Bir Günde Ne Kadar Antioksidan Alınmalı ?

Meyve, sebze ve tam tahıllar gibi besinler, insan sağlığı için yararlı olan bileşikler içerir. Bunlar, kimyasal maddelere maruz kalma ve doğal vücut süreçlerinden kaynaklanan, hastalık yapan oksidatif hasarı önleyen antioksidanlar içermektedirler.

Antioksidanlar, besinlerde, vitaminler, mineraller, karotenoidler, flavonoidler ve diğer fitokimyasallar arasında yer alan polifenoller olarak bulunmaktadır. Antioksidanlar ayrıca besin takviyesi olarak bulunabilir. Antioksidanların insan sağlığı için yararlı olduğu ispatlanmış olsa da, antioksidanları sağlık konusunda yarar sağlaması için günlük tüketilmesi gereken miktar belirsizdir.

Antioksidanların Fonksiyonları

Vücuttaki hücreler oksijen kullandığı zaman, doğal olarak serbest radikaller veya yüksek reaktif moleküller üretirler. Sigara içimi, alkol, metabolizma, kirlilik, doğrudan güneş ışığı, sağlıksız gıdalar, egzersiz ve Stres serbest radikal oluşumuna katkıda bulunabilir. Serbest radikaller, oksidatif stres olarak bilinen hasara neden olurlar, bir dizi sağlık koşullarının öncüsüdürler. Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize etmek için bir elektron serbest radikallere bir elektron vererek, serbest radikal temizleyicileri olarak hareket ederler böylece oksidatif hasar önlenir ve onarılır. Serbest radikaller deaktive edilmezlerse, hücre hasarı ve hücrelerdeki genetik materyal hasarı geri dönülemez olabilir.

antioksidan

Billings kliniğine göre, besinlerde, antioksidan olarak hareket eden 4000 kadar bileşik bulunmaktadır. Antioksidanların yaygın sınıflandırılması, vitamin A, C ve E, selenyum, çinko, karotenoidler, flavonoidler, fenoller, izotiosyanatlar ve sülfitler ve koenzim Q10 ve glutatyondaki antioksidan benzeri bileşikleri içermektedir. Bu antioksidanların çoğu meyve ve sebzelerde bulunur ve bunlar kırmızı domates veya nar, portakal havuç veya turunçgiller, yeşil brokoli veya ıspanak, sarı biber ve mor erik veya çilek gibi gıdaların canlı renklerinden sorumludurlar. Antioksidanlar açısından zengin diğer gıdalar fındık, tohumlar, tam tahıllar, balık, soya ürünleri, kırmızı şarap, bitkisel çay, keten tohumu ve tarçındır.

Hastalıkların Önlenmesi

Antioksidanlar tanınan yeteneklerinin en önemlileri, bağışıklık sistemini güçlendirmeleri, enfeksiyona karşı vücudun doğal yanıtı arttırmak, antimikrobiyal ve katil hücre faaliyetlerinin artırılması, lenfosit proliferasyonu geliştirmek ve soğuk algınlığı önlemektir. Antioksidan bakımından zengin gıdalar ile beslenmenin, bir dizi sağlık koşulları ile ilişkili olarak riskleri azalttığını gösteren epidemiyolojik kanıtlar bulunmaktadır. Kanser, kalp hastalığı, felç, astım, oküler bozukluklar, maküler dejenerasyon, katarakt, Alzheimer ve Parkinson hastalığı, Romatoid Artrit, diyabet, osteoporoz antioksidanlar olumlu etkilenebilir kronik hastalıklar bir bazılarıdır.

Önerilen Günlük Alım Miktarı

Billings Kliniği, çoğu besin maddelerinin aksine, antioksidanlar için önerilen günlük miktar olduğunu bildirmiştir. Antioksidan takviyelerinin güvenliği için kurulan tolere edilebilir hiçbir üst limit yoktur. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ve sağlık kuruluşları tarafından sağlanan çeşitli güncel beslenme önerileri, her gün en az 5 porsiyon meyve ve sebze ve her gün 6-11 porsiyon tahıl tüketilmesi yönündedir. Meyve, sebze, kepekli tahıllar, fındık, tohumlar, balık, çay ve kırmızı şarap gibi antioksidan yönünden zengin besin ve içecekleri bol bol tüketmek, sağlıklı kalmaya ve hastalığı önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca uzmanlar, antioksidan bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin, besin takviyesi alınmasından çok daha iyi olduğu konusunda hemfikirdirler.