Bir bardak çay güneşte demlenirse?

Çayın, özellikle yeşil çayın antioksidan etkisini bilmeyen yok. Peki çay kalbinizi de korur desek? O zaman bir bardak çay güneşte demlenirse?

Bir bardak çay sinirleri yatıştırıyor, kalbinizi koruyor, üstüne bir de kanser riskini azaltıyor desek inanır mısınız? İnansanız iyi olur. Çünkü araştırmalar öyle diyor. Çayın faziletleri balkon sohbetlerine, çekirdek çıtlamalarına yarenlikle bitmiyor. Çay kalbi güçlendiriyor, bazı kanser türlerini engelliyor, Alzheimer’i bile önlüyor. Çay isteyen?

2002’de 3000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma yayımlanmış. Deney grubunun ortak özelliği günde 6 bardaktan fazla çay içmeleri. Araştırmanın sonunda çay tiryakilerinin kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin çay içmeyenlerden daha az olduğu görülmüş. Özetle çay tüketimiyle Kalp krizi arasında bağlantı var. 

Çay polifenollerle, flavanoidlerle dolup taşıyor. Bunlar antioksidan. Hücreleri öldüren kökleri bulup yok ediyorlar. Çay kan dolaşımına iyi gelen başka antioksidanlar da içeriyor. Japonya’da 1000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay tüketenlerde yaşlanma belirtileri daha geç ortaya çıkıyor.

Çayda çeşit çok. Siyahı, yeşili, ballısı, buzlusu farketmiyor. Yaz aylarının serin güzeli buzlu çay hem susuzluğu gideriyor, hem ferahlatıyor, hem de normal çayın yarattığı tüm yararlı etkileri içeriyor.

Çayların tümü aynı. Bitki tek: Camellia sinensis. Sadece yapraklar farklı işleniyor. Polifenol zengini çay bitkisi meyve ve sebzelerden yaklaşık 8 – 10 kat fazla antioksidan içeriyor.

Çay sağlığımıza çok yararlı. Bu kesin. Araştırmalara göre günde 2 ya da daha fazla bardak çay içenlerde kalp krizi, inme ve kolesterol riski düşüyor. Kalp krizi geçiren çay tiryakileri daha kolay iyileşiyor. Çay meme ve yumurtalık kanseriyle savaşta da ön saflarda yer alıyor.

Bitti mi? Hayır. Araştırmalar bununla kalmıyor. Çay stresi söndürüp rahatlatıyor. Özellikle siyah çay. Yani bildiğimiz Karadeniz çayı. Çayın stresi yok ettiğini nasıl anlamışlar dersiniz, köşeden çay belirince kortizol yere seriliyormuş. Kortizol Stres hormonu.

Çayın içinde ne var?

Çayda antioksidan özellikte maddeler bulunduğunu zaten biliyoruz. Bunların en güçlüsü, hastalıklarla savaşan kateşin. İpucu: çay ne kadar çok demlenirse o kadar çok antioksidan içerir.

Çaydan en iyi sonucu almak içinse günde ortalama 3 bardak içmek yeterli. Buzlu çay sulandırılmış olduğu için etkisi biraz daha az. Hadi ona da 4 bardak diyelim.

Buzlu çay nasıl yapılır?

Yaz aylarında buzlu çay hem serinletir hem de iyileştirir. Çay yaptım dolaba koydum oldu sana buzlu çaydan bahsetmiyoruz. Sahiden buzlu çay nasıl yapılır biliyor musunuz?

Bir kavanoza ya da sürahiye ihtiyacınız var. Cam olması gerekiyor. Çay garip koksun tadı facia olsun istemiyorsanız cam önemli. 

Yarım litre soğuk suya 2 demlik poşeti (siyah çay) kullanıyoruz. Pencere önü ya da balkonda güneş alan iyi bir yer buluyoruz. Sürahiyi (veya kavanozu) yaklaşık 3 saat boyunca güneşin altına bırakıyoruz. Sonra poşetleri çıkarıyoruz. Biraz buz biraz şeker. Bitti.

Garip ama gerçek: Buzlu çayı güneşte demliyoruz. Yüreğimizden süzüp öyle ikram ediyoruz.