Bir Kedi İçin Evin Büyüklüğü Ne Kadar Önemlidir?

En sık sorulan sorulardan bazıları, bir kedi alma düşüncesi olan insanların evlerinin boyutu ile ilgili olarak sordukları sorulardır. Hızlı ve kolay olan hiçbir cevap yoktur.  Ancak, güvenle söyleyebilirim ki, bir kedi küçük bir apartman dairesinde mutlu olabildiği gibi, insan sevgisinden mahrum bırakılıyorsa 5000 m2’ lik bir evde mutsuz da olabilir.

Sıkılırlar mı?

Kediler gerçek anlamda “içine kapanık” olmasalar da, bazı insanlar onların öyle olduğuna inanır, insan arkadaşı her gün onunla oynayarak, okşayarak vakit geçirdiği sürece, ne kadar küçük olursa olsun, bir kedi yaşadığı ortama karşı ilgili kalabilir ve aktif olabilir. Sonuç itibariyle,  kedi alma düşüncenizin sebebi de budur, öyle değil mi?

Kedi tuvaleti kokusu sorun yaratır mı?

Kedi tuvaleti kokusu iki şekilde kontrol edilebilir:

1.Kedi Maması Seçimi( Ne ekersen onu biçersin): Kural olarak, bazı tahıl katkılı kaliteli kedi mamaları daha az koku üretmektedir.

2.Kedi Tuvaleti Temizliği: Titiz bir şekilde temiz tutulan bir kutu, küçük bir banyoda tutulsa bile yoğun kokular üretmeyecektir.( Eğer gerçekten dar alandan bunalmışsanız, marketlerde bulunan, misafirlerinize mobilyaymış gibi görünebilecek,  oldukça güzel kedi tuvaleti muhafazaları bulunmakta.)

Benim hiç açık alanım, bahçem yok. Kapalı alanda hep mutsuz mu olacak?

Lütfen “temiz hava ve güneş” yanılgısına düşmeyin. Bir insan ebeveyniyle birlikte interaktif oyunlarla, ihtiyacı olan egzersizi yaptıkları sürece, açık havada yaşayan yüz binlerce kedi kadar kapalı yerlerde yaşayan kediler de uzun ve mutlu bir hayat sürdürebilirler. Dairenizi düzenlemenin güvenli alternatifleri bulunmaktadır. Bir balkon oluşturabilirsiniz(ev sahibinin izni ile) ya da dışarı gezmelerinde, bir tasma ile yürüterek kedinizi eğitebilirsiniz.

Asıl soruya kısa cevap gerçek anlamda “ kedinize duyduğunuz sevginin miktarı ve pozitif ilgi dairenizin büyüklüğünden çok daha önemlidir.”