Bit nedir? Bitten nasıl kurtuluruz?

Her insan okuldayken en az 1 kere bitlenmiştir. “Asla bitlenmedim!” diyenler kimseyi kandıramazsınız. Zaten kandırmanıza da gerek yok. Çünkü bitlenmek sanılanın aksine pislik göstergesi değil. Şimdi gelin bitler hakkında bilinmesi gerekenlere bakalım.

Çocuğunuz okula başladı. İlk haftaların badiresi atlatıldı, yeni yaşama uyum sağlandı. Her şey iyi gidiyor. Derken günü birinde tertemiz giydirdiğiniz, düzenli banyoya soktuğunuz çocuğunuzun başında bitlerin cirit attığını farkediyorsunuz.

Bit eklembacaklılar ailesinin değerli bir üyesi. İnsanlar dahil tüm canlıların üzerinde yaşayabilen bu altı bacaklı sevimli arkadaş, dünyaya yumurtadan çıkarak merhaba diyor. Yumurtadan çıkan bebek bitler 2 – 3 hafta içinde olgunlaşıyor ve kendi yavrularını yumurtluyor. Bit yumurtaları inanılmaz yapışkan; suyla temizlenmeleri mümkün değil.

Kaç tür bit var?

Kafa biti: En bilinen türü bu. Yalnızca kafada yaşar. Yaklaşık bir susam (2 – 3 mm) tanesi büyüklüğündedir. Dişileri halk arasında sirke denen yumurtalarını enseye, kulak arkasına ve saç köklerine bırakır.

Kıl biti: Kafa hariç vücudun sakal, göğüs gibi diğer kıllı bölgelerinde bulunur. Yumurtalar siyah renktedir. Yumurtadan çıktıktan sonra gri – beyaz renge dönerek kıl diplerine gömülür, aşırı kaşıntıya neden olurlar. Erişkinlerinin boyu yaklaşık 1 – 1.5 mm olabilir.

Elbise biti: Bu türe vücut biti de denir. Vücudun tüysüz yerlerinde yaşarlar. Çok tehlikelidirler. Çünkü tifüs hastalığını yayarlar. Tifüs mikrobu bitin bağırsağında çoğalıp dışkısı ile insana bulaşır. Boyutları da akrabalarına göre çok daha büyüktür. Yaklaşık 3 – 4 mm olabilirler.

Bitler kimi sever?

Kafa bitlerinin favorisi okul çağına yeni gelmiş 7 – 8 yaşındaki çocuklar. Bu yaş grubundaki çocukların birbirlerine teması daha fazla olduğundan bitlerin yayılması çok hızlı olur. Özellikle anasınıfındaki çocukların uyku saatinde aynı yastıkları kullanması bunda etkili.

Bitler nasıl yayılır?

Bitler hızlıdır; kişiden kişiye doğrudan saç teması yoluyla ya da dolaylı yoldan bulaşabilirler. Kişisel bakım eşyalarını ortak kullananlar (saç fırçası, havlu vb.), yakın temasta olan kişiler (aile bireyleri, iş ve sınıf arkadaşları vb.) bir anda bit salgını kurbanı olabilirler.

Bitler yeni birine bulaşınca hemen üremeye başlarlar. Kulak arkasına, enseye ve saç köklerine yumurtalarını saçarlar. Ardından bekleyiş başlar. Bit yavruları (sirke) zamanla erişkin hale gelir. Bitin türüne göre yaşam süresi 1 – 3 hafta arasında değişir.

Bitler ne yer?

Bitlerin ana besin kaynağı kan, ölü deri ve saç köklerinden salgılanan yağ. Menü bize felaket gelse de bitler bu karışıma bayılıyor.

Bitlenmenin belirtisi var mı?

Çocuğunuz okuldan eve geldi. Ellerini yıkadı. Oyuna oturdu. Ama bir terslik var: eli başından gitmiyor, sürekli kafasını kaşıyor. Alın size bitin ilk belirtisi.
Kaşınan çocuğunuzdan şüphelendiniz, saç diplerine baktınız. Gördüğünüz şey küçük siyah noktalarsa iş işten çoktan geçmiş, bitler çoğalmaya başlamış demektir. Üzülmeyin. Bu çok olağan bir durum. Üstelik zararsız da. Çoğu bit insan sağlığına etki etmez. Yine de en kısa sürede bu küçük canavarları kafamızdan uzaklaştırmamız lazım.

