Bir PowerPoint Sunumuna Canlı Web Sayfaları Nasıl Eklenir?

Hiç, bir PowerPoint sunumunuz esnasında, canlı bir web sayfasının gösterimini yapmak istediniz mi? Burada, size canlı bir web sayfasını, bir PowerPoint sunumuna nasıl ekleyeceğinizi açıklıyoruz, böylelikle, tam olarak neyden bahsettiğinizi gösterebileceksiniz.

Hangi konuda sunum yaptığınızdan bağımsız olarak, bazen, dinleyicilerinize internet bilgiler göstermek size yardımcı olabilir. Her zaman kullandığınız web sayfasının bir ekran görüntüsünü koyabilirsiniz, ancak, bu ekran görüntüsü, sunum yaptığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Buna getirilebilecek daha iyi çözüm önerisi, sunumunuzda, web’den canlı olarak alınmış bilgileri kullanmanız olacaktır. Normal kurulumunda, PowerPoint, canlı bir web sayfası ekleme seçeneğini desteklememektedir, ancak, bunu bir LiveWeb eklentisiyle kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için, LiveWeb’in web sitesine giderek, PowerPoint versiyonunuza uyumlu olan versiyonunu indirin. Buradaki örneğimizde biz, 2007/2010 versiyonunu seçtik. Dosya indirildikten sonra, dosyayı normal bir biçimde sıkıştırılmış klasörden çıkartın.

Şimdi, PowerPoint’te “Seçenekler” penceresini açın. PowerPoint 2010’da bunu “Dosya” sekmesinin altında, “Seçenekler” düğmesini tıklayarak yapabilirsiniz.

Sol taraftaki listeden “Eklentiler”i seçin ve açılan bölümde “Yönet” komutunun yanındaki seçeneklerden “PowerPoint Eklentileri”ni seçin, ve “Git”e basın.

Bu PowerPoint Eklentileri penceresini açacaktır. Daha önce indirmiş olduğumuz LiveWeb eklentisini eklemek için “Yeni Ekle” seçeneğini tıklayın. LiveWeb eklentisini konuşlandırdığımız klasörünüze giderek eklentiyi (“LiveWeb.ppam” dosyası) seçin. PowerPoint sizi, eklentinin makro içerdiğine dair uyarabilecektir. Devam etmek için “Makrolara İzin Ver” seçeneğini tıklayın.

Şimdi, Eklentiler penceresinde, LiveWeb’i görebiliyor olmanız gerekiyor, ve artık PowerPoint sunumunuza canlı bir web sayfası eklemeye hazırsınız.

LiveWeb’i PowerPoint’te kullanmak

LiveWeb kurulduğuna göre, sunularınıza canlı internet bilgilerini eklemeye hazırsınız. Ekle sekmesinden, LiveWeb bölümüne gidip, “Web Page (Web Sayfası)” seçeneğini tıklayın.

Bu size, sunumunuza web sayfası eklemenize yardımcı olacak bir hızlı yardımcı arayüz açacaktır.  Next (İleri) tuşuna basarak devam edebilirsiniz.

İlk satıra, ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin ismini yazın ve “Add (Ekle)” düğmesine tıklayın. Web sitesi adresinizin önüne “http://” koymayı unutmayın. Web sitenizi ekledikten sonra, Next (İleri) düğmesine tıklayın.

LiveWeb otomatik olarak web sitenizi güncelleyecektir, ama eğer bunun olmasını istemiyorsanız, bununla ilgili kutucuğu seçili halden boş hale getirebilirsiniz. Devam etmek için tekrar Next (İleri) düğmesine tıklayın.

Şimdi, açılan pencerede, web sayfasının, slaytınızın ne kadarını kaplayacağını ve neresinde yer alacağını seçebilirsiniz. Bunu, daha sonra, istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Bu basamakları bitirdiğiniz zaman, PowerPoint’e dönmek için, “Finish (Son)” düğmesini tıklayın. Bu işlemin sonunda, LiveWeb, web sitesinin, sunumunuza başarılı bir biçimde eklendiğini size bildirecektir.

Şimdi, slaytınızda, canlı web sayfanızın nerede görüntüleneceğini belirten Windows 98 stilinde bir logo göreceksiniz. Burada, serbestçe, Web sitesinin slaytınızda nasıl görünmesini istediğinize bağlı olarak boyutunu veya yerini değiştirebilirsiniz.

Hali hazırdaki web içeriğini görüntüleyebilmek için bir slayt gösterisi başlatmanız gerekecektir. Çabuk bir şekilde bunu yapmak için, sayfanın en altındaki düğmelerden “Slayt Gösterisi”ne tıklayın.

Şimdi, PowerPoint sunumunuzun içerisinde adresini yazdığınız web sayfasını yüklü olarak görebilirsiniz. Bu slaytta, diğer PowerPoint özelliklerinden faydalanarak istediğiniz gibi biçimlendirme yapabilir, slayt gösterisi sırasında da, web tarayıcınızla yaptığınız gibi, internet sitesi üzerinde işlem yapabilirsiniz.

Eğer web sayfasını değiştirmek isterseniz, Ekle sekmesi içerisindeki LiveWeb bölümünde bulunan “Edit Page Property (Sayfa Özelliklerini Değiştir)” düğmesiyle bunu yapabilirsiniz. Açılan pencereye istediğiniz yeni web adresini yazıp, daha önce yaptığınız gibi işlemi sonuçlandırabilirsiniz.

Eğer isterseniz, sunumunuza, birden fazla web sayfası da ekleyebilirsiniz. Ve hatta, daha önce ekran görüntüleriyle yaptığınız gibi, web sayfaları arasında kıyaslama bile yapabilirsiniz. Buradaki tek fark, web sayfalarının hepsi de canlı olacak ve nasıl kullanıldıklarını dinleyicilerinize anlatabileceksiniz.

Sunumunuzu kaydederken, makrolara izin verilmiş bir halde, yani “.pptm” formatında kaydetmeniz, web bilgisinin korunabilmesi için önemlidir. Sunumunuzdaki web sayfasını, bir başka bilgisayardaki PowerPoint‘te görüntüleyebilmeniz için, o bilgisayara da LiveWeb eklentisinin kurulmuş olması gerektiğini unutmayın. Bu eklenti ücretsiz bir eklenti olduğu için, sunumunuzu bir başka bilgisayarda yapmadan önce rahatlıkla orada da kurabilmek adına, bir kopyasını flash diskinizde taşıyabilirsiniz.

Bir sınıfa bilgisayar kullanımını anlatıyor olsanız da, firmanızın yöneticilerine yeni web sayfanızı tanıtıyor olsanız da, LiveWeb eklentisi, sunularınıza canlı web sayfalarının katılmasını oldukça kolay kılıyor. Bu özelliği kullanmanın bir çok yolu var, ve bu yolları gönlünüzce kullanabilirsiniz.