Bisiklet iktidarsızlığa yol açar mı?

Bisikletçiyseniz zamanınızın uzun kısmı bisiklet üzerinde geçiyor. Ama bisikletin iktidarsızlıkla bağlantılı olduğu söyleniyor. Bakalım bisiklet iktidarsızlığa yol açar mı? 

Duruma göre değişir. Ama evet bisiklet ereksiyon (sertleşme) sorununa yol açabilir. Özellikle yaşlı erkeklerde uzun süre bisiklete binmek ereksiyon güçlüğüne neden oluyor. 

bisiklet iktidarsızlıkEn önemli faktör: Selenin rahatlığı. 

Kötü sele umulmadık sonuçlar doğurabilir. Tabii tek suçlu sele değil. Daha birçok kriter var. Haftada ne kadar süre bisiklet sürdüğünüz, kilonuz, bisikletle vücudunuzun uyumu da önemli. 

Ereksiyon sorunu ve iktidarsızlığın farkı ne?

Zaman zaman ikisi de birbirinin yerine geçiyor. Ereksiyon olamama ya da ereksiyon halinin kısa sürmesine iktidarsızlık deniyor. Dolayısıyla iktidarsızlık ereksiyon güçlüğünü tetikleyen başka sorunlar için de kullanılıyor.  

Birçok farklı neden iktidarsızlık başlatabilir. Sinirler, kaslar, damarlar ya da dokularda oluşan zedelenmeler fiziksel örnekler. Araştırmalara göre iktidarsızlık vakalarının %70’i diyabet, karaciğer problemleri, kronik Alkolizm, damar tıkanıklığı ya da nörolojik sorunlarla ilişkili. Yaşam tarzına bağlı etkenleri de es geçmeyelim: Sigara, Obezite ve hareketsizlik. 

Bisiklet ve iktidarsızlık

Bisikletin iktidarsızlığa nasıl yol açtığına gelelim. Perineumda (cinsel organ ile anüs arasındaki alan) uzun süreli baskı ereksiyondan sorumlu damarları ve sinirleri zedeliyor. Ereksiyon sorunları başlıyor. Sonuç açık: Bisiklet üzerinde aynı pozisyonda uzun zaman geçirmek riskli. Dokular geri gelemeyecek kadar hasarlıysa iktidarsızlık kaçınılmaz. 

Belirtiler

İyi haber. İktidarsızlıktan önce ilk işaretler geliyor. Bu da önlem almak mümkün demek. Perineumda kan akışının durması acıya, uyuşukluğa ve karıncalanmaya neden oluyor.

Bu belirtiler sizde yoksa telaşa da gerek yok. Sporun tadını çıkarın. Bazı belirtiler varsa durum kötüleşmeden mutlaka doktora görünün. 

Önlemler 

Uzun süredir bisiklet sürüyorsanız ara verin. Pedalların üzerinde ayağa kalkın. Esneyin. Normal hissedene dek bunu yineleyin. 

Bisiklet sürerken sürekli pozisyon değiştirin. Öne, arkaya, yanlara kayın. Ayağa kalkın.

Baskı noktalarını değiştirmek için seleyi ayarlayın.

Perineuma baskı yapmayacak sele edinin. Ortası boşluklu selelere şans tanıyın. 

Fazla dolgulu selelerden uzak durun. Her ne kadar kulağa rahat gelse dolgu daha fazla baskı demek.

Seleyi aşağı doğru bir eğimle tutun. Sakın yukarı açı yapmayın.

Gidonu biraz yukarıda tutun.

Rahat bir şort giyin.

Seleyi yüksek tutun. Böylece dizinizle pedal arasında daha az eğim olur. 

Sele seçimi

Son yıllarda o kadar çok sele tipi üretildi ki, sizin için doğru olanı mutlaka bulacaksınız. En yeni modeller de özellikle baskıyı azaltacak biçimde tasarlanmış. 

Ortası boşluklu seleler uyuşma hissini önlediği için çok daha rahat. Uzmanlara göre bu tür seleler penis bölgesinde kan akışına izin veriyor. İktidarsızlık riski de azalıyor. 

Başka bir araştırmaya göre de geniş seleler dar selelerden daha sağlıklı. Alan genişleyince basınç düşüyor. Risk azalıyor.  

Sonuç olarak belirtiler yoksa endişeye de gerek yok. Tadını çıkarın!