Bir Kedi Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hayatınıza bir kedi almanın vakti geldiğine karar verdiniz. Belki kedisi olan bir arkadaşınız var ve kucağınıza sıcak titreşen vücudunu alıp oturmanın nasıl rahatlatıcı bir şey olduğunu birinci ağızdan öğrendiniz. Ya da yeni apartman dairenizde kendinizi yalnız hissettiniz ve sonunda her zaman istediğiniz fakat alerjisi olan bir ebeveyn yüzünden sahiplenemediğiniz kedinize sahip olabilirsiniz. 

Belki siz ve eşiniz çocuğunuzun bir evcil hayvanı olması gerektiğinde hemfikirsiniz ve köpeklerin çocuklara karşı kaba olabileceğini düşünüyorsunuz.

Nedeni ne olursa olsun, daha sonra pişman olabileceğiniz bir karar vermeden önce düşünmeniz gereken bir dizi faktör bulunmaktadır. Gerçek şu ki, çoğu kez satın alınan evcil hayvanlarla bir şeyler yolunda gitmiyor ve bu özellikle kendi kurallarına sahip kediler için doğrudur.

Mali açıdan bir kediye hazır mısınız?

Çocuğunuz varsa, yapabileceğiniz en iyi şekilde onlara bakmak istediğinizi biliyorum, Ve yeni bir kedi ailede yeni bir çocuğa sahip olmak gibi bir şey olacak. Bu bir kedinin maddi sorumluluğuna hazır olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Evinizde beş yaşından daha küçük çocuğunuz var mı?

Çocuklar genellikle kedileri sever, Fakat çok küçük bir yavru kediyi evinize getirirseniz, kelimenin tam anlamıyla, severek ölümüne yol açabilirsiniz. Alternatif olarak, yavru kedi bazı acı veren çizikler atabilir. Birkaç yıl beklemeniz ya da çocukların etrafında olan yetişkin bir kedi almanız daha iyi olacaktır.

İpekli bir sandalyeniz ya da yeni beyaz halınız sizin için önemli mi?

Kabullenin, kediler kaşıma egzersizine ihtiyaç duyar ve tahmin edin onaylanmamış ilk kaşıma yüzeyi neresi olacak? İyi bir kaşıma ve düzenli tırnak kesme zorunludur. Temiz bir tuvalet kutusu ve onu kullanmayı öğrenme eğitimi gereklidir.

Bu gereklilikleri kedinize sağlamak, mobilyalarınız ve diğer cansız nesnelerin yerine kedinize öncelik tanımaya hazır olmanız önemlidir. Bir şeyler olacaktır. Bununla yaşamaya istekli misiniz? Ya da ilk sorunda “kediden kurtulmayı” düşünecek misiniz?

“Tırnak söktürmeyi planlıyordum bu yüzden harap olmuş mobilya konusunda endişelenmeme gerek yok.”

Orada durun! Tırnak sökme her parmağın birinci boğumunun cerrahi olarak çıkartılması demektir. Lazerle ya da giyotin aracıyla yapıldığında, kedi için oldukça acılı, tehlikeli ve apaçık insanlık dışıdır. Barınakta tırnağı sökülmüş kedi bulabilirsiniz ve genellikle tırnak sökülme sonrası ısırmaya ve püskürtmeye başladıkları için barınaktalar. Eğer tırnak söktürme kedi sahibi olmanızın tek yoluysa, ve daha önce tırnağı sökülmüş kedi alma konusunda istekli değilseniz, bunun yerine güzel bir akvaryum almalı ve kediyi onu tüm parçalarıyla sevebilecek birine bırakmalısınız.

Kediyi beslemeden, tuvalet kutusunu temiz tutmadan ve düzenli olarak tımarlamadan bir yetişkin sorumlu olacak mı?

Bu ciddi bir husustur. Evcil hayvanlar çocukla sorumluluk öğrettikleri için iyidirler, ancak daima çevrede her gün yapılması gereken işlerin yapıldığından emin olacak ve denetleyecek bir yetişkin olmalıdır.

Kediye “aile” olacak zamanınız var mı?

Popüler görüşün aksine, kediler çok sosyal canlılardır ve insanların dikkatini çekmeyi severler. Kedi ile olan bağınız, hayat boyu sürer. Yalnız, ihmal edilmiş kedi kendisini eğlendirmek için her türlü yaramazlığı yapacaktır. Ayrıca popüler görüşün aksine ( kediler arasında) onun kölesi olmanız gerekmez, fakat günde 15 dakika oyun zamanı ve sevgi, mutlu ve sıkıntılı bir kedi arasında fark yaratacaktır.

Kısırlaştırma, aşılar ve veteriner bakımı için para harcamaya istekli misiniz?

Eğer yeni bir aile üyesi ediniyorsanız( buna bu şekilde bakmalısınız), sorumluluklarıyla ve maddi külfetleriyle gelecektir. Çocuğunuzun sağlığını ihmal etmediğiniz gibi, kedinizin tıbbi ihtiyaçlarını da ihmal etmeyeceksiniz.

Kedinizi sadece kapalı tutmaya hazır mısınız?

Kediniz için dış yaşamda burada listelenebilecek çok fazla tehlike vardır, ancak kediniz dış yaşam algısını aşabilmektedir.

Yaşadığınız yer kedi için yeterince büyük mü?

Bu okuyucular tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Kolay cevap, bir kedi doğru koşullar göz önüne alındığında, stüdyo tipi bir dairede çok rahat bir şekilde yaşayabilir, şeklindedir.

Umarım, yukarıdaki soruları anlamışsınızdır.

“İlk Kedinizi Almadan Önce” üzerine 3 dersin ilki buydu. 2. ders, “Ne Tür Bir Kedi Almalıyım?” sorusunu kapsayacaktır.