Bitlerden nasıl kurtulurum?

Bitler kendiliğinden yok olmaz. Mutlaka müdahale etmek gerekir. Bunun için özel ilaçlar var. Başa sürülür, bir süre beklenir, ardından saç çok ince bir tarakla güzelce taranır. Ancak bu şekilde aşırı yapışkan bit yumurtalarından kurtulabilirsiniz. Sık yıkamak ya da zeytinyağı gibi doğal yöntemler kullanmak kesin olarak bitlerden kurtulmanızı sağlamaz. En iyisi eczaneye gidip bit ilacı sormak. Utanacak bir şey yok. Herkesin başına gelebilir.

 • kral73

  herseyi denedim ama hala kurtulamadım su sirkelerden ya baska bir cozumu yok mu bunun?

  • Edanur

   bit ilacı sadece canlı bitleri öldürüyor.yani sirkeler ölmüyor.bir süre sonra canlanıp bite dönüşüyorlar ve herşey yeniden başlıyor.sirkeleri yumurtadayken öldürmek için saçınıza sirke dökün.böylece sirkeler yumurtadayken ölecek ve canlanmayacaklardır.
   Sirkeler yumurtadan çıktıktan 15 gün sonra yumurta yapıyorlar.yani sirkeleri yumurtadan çıktığı zamanlarda,yumurta yapmadan önce öldürürseniz çoğalmasını da engellersiniz.

   • Edanur

    Sirkeyi saçınıza bolca dökün.Ve daha sonra banyo yapın.
    -Sirkeler başınızda bir müddet daha kalacaktır ama asla canlanıp bite dönüşmeyeceklerdir.Sirkeleri hiçbir güç saçtan çıkaramaz,çok güçlü yapışıyorlar.Ama saçınız uzadıkça ve sizde kestirdikçe onlar da gidecektir.

 • kral73

  nolursunuz çabuk cevap verin lütfeeennnnnn

 • İsimsiz

  bende bitlendim sinek öldürücü ve traş köpüğü işe yarar diyorlar sen de denemelisin ben de deniycem kesin çözüm oluyormuş

 • hülya

  üzlmeyin en güzel çözüm saç boyası saçlarınızı 30 volüm ile boyayın ardından gün aşırı birşampuanı ile yıkayın görün bakın hiç bişey kalmayacak

 • Edanur

  Başınıza sirke dökün.sirkeler yumurtadayken ölüyor ve canlanmıyorlar.

 • ayyy bu çözüm harika

 • önerici

  Arkadaşlar bir yerde gördüm saçınıza kolonya sürün 20 fk bekleyin durulayın ve ince araliklı tarakla tarayın ve 5 gun donra tekrsr deneyin

 • ayşe

  her şeyi denedim sirkeyide yaptım eczaneden bir çok ilaç aldım ve denedim hiç biri işe yaramadı yine aynı olaylara döndüm 3-4 aydır geçmiyor deliricemm

 • ecem

  Arkadaslar eczaneden paranit bit ve sirke sampuanini alin. Benimde basimda haftalardir vardi fakat isilik zannettik sonra bi tane dusmesiyle sabahın köründe ilac pesinde dustum hemen yaptim derilere uyguladim havluya sardim ve bekledim banyoda sacimo cirptim dokuldu ve sonra sacimi kopurttum suyla durulayip krem surdum bu sampuanin taragi demir ve cok sıkı disli onunla taradim ve hep cikti sacinizi durulamadan once ilacliykende tarayabilirsiniz benim saçım kivircik oldugu icin tarayamadigimdan kremle yaptim kasintilarim hep azaldiiii :))) 7 gum sonra tekrar yapıcam ha bu arada sacinizi boyatmakta cozummus 🙂

 • sibel

  uğraşmayın hiçbiri ile kesin ve etkili çözüm perma yapılırken saça sürülen perma ilacı vardır yaptıranlar bilir onu alım kafanıza döküyosunuz 10 dk bekliyosunuz sona tarıyosunuz sonra yıkıyosunuz normal şampuanla 3 gün hiçbişi yapmayın saçınızıda yıkamayın iğrenç bir kokusu vardır biraz dayanacaksınız o kokuya başörtü bağlayın 3 gün sonra bidaha yapın aynı işlemi ve kurtuldunuz bitten tecrübeyle sabittir

 • be çok kaşınıyorum bunları uygulamak saça zarar veriyor mu

 • be çık utanıyorum. ama