandığınız ilaçlarla olumsuz bir etkileşim içine girebilirler. Bakalım romatizmaya iyi gelen doğal yollar nelermiş:

Omega 3 yağ asitleri. Omega 3 asitleri iltihaplarla savaşıyor. En zengin omega 3 kaynağıysa balık yağı. Balık yağı somon ve ton gibi yağlı balıklardan elde ediliyor. Araştırmalara göre omega 3 eklemlerdeki ağrılara ve sabah uyuşukluklarına iyi geliyor. Ama dezavantajı da var. Omega 3 yağları kanama riskini arttırıyor, özellikle de bazı ilaçlarla birlikte kullanılınca. Ayrıca yüksek tansiyonu olanlar için de önerilmiyor.

Hodan yağı. Şişkin ve hassas eklemlerin tedavisinde hodan yağı da etkili. Ama uzmanlara göre bunun yanı sıra bir ağrıları azaltacak ilaçlar kullanılmalı. Örneğin steroidler. Ayrıca hatırlatalım, hodan yağı ağız yoluyla alındığında bir de yan etkisi var: midenizde şişkinliğe ve rahatsızlığa yol açabilir. Ayrıca karaciğerinize zarar vererek kanamaya yol açabilir.

Yeşil çay esansı, kürkümin, kuersetin, zencefil,  beyaz söğüt kabuğu. Bunlar da bitkisel romatizma tedavisinin yollarından. Hepsinin ortak özelliği iltihap giderici olmaları. Ama bir de uyarı var. Tıpkı birçok doğal yöntem gibi zencefil de kanama riski taşıyor. Bu yüzden zencefili diyabeti, kalp sorunları ve kanama sorunları olanlar kullanmamalı. Kürkümin de mide rahatsızlıklarına ve Mide bulantısına yol açabiliyor. Safra kesesi sorunları ve safra kesesi taşları olanlar kürküminden uzak durmalı. Alerjisi olanlar da söğüt kabuğundan uzak durmalı. Daha önce alerjiniz olmuşsa söğüt kabuğu sizde tekrar alerjik reaksiyon yaratabilir. Özellikle de geçmişte aspirine alerjisi olanlar dikkatli olmalı.

Avokado ve soyanın sabunlaşmayan ekstresi. Bu maddeler vücuttaki dokuların düzelmesine ve normale dönmesine yardım ediyor. İsimleri size karmaşık görünmüş olabilir. Bu maddeleri aramak yerine avokado ve soya fasulyesi yemeniz bile etkili olacaktır.

Arnika. Bu madde ağız yoluyla aldığınızda zehirli ya da zararlı olabilir. Onun yerine ağrıyan bölgelere krem gibi sürerek uygulamanız daha sağlıklı.

Koloidal gümüş. Gerçekten de gümüş içeren bir madde ve bedeni geçici olarak maviye boyuyor. Ama uzmanlar pek fazla önermiyor. Çünkü böbrek sorunları, nörolojik sorunlar, mide rahatsızlıkları ve yorgunluk riski taşıyor.

Sonuç olarak bitkisel romatizma tedavisi yapmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz birçok yöntem var. Ama hepsinin yan etkilerini göze almalısınız. Birçoğu ağız yoluyla alındığından dolayı mide problemleri riskini de beraberinde getiriyor. Tabii ki romatizmanıza iyi gelen bu yöntemleri siz de deneyebilirsiniz. Ama kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü size gayet masum görünen bir bitki ilaçlarınızla birleştiği zaman zararlı bir madde haline gelebilir. Bu durumda doktorun önerisine kulak vermek çok önemli. Ve unutmamanız gereken bir şey daha var: bitkisel romatizma tedavisi yollarından hiçbiri deneysel olarak kanıtlanmış değil. Kısacası kendinizi çok kötü hissetmiyorsanız ilaçlar sizin için en etkili yöntem. Tabii ilaçlara ek olarak yapacağınız romatizmaya uyumlu egzersizler de romatizmanızı kontrol altında tutmanızın altın kurallarından.