Bir Uyuşturucu Bağımlısına Nasıl Yardım Edersiniz?

Sevdiğiniz birinin uyuşturucu bağımlısı olduğunu düşünüyorsanız durumu dikkatli bir şekilde ele almanız önemlidir. Genel olarak insanın sevdiği bir insanla uyuşturucu hakkında konuşması zordur, çünkü size nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz. Fakat önemli olan bağımlılığından onu kurtarabilmek için ihtiyacı olan yardımı ona sunabilmektir.  

Uyuşturucu Bağımlılarına Yardımcı Olmak

Onunla tedavi seçenekleri hakkında konuşmadan önce uyuşturucu problemi hakkında konuşabilmeniz gerekir. Uyuşturucu bağımlısını onunla tartışmaya yol açacak bir şekilde kendisiyle yüzleştirmeye çalışmamak önemlidir. Uyuşturucu bağımlıları çabuk sinirlenmeye meyillidir. Bu yüzden bu durumu dikkatle ele alın. 

Hassas bir konu olduğu için bir uzmandan yardım almanın size faydası dokunur. Uzman, uyuşturucu kullanımına müdahale sürecinde, bağımlının ailesinin ve arkadaşlarının nasıl davranması gerektiğini onlara anlatır. Bağımlı yakınınıza onu ne kadar çok sevdiğinizi söylemek ve iyileşme süreci boyunca ona hep destek olacağınızı vurgulamak önemlidir. Müdahale sürecinin sonunda uyuşturucu bağımlısının tedavi programına kayıt olması gerekebilir. 

Yasa Dışı Uyuşturucular

 • Kokain
 • Taş kokain
 • Kristal Met
 • Ecstasy
 • Eroin
 • Marihuana

Bağımlılığın Belirtileri ve İşaretleri

Uyuşturucu kullanan insanların uyuşturucu kullandıklarına dair belirtiler hayatlarının her alanında görülebilir. Bir bağımlı genellikle işe geç kalır, ailesi ile ilgili yükümlülükleri ihmal eder, maddi sıkıntılar yaşar. Bağımlılık bağımlının hayatını tüketir ve uyuşturucu kullanabilmek bağımlının hayatındaki en önemli şeydir. Uyuşturucu bağımlılığı, kullanıcının hayatına hükmedecek kadar güçlüyse kullanıcı uyuşturucu almak uğruna hırsızlık yapabilir. Evinizden para ya da değerli eşyaların kaybolduğunu fark edebilirsiniz. Sevdiğiniz kişinin uyku düzenindeki değişikliği fark edebilirsiniz. Bazı uyuşturucular kişiyi uzun süre uyanık tutar, uyuşturucunun etkisi altından çıkınca kullanıcı uykuya dalabilir. Diğer uyuşturucular kullanıcıyı rahatlatır, bu yüzden daha sık uyumaya başlayabilir. Uyuşturucu kullanmanın fiziksel işaretleri kullanılan uyuşturucu türüne göre değişiklik gösterir. Fakat yaygın olarak görülen bazı belirtiler dış görünüşte çöküş, ani kilo kaybı ya da kilo artışı, göz bebeklerinin büyümesi, diş sağlığının bozulmasıdır.

Uyuşturucu kullanımının belirtileri kişiden kişiye göre değişir. HelpGuide.org a göre yaygın belirtiler yoksunluk krizinden kurtulmak için uyuşturucu kullanmak, maddeye karşı geliştirilen tolerans, uyuşturucunun kendisine zarar verdiğini bilmesine rağmen uyuşturucu kullanmaya devam etmektir.

Reçeteli İlaçlar

 • Adderall
 • Alprazolam
 • Ambien
 • Ativan
 • Clonazepam
 • Hydrocodone
 • Klonopin
 • Lorazepam
 • Oxycodone
 • Percocet
 • Tramadol
 • Valium
 • Vicodin 

Uyuşturucu Bağımlılığının Tedavisi

Uyuşturucu bağımlılığı konusunda yardım bulmaya çalışırken bütün seçenekleri araştırmak ve size uygun olan programı seçmek önemlidir. İnsanlar ayakta tedavi görerek ya da hastanede yatarak uyuşturucu bağımlılığından kurtulmaktadır. Seçtiğiniz program türü kişisel ihtiyaçlarınıza uygun olmalıdır. 

Ayakta tedavi programları daha özgür hareket edebilmenizi sağlar. Bu şekilde çalışabilir ve gece ailenizle beraber olabilirsiniz. Günlük gidilen programlarda her gün uyuşturucu kullanımınız ile ilgili danışmanınıza bilgi vermeniz gerekir. Bu iyileşme sürecinizin izlenmesini kolaylaştırır. Günlük tedavi programları tedavi merkezinde her gün sekiz saat bulunmanızı gerektirir. Bu süre boyunca grup terapilerine ve bağımlılık ile ilgili eğitimlere katılırsınız. 

Hastanede yatarak uygulanan tedavi programları hastanın tedavi sürecinde 30, 60, 90 gün tedavi merkezinde kalmasını gerektirir. Süreç uyuşturucudan arındırılma ile başlar. Bu süreçte tipik olarak yaklaşık bir hafta yoksunluk krizi yaşayabilirsiniz. Tedavi merkezlerinin uyuşturucudan arındırma sürecini başarıyla uygulayacak sağlık personelleri bulunmaktadır. Sağlık personeli bazı belirtileri hafifletmek için uygun ilaçları verirler. Uyuşturucudan arınma süreci bittiği zaman düzenli tedaviniz başlar. Bağımlı hastanede yatarak grup terapilerine, bireysel terapilere eğitimlere, uyuşturucu olmadan nasıl eğlenilebileceği konusunda yapılan aktivitelere katılabilir.

Bağımlılık Tedavi Edilebilir mi?

Uyuşturucu bağımlılığı genellikle kullanıcı maddeye tolerans geliştirdiğinde başlar. Bu durum, aynı etkiyi yakalamak için daha yüksek miktarda ve daha sık uyuşturucu kullanılmasına neden olur. Kullanıcı, uyuşturucunun etkisi altından çıktığında bedeninde rahatsızlık hisseder. Bu yüzden daha fazla uyuşturucu kullanır. Uzun süre uyuşturucu kullanıldığında, vücut uyuşturucuya kimyasal bağımlılık geliştirir. Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Kurumu’na göre, kimyasal bağımlılık güçlü bir şekilde uyuşturucu kullanma isteği ile birleştiği zaman bağımlılık gelişir. 

Tedavi programları kullanıcının uyuşturucu bağımlılığından kurtulmasına yardımcı olur ve kimyasal bağımlılığı tedavi eder. İyileşen uyuşturucu bağımlılarının bazıları tedaviden aylar sonra bağımlısı olduğu maddeyi kullanma isteği duyduklarını belirtmişlerdir. Programlar kişinin mutlu ve sağlıklı bir hayata sahip olması için bir araçtır